Gangster Ka: Afričan - myslíte, že vás už ničím nepřekvapí? Mýlit se je lidské

RECENZE - Od premiéry snímku Gangster Ka uteklo 77 dní a za tu dobu se diváci, kteří se seznámili s příběhem Radima Kraviece, mohli připravit na jeho další, tentokrát dramatičtější a zahraniční osudy.

U filmových "dvojek" a dalších pokračování se málokdy povede překonat úvodní počin. Buď mají problém s přílišným vysáváním původního děje, příliš se k němu vážou a nebo prostě parazitují na předchozím úspěchu. Nemálo z nás si proto kladlo otázku, čím nás Pachlův tým může překvapit. Zda udrží vysoce nastavený trend a zda se nerozmělní v už dříve naznačeném. 

(zdroj: Bioscop)

Leccos totiž mohla napovědět předloha Jaroslava Kmenty Padrino Krejčíř: Afričan. Ačkoliv byly deklarovány příslušné anotace o volné inspiraci tímto "neuvěřitelným vývozním artiklem" z České republiky do JAR, každý člověk velice rychle pochopí, oč tu jde. Připomeneme si krátké pasáže z předchozího Gangstera Ka, ovšem velice sympaticky rozpracované (především co se týče dalšího kmotra Miloty), pak už sledujeme Kraviecův útěk východní Evropou až na Seychely, kde dokáže své "kvality" nejen papírenskému průmyslu, ale také vládním kruhům. Pokud mu jeho právník Polanecký vysvětlí, že jednou z mála zemí, kde by mohl vegetovat, je Jihoafrická republika, nakonec v ní Kraviec skutečně skončí. 

Premiér Klein "nic neudělal", přesto ho Káčko donutí rezignovat (zdroj: Bioscop)

Eskapády spojené s jeho manželkou Sandrou a všudypřítomným "klukem pro všechno" Dardanem střídá stupňující se spirála činů, které už nemají společného nic s podvody, ale těžkou kriminalitou. I proto se Kraviecovi v zádech objevuje vytrvalý policista Lánský, který se neúnavně pokouší uplést na Radima řádícího v JAR dostatečně pevnou pavučinu. Jsou tu však ještě úplatní politici, nové "celebrity podsvětí", ze kterých si však Kraviec nedělá nic ani na jihu Afriky. Jak tenhle boj dobra, které nebojuje jen se zlem, ale i se spoustou potíží a překážek dopadne? Nespoléhejme na oficiální zprávy o Krejčířovi, tohle je film a ten si může leccos dovolit a odchýlit se od strohých záznamů v policejních archivech, tedy pokud ještě existují.

Jan Pachl za znovu velmi vydatného přispění Jaroslava Kmenty Afričana upravil podstatně více, proto lze doporučit si nejdřív shlédnout film a pak se začít do Kmentova Padrina Krejčíře: Afričana. Obrácený postup je také možný, ale nikoli ideální. Kdo se bude chtít o danou problematiku zajímat intenzivněji, tomu lze doporučit jakýsi manuál Gangster Ka a Gangster Ka: Afričan - Film vs Realita, pokřtěný Kmentou a některými herci minulý týden (EuroZprávy.cz informovaly v obrazové galerii). V každém případě je děj proti skutečnosti nutně zestručněn, některé postavy sloučeny do jediné, jiné zase zcela vynechány. S ohledem na rozpočet je i tak neuvěřitelné, co vlastně Pachl se svým týmem dokázal.

Sandra Kraviecová propadá svému osudu (zdroj: Bioscop)

Gangster Ka: Afričan má hned několik zásadních výhod. Samotným zpracováním se neliší od předchozího Gangstera Ka, jen daleko více pracuje s barevným provedením, korespondujícím se závažností tématu. V tomto směru plyne stejnou řečí a nenutí diváka si zvykat na jiný styl. Evidentně však přitvrzuje a soustředí se pochopitelně mnohem víc na Kraviecovu osobnost. Prakticky všechny postavy, které přežily předchozí film, se na plátně objeví, ale v mnohem užším prostoru, protože těžiště spočívá na pobytu všeho schopného Kraviece mimo Českou republiku. Velké party tak rozehrávají jen Predrag Bjelac, Vlastina Svátková a Filip Čapka, nadále v duchu výkonů už předvedených dříve. Snad jen Bjelac je stále více zahořklý, Svátková se stále více noří do osudu, z nehož už nevede cesta ven a Čapka sice nerezignuje, ale je stále více unavený marnou snahou, která vlastně nedojde žádného výsledku. Z tohoto hlediska působí jeden akt spojený s předáním vyznamenání z rukou premiéra jako velice obludná ironie. 

Proto posuzovat výkony herců je vlastně totéž, jako opsat část recenze Gangstera Ka. Je velice dobře vidět, že se oba filmy točily v jednom zátahu a práce na nich se prolínaly; o to cennější je, že mohou existovat samostatně a nikde není psáno, že kdo chce vidět Afričana, musí povinně předtím jít na Gangstera Ka. Ostatně v Jihoafrické republice, kam byl snímek úspěšně prodán, zvolili dokonce opačný gard promítání - Afričan šel do kin jako první. Pachl zachoval i stejný scénář hlasového průvodce, v němž se střídají Dardan a Lánský, místy má však jejich komentář více citové zabarvení a spíš glosují, než aby pouze vysvětlovali. 

Z Kraviecovy "toaletní" aktivity bude bolet hlava i Seychely (zdroj: Bioscop)

Už jsme informovali o některých pasážích filmu, které ač působí krajně nepravděpodobně, tak se skutečně staly (seychelská kauza s toaletním papírem, chystaný vojenský puč na Seychelách). Hodně se psalo i o natáčení na Kanárských ostrovech, kde si štáb užil tradiční španělské pružnosti, kterou režisér Pachl komentoval slovy: "Nejkrásnější bylo, když nastal večer a my opravdu něco málo natočili". Drsnější už byly práce v JAR, ale nakonec i přes některé vysloveně gangsterské problémy (pobodaný průvodce) všechno zdárně dospělo do konce. 

Ač to zní hodně neuvěřitelně, v Afričanovi najdete i několik vtipných ostrůvků, které ovšem vyvěrají ze specifického pojetí Hynka Čermáka. Ten označil předlohu za postavu velice nudnou a svého Kraviece založil na snímku Zuřící býk (Raging Bull, 1980). Proto se v jeho pojetí stává Káčko oním bolidem letícím bez ohledu na okolí a dokáže místy svou zdánlivě buranskou přímočarostí rozesmát. Což je jenom další cenný rys. 

Určitě mnoho lidí napadne nezbytná otázka - co je tedy lepší? Gangster Ka nebo Gangster Ka: Afričan? Nehledejte srovnání a vnímejte to, co vám oba filmy, nezávisle na sebe, nabízejí. Afričan se nesnaží za každou cenu nastavenou laťku svým předchůdcem překonat, zdolává ji jiným, ale stejně efektním způsobem. Jděte se podívat na vyústění osudů Radima Kraviece a pak pochopíte, že zvolený model byl jedinou možnou formou, jak zachovat silný příběh - na jeden film je příliš bohatý a ořezávat jej by bylo takřka svatokrádežné. Ať provedl Kraviec cokoli, tak to by si opravdu nezasloužil.

Celkové hodnocení: 95 %

GANGSTER KA: AFRIČAN

Hrají: Hynek Čermák (Radim Kraviec), Predrag Bjelac (Dardan Cirkel), Filip Čapka (Jan Lánský), Vlastina Svátková (Sandra Kraviecová), Brian Caspe (John Greengrass), Bob Beaudreault (Cyril Balbeek), Tomáš Jeřábek (premiér Milan Klein), Alexej Pyško (Josef Sivák), Miroslav Etzler (Vratislav Milota), Stanislav Majer (vyšetřovatel), Jan Vlasák (právník Polanecký), Richard Stanke (seychelský politik).

Scénář a režie: Jan PachlNámět a spolupráce na scénáři: Jaroslav KmentaKamera: Marek JandaHudba: Tadeáš Věrčák

ČR, 2015, 100 minut, nevhodný pro mládež do 12 letPremiéra ČR: 26. listopadu 2015

Související

Více souvisejících

film Gangster Ka film Gangster Ka: Afričan Jan Pachl (režisér)

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy