Proč chtějí být filmoví diváci klamáni? Nemají zájem o skutečnost? Důkazem budiž Most špionů

Praha - Někteří z nás po návštěvě filmu, majícího v v titulcích provokativní oznámení "Inspirováno skutečnou událostí", začnou hledat souvislosti se skutečností. Jak však ukazuje filmový průzkum, mnohonásobně převažují ti, co nic takového nepodniknou.

Že si filmoví tvůrci skutečné události ohýbají podle svých potřeb, případně kvůli větší atraktivitě, to je věc známá. Stejně jako vysvětlení, že jde "jen" o film, který se od reality prostě liší, s následným odvoláním na filmovou licenci. Problém nastává spíš v tom směru, že současný zájem o informace postupně upadá, neboť dle různých statistik až 70 % lidí věří tomu, co jim je předloženo. A nepotřebují si to nijak prověřovat. Stále častěji slyšíme názory, že když je něco ztvárněno ve filmu (popříadě v televizi), tak to tak muselo být i ve skutečnosti.

Důvodů, proč je tak častý odklon od historie, je víc. Mohou to být okolnosti licenční, právní nebo prostě vědomostní. Jedním přístupem je varianta filmů režiséra Jana Pachla Gangster Ka a Gangster Ka: Afričan. Filmové postavy mají jiná jména než skutečné, takže spojení s realitou se v 80 % dá celkem bez potíží obhájit. Pak jsou tu případy, kdy autoři volí konkrétní osoby a právě s odkazem na filmové prostředí nechávají své hrdiny dělat věci, které se nikdy nestaly, ačkoliv se to dá jednoduše dokázat. 

Gangster Ka režiséra Pachla je ideálním řešením (zdroj: Bioscop)

Typickým příkladem budiž atraktivní snímek Rivalové (Rush, 2013). Jde bezesporu o kvalitně provedený řemeslný úkon, ale jeho hlavním nedostatkem je skutečnost, že dva mistři světa Formule 1, James Hunt a Niki Lauda, nebyli nikdy rivalové, jak se nás Ron Howard snaží přesvědčit. V tomto směru už s onou "filmovou licencí" nevystačíme. Argument, že si toho všimnou jen zarytí fanoušci F1, je stejně alibistický jako když budete tvrdit, že lze člověku při operaci klidně aplikovat jinou krevní skupinu a nic se nestane, hlavně že to prospěje napětí a spádu příběhu. Také si toho všimnou jenom vystudovaní medici.

Jedním z nejnovějších snímků v kinech je strhující drama Stevena Spielberga Most špionů. I tady narážíme na pár problémů, které bohužel jinak velice zajímavě zpracované téma shazují. Tak především Tomem Hanksem skvěle ztvárněný James B. Donovan, onen právník obhajující špiona profesora Abela, nebyl žádným "nýmandem" zabývajícím se pojistnými událostmi. Ve skutečnosti šlo o majora zpravodajské služby USA, tedy člověka, který měl s utajovanými skutečnostmi a agenty leccos společného. V Abelově případě zcela chybí dvě hodně důležité postavy, přeběhlý agent Reino Häyhänen a seržant americké armády Roy Rhodes, které měly velký vliv na celý proces. 

Ani postava Francise G. Powerse není vykreslena zcela přesně - pokud pomineme několik drobností, pak tím nejzásadnějším nedostatkem je líčení destrukčního systému letounu Lockheed U-2. Pokud by ho ve skutečnosti pilot spustil, neměl by žádnou minutu na opuštění stroje, k explozi by došlo okamžitě. Tohle instruktoři pilotům "zapomněli" sdělit, ostatně svědectví z ruské strany dokazovalo, že v ukořistěném stroji žádný zpožďovač nebyl.

Diváci mohou namítat, že jde o nepodstatné, nebo z filmařského hlediska omluvitelné okolnosti, ostatně Spielberg obdobně postupoval už v případě podobného počinu týkající se masakru na mnichovské olympiádě 1972 nazvaným prostě Mnichov. Pak se ale naskýtá otázka, proč tvůrci volí konkrétní jména a roubují je na nepřesné údaje. Riskují tím eventualitu, že jejich verze bude vztata jako "správná" a nikdo se nebude zabývat hledáním rozdílů. Příkladů z minulosti známe víc než dost. V současné době internetu a záplavy různých "zaručených" informací se vždy nelze spolehnout na to, že nalezené údaje jsou správné. Jenže jen málokdo si dává tu práci, aby uvedl věci na pravou míru. A je celkem jedno, jestli jde o lenost, povrchnost nebo záměrný způsob, jak přinutit diváka spolupracovat. 

Související

Více souvisejících

film Gangster Ka film Most špionů Steven Spielberg

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy