Gangster Ka není jen výborný film, nutí naše svědomí k zamyšlení. Česká realita bolí

RECENZE - Zaznělo mnoho názorů, že lidem se politika natolik znechutila, že už se o ní téměř nestarají. Nový film režiséra Jana Pachla, jehož první díl právě vstupuje do kin, však může tento stav změnit.

Představovat Jaroslava Kmentu široké veřejnosti je nejspíš naprosto zbytečné. Jeho díla, nenechávající ležet ladem vnitropolitické kauzy se zvláštním důrazem na korupci a prorůstání politiky do podnikatelských a mafiánských kruhů jsou dobře známa - nejen z mnoha článků a knih, ale také ze spolupráce se světem filmu. Stačí připomenout snímek Příběh kmotra (2013) inspirovaný jeho bestsellerem Kmotr Mrázek.

Pak je tu postava hlavní a nejdůležitější, i když to znamená značně paradoxní situaci - Radovan Krejčíř. Popisovat jeho eskapády netřeba, protože právě pan Kmenta tak učinil za nás. Není to nijak stručné čtení, proto těm, kteří jsou písmeny a stránkami občas unaveni nebo jsou líní je číst a otáčet, přichází na pomoc režisér Jan Pachl. 

Politické thrillery to v naší zemi prozatím neměly příliš lehké. Ne, že by nebyla vůle a chuť je natočit, ale do jisté míry utrpěly srovnáváním zejména s americkou produkcí, a to je vlastně bez ohledu na veškerou snahu degradovalo k nálepce  "vytvořeny ze setrvačnosti". Nakolik tomu ublížil fakt, že s ohledem na různé důvody nebylo možné jít do důsledků, ponechme na divákovi, každopádně za čtvrtstoletí naší sametové svobody jsme se mohli konfrontovat s nepříjemnými skutečnostmi v Sametových vrazích (2005), Hranařích (2011) a již zmíněném Příběhu kmotra. Úroveň jejich hodnocení je různá, ale v podstatě se jim vyčítalo vždy to stejné - odklon od skutečnosti a opatrná fabulace. 

Gangster Ka sice také nepoužívá konkrétní jména, podobně jako kdysi ve formuli 1 po zákazu tabákových reklam jen zvukomalebně odkazuje na ta původní, ale to je pouze podružný detail. S Kmentou jako spoluscénáristou vytáhl Pachl laťku do takových výšin, že ji bude těžké zdolat i s tyčí. Pojďme si tedy říci, co nám vlastně "zcela fiktivní" Radim Kraviec nabízí.

Přichází do Prahy z moravské oblasti, kde už si vybudoval v takzvaném polosvětě určitou pozici. Na půdě velkoměsta se vůbec nerozpakuje postavit místním bossům Javorskému a Milotovi a záhy změní jejich rychlý úsudek, že bude venkovským hejlem, kterého půjde bezproblémově a svižně oškubat. Kravbiec si stihne zajistit lásku někdejší playmate Sandry a obratně začíná na novém působišti "úřadovat". Jediným kazem jeho úspěšných transakcí, při nichž mu miliony doslova létají do kapsy, je vytrvalý policejní vyšetřovatel Lánský, který se spojí v Praze s další neúplatnou personou Haklem. Oba muže spojuje "nabídka mlčení", kterou rovněž oba odmítli, což je staví do krajně nebezpečné pozice. Pak je tu ještě Kraviecův otec, snad jediná osoba, ke které všehoschopný šíbr titulovaný jako Káčko ještě něco cítí - snad i víc než k Sandře.

Peníze však plodí zlo a to se brzy pověsí na paty i Kraviecovi. Jeho odvážné podvody i manipulace v oblasti politiky nemohou zůstat bez odezvy, a tak začínají údery dopadat nepříjemné blízko jeho osoby. Nejenže vyvázne z pokusu o likvidaci, překoná i uvěznění a další osobní tragédie, kupodivu nezlomen a spíš posílen ve svém odhodlání. Nastává čas vyřizování účtů, v němž hrají jedny z hlavních rolí oddaný Dardan a posléze i bezsrkupulózní zabiják Sivák alias Řezník. Projdeme se luxusními sídly, vězeňskou celou, soudní síní, místy, kam by člověk opravdu nerad zavítal nebo se naopak letmo zastavíme na Seychelských ostrovech, jež jsou pro mnohé synonymem ráje (v tomto případě finančního). A čím blíž je konec filmu, tím neklidněji si divák uvědomuje, že tohle je teprve polovina příběhu.

Pachl si zvolil cestu velice náročnou, ovšem prošel ji se ctí a způsobem, který si zaslouží vedle obdivu i vysoké ocenění. Snad může Gangster Ka někomu připomínat uznávaný seriál Cirkus Bukowsky, pokud snad ano, na škodu věci to vůbec není. Daří se mu držet napětí střídáním nálad, na Kraviece, který všechny své machinace bere jako hru a peníze pro něj jsou opravdu jen oběživo, občas navěsí bezprostředně vtipnou masku, kterou však dotyčný rychle strhne ve chvílích, kdy se cítí opravdu zaskočen či ohrožen. Do děje vkládá komentáře hlavních protagonistů, posouvá tím příběh sympatickým způsobem kupředu a využívá tohoto řešení i částečně k vysvětlení míst, která by nemusela, ale mohla působit nepřehledně. Neváhá ale hrát si s detaily a běh filmu tak zdánlivě zpomalí, tím velice umně vytváří napětí, ale nenechá diváka příliš dlouho odpočívat.

Naskýtá se otázka, zda by měl Gangster Ka vnitřní sílu bez vazby na Radovana Krejčíře. Odpověď je velice jednoduchá, právě ono propojení mu dává potřebný náboj, protože máme možnost se sice volně, ale přesto konfrontovat se skutečností. Jakákoli podobnost může být čistě náhodná, jak čítáme v knihách a filmech většinou v jejich závěru, ale jak Kmenta tak Pachl dokázali konečně ukázat prstem a smést líbivou fasádu nesoucí nápis - klid, občané, vše je v naprostém pořádku. 

Pachl se navíc nesnižuje k laciným vycpávkám, ačkoliv sahá místy k akčním prvkům. Ale v jeho podání vycházejí realisticky, bez okázale bombastického přehánění a nadsázky, která podobnému druhu filmů škodí. Tady budou příznivci americké kinematografie nejspíš zklamáni, ale asi nastal čas jim připomenout, že žijeme v jiné zemi a nepotřebujeme všechno nutně opisovat. Ostatně, prožili jsme to už jednou a není důvod to zkoušet podruhé.

Tvrdit, že film je postaven na někom jiném než Hynkovi Čermákovi, by bylo pokrytecké. Kraviece mu lze uvěřit na plných 100%, od prvního podání ruky Milotovi až po závěrečný vzkaz z nového působiště. Není to superman, má své slabé stránky, ale dokáže je skrýt. Čermák mu dává místy nádech rozverně laškujícího venkovského balíka, který ovšem vzápětí skvělým kalkulem vyřídí konkurenci. Vtiskl mu image zdánlivé tvrdosti, ale nelítostná skořápka občas praskne a jsme svědky projevu určité slabosti i strachu. Čermák střídá výrazy natolik přirozeným způsobem, že pochopíme jeho přiznání, jak se s postavou dokázal ztotožnit.

Pro Vlastinu Svátkovou byla její role o to obtížnější, že je jedinou výraznou ženskou postavou filmu. Když se však necháte strhnout dějem, a není to vůbec těžké, dojde vám, že její Sandru prakticky nevnímáte - natolik splynula s prostředím všehoschopných mužů, ač do něj povahově vůbec nezapadá. Bude to znít divně, ale skutečnost, že si ji příliš nevšimnete je důkazem geniálního ztvárnění její role, nepoutá na sebe zbytečně pozornost a přesto dokáže být výrazná svým měnícím se vztahem ke Káčkovi, ovšem částečně ho tlumícím a odsouvajícím někam do hloubi svého povědomí.

Dardan alias Vasko, postava nepřehlédnutelná a tichý strach nahánějící je vlastně ekvivalentem Káčkova právníka. Oba jsou mistři ve svém oboru a oba prokazují svou oddanost hlavnímu gangsterovi po svém. Náhle nám dochází, jak se může hrubá síla podobat uhlazené eleganci a orientaci v právních kličkách. Přitom výsledek je v konečném efektu stejný - Kraviec má díky nim o nejeden problém méně.

Není to jenom strhující námět a výborné provedení, obrovskou devizou je herecké složení a není vůbec překvapivé, že nemálo tváří v Gangsterovi jsme viděli už v Pachlově Cirkusu Bukowski. Ale i další výkony v podání Jaromíra Hanzlíka, Alexeje Pyška, Miroslava Etzlera, Tomáše Jeřábka, Zdeňka Žáka či Filipa Čapky nelze přehlédnout. Nemají tolik prostoru, ale svůj čas na plátně využívají do posledního okamžiku. Ač se budeme snažit sebevíc, nenajdeme jediný bod, ve kterém by byli o něco méně uvěřitelní než sám Kraviec. 

Má vůbec Gangster Ka slabé místo? Těžko ho hledat, vytrvalí odhalovači nepřesností možná vytáhnou nějakou tu rozporuplnost s místopisem (s ohledem na předlohu lze s jistotou říci, že nový Trojský most tehdy ještě opravdu nestál a občasné jízdy Prahou se vymykají přirozeným směrům), ale to jsou natolik nanicovaté drobty, že je stačí, na rozdíl od kauz ve filmu uvedených, zamést pod stůl. Gangster Ka je filmem důležitým pro zmapování terénu a přípravou na hlavní představení s podtitulem Afričan. Jako pouhá předehra se však v žádném případě netváří. Někomu se nemusí líbit, někdo ho bude s radostí devalvovat, ač nenajde důvod proč. Gangster Ka totiž nastavuje nepříjemné zrcadlo nejen společnosti, ale také lidem, kteří v té době žili. A jestli tehdy raději přivírali oči, teď by je měli otevřít dokořán. Těch důvodů tento film nabízí víc než dost.

GANGSTER KA

Hrají: Hynek Čermák (Radim Kraviec), Predrag Bjelac (Dardan), Miroslav Etzler (Milota), Vlastina Svátková (Sandra Kraviecová), Zdeněk Žák (Jaroslav Hakl), Filip Čapka (Lánský), Alexej Pyško (Sivák), Jaromír Hanzlík (Kraviec senior), Tomáš Jeřábek (ministr/premiér), Marian Roden (Javorský), Jan Vlasák (právník), Jan Révai, .

Kamera: Marek JandaHudba: Tadeáš VěrčákScénář a režie: Jan Pachl

ČR, 100 minut, politický krimithriller, nevhodný do 12 letPremiéra: 10. září 2015 (ČR)

EuroZprávy.cz jsou mediálním partnerem filmu.

Související

Více souvisejících

film Gangster Ka Hynek Čermák (herec) Vlastina Svátková (herečka)

Aktuálně se děje

před 37 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 2 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 17 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu

Do Štědrého dne čekají Česko hned dvě epizody výraznějšího sněžení ve vyšších a horských polohách, avizuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti. Sněžit bude během neděle a také v pondělí odpoledne a během noci na úterý.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy