Karlovy Vary - Režisér Jan Svěrák přivezl na mezinárodní festival do Karlových Varů svůj poslední snímek Kuky se vrací. Vítězstvím je podle něj už jen fakt, že se tento film dostal do hlavní festivalové soutěže, řekl v sobotu v karlovarském hotelu Thermal novinářům.
Svěrák přiblížil i přípravy anglicky mluvené verze. "Zjistili jsme, že film je velice upovídaný, a na rozdíl od některých našich filmů, kde vystupovali skuteční herci, je vizuálně natolik jiný, že vyžaduje velkou pozornost diváků. Ve chvíli, kdy začnete sledovat titulky, nemůžete sledovat obraz a ztratíte se. Takže si myslím, že film je pro zahraniční diváky velmi náročný," uvedl jeden z nejúspěšnějších českých filmařů polistopadové generace.
Anglické verze se snímek dočká koncem října. "V Londýně už máme castingovou režisérku. Budeme hledat herce - osobnosti, aby část z nich prostoupila do té loutky. Výhoda je, že loutky neotvírají pusu, a že hereckých scén je tam velice málo, takže není obava o synchron," upřesnil Svěrák. Problémy se synchronem podle něj bývají důvodem, proč se české filmy nedabují do angličtiny. "Anglosasové nenávidí nedostatky lip-syncu, my jsme na ně zvyklí," dodal režisér.
Na svůj snímek už ale Jan Svěrák získal na festivalu i pozitivní ohlasy zahraničních novinářů. "Negativní ohlasy se ke mně nedostanou, ale překvapilo mě, že film se líbil jednomu americkému novináři, který ho viděl s titulky a stihl usledovat obojí, výjimky existují," doplnil Svěrák.
Dílo bylo představeno už i v Cannes. "Myslím si ale, že nákupčí v Cannes, kteří během projekce telefonovali a prohlíželi si maily, byli trošku otrávení, protože nestihli do toho ještě číst titulky a sledovat obraz. Kuky se vrací ale už má předjednaný prodej do Velké Británie, Francie a Německa," prozradil Svěrák.
V zisk Křišťálového glóbu Svěrák příliš nevěří. "Porota to nebude mít lehké. Kuky je trošku nepatřičný exot mezi ostatními snímky, protože je to experimentální film a ty ostatní jsou hrané," řekl režisér. Když ale byl titul vybrán do hlavní soutěžní sekce, byl filmař mile překvapen. "Domníval jsem se, že je to klukovský film, že tam jsou samá auta a honičky, a když přišla komise vybírat film do Varů, s Evou Zaoralovou přišly ještě aspoň čtyři dámy. Říkal jsem si, že to neprojde, po filmu jsem dostal od Evy Zaoralové pusu a hned to vzaly. Jsem šťastný, být v soutěži je moc dobrý pocit, to už je vítězství," dodal.
Hlavní roli ve filmu Kuky se vrací si zahrál Svěrákův syn Ondřej. Podle Jana Svěráka ale ze syna herec asi nebude. "On se do toho natáčení pustil spíše kvůli tomu, abychom mohli být spolu," uvedl Svěrák. Syn Ondřej je režisérovo třetí dítě. "První dvě děti jsem měl velmi brzy a měl jsem pocit, že budou roztomilé pořád. Až když vyrostly, je jim 19 a 23 let, zjistil jsem, že už to nejsou děti, nejmladšího syna si užívám a asi jsme na sebe trošku fixovaní," dodal. Podle něj Ondřeje natáčení Kukyho bavilo hlavně proto, že mu štáb připravil elektrické piáno, na které mohl mezi jednotlivými záběry hrát. "Herec z něj asi nebude a je to dobře," řekl Svěrák.
Jana Svěráka překvapilo, když se dozvěděl, jaké je věkové složení diváků snímku Kuky se vrací. "Odhadovali jsme, že největšími fanoušky budou desetiletí chlapečci, ale ukázalo se, že na to chodí i rodiče s mnohem menšími dětmi," řekl Svěrák. Podle něj bere hodně rodičů na film děti od tří let, což ale nedoporučuje, protože snímek je plný strašidelné hudby. Ideální věk diváka je prý od pěti do deseti let. "Potom je velká mezera, to bylo pro mě překvapení, diváci od 12 do 17 let ten film nenávidí. Vysvětluji si to tak, že právě z dětství vypadli a nechtějí, aby jim to někdo připomínal. Proto se k tomu takhle staví vysloveně útočně," dodal.
Svěrák jen velmi nerad mluvil o dalších chystaných projektech. "Špatně se mi o tom mluví, protože dokud nevznikne scénář a neřekneme si: pojďme to točit, tak já tady řeknu, že Alice Nellis pro mě píše Sedmero a vy se pak budete ptát, kde je," uvedl filmař a dodal: "Chystám se na anglickou látku, která by se měla točit v angličtině a odehrávat v Africe. Tvůrčí tým by měl být český a dokončovat by se to mělo taky v Čechách."
Související
Letní průvodce filmovými festivaly: Kdy a kam vyrazit za filmem?
Berlinale opět ovládly dokumenty. Bodoval ekoaktivismus, vyrovnávání účtů s kolonialismem i zvráceně bláznivé sci-fi
filmové festivaly , Jan Svěrák (režisér)
Aktuálně se děje
před 13 minutami
Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky
před 55 minutami
Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu
před 1 hodinou
Tisíce mrtvých, přes 10 tisíc zraněných. Libanon zveřejnil počty mrtvých ve válce Izraele s Hizballáhem
před 1 hodinou
Donald Trump: Polarizující postava, která se chce vrátit k moci. Obdivuje autoritáře a chce porážet ostatní
před 1 hodinou
Kamala Harrisová: Ostřílená právnička a politička, zastánkyně práv žen a menšin
před 1 hodinou
Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy
před 2 hodinami
Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí
před 2 hodinami
Harrisová i Trump zakončili předvolební kampaň po boku celebrit. Hlasovalo už 81 milionů lidí
před 3 hodinami
Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou
před 4 hodinami
Výhled počasí do konce listopadu: Meteorologové řekli, zda hrozí výrazné změny
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.
Zdroj: Libor Novák