Letošní Febiofest přiveze Nikiho Laudu, dobré jídlo, ale i filmy o uprchlících

Praha - Mezinárodní filmový festival Febiofest přivítá jednoho z nejtalentovanějších mladých evropských herců Daniela Brühla, známého ze snímků jako Good Bye, Lenin!, Hanebný pancharti nebo z filmu Rivalové, kde ztvárnil roli Nikiho Laudy. Na programu je i sekce Uprchlíci, ale také spojení filmu a jídla.

Daniel Brühl, herec španělského původu započal svojí kariéru hlavní rolí v oceňovaném snímku Good Bye, Lenin! z roku 2003. Svůj talent předvedl i v rakousko-německém dramatu Občanská výchova. Jeho prvním úspěšným filmem v zámoří byl akční thriller Bournovo ultimátum v hlavní roli s Mattem Damonem. Další jeho výrazná role byla v Tarantinových Hanebných panchartech, kde ztvárnil postavu německého válečného hrdiny Fredericka Zollera.

Nejen jeho herecký talent, ale i umění mluvit čtyřmi evropskými jazyky otevřely Brühlovi dveře k dalším rolím napříč žánry i národními produkcemi. Jde o filmy jako jsou Velký sen, který připomíná život průkopníka fotbalového sportu v Německu Konrada Kocha nebo britské drama z loňského roku Dáma ve zlatém s Helen Mirrenovou v hlavní roli.

Za ztvárnění legendárního pilota Formule 1 Nikiho Laudy ve filmu Rona Howarda Rivalové z roku 2013 získal nominaci na Zlatý glóbus. Strhující příběh o osobním i profesním souboji dvou předních jezdců Formule 1 vznikl podle scénáře Petera Morgana, který také bude jedním z hlavních hostů letošního Febiofestu. Daniel Brühl představí na festivalu v exkluzivní české předpremiéře i nový historický thriller Kolonie, napínavý příběh manželského páru, který se ocitá v trestanecké kolonii pro politické odpůrce a je inspirován skutečnými událostmi. V tomto filmu se jeho hereckou kolegyní stala Emma Watsonová.

Letošní Febiofest na svůj program zařadil sekci Uprchlíci. Za vnikem jednotlivých filmů je dlouhý proces, příběhy o uprchlících byly natočeny ještě před současnou uprchlickou vlnou a jedná se tak o cenné příspěvky do celosvětové diskuze. Uvidíme snímky, které se inspirovaly skutečnými, příběhy z uprchlických táborů nebo rekonstrukce některých událostí, které otřásly světem. Programový ředitel Štefan Uhrík k tomu říká: „Filmy v tomto výběru nesoudí, nenabízejí žádná rychlá řešení, nestavějí se na žádnou stranu, pouze přinášejí obraz světa, ve kterém žijeme. Za všemi fiktivními příběhy jsou skuteční lidé, vzdáleni povrchním televizním reportážím, a taková by měla být dobrá umělecká výpověď."

Na programu je také sekce Febiofest Junior, která představí i mladšímu divákovi zajímavé snímky jako jsou Bella a Sebastián: Dobrodružství pokračuje, japonský animovaný fantasy snímek Kluk ve světě příšer nebo nový animovaný Robinson Crusoe – Na ostrově zvířátek. Sekce Febiofest Junior potěší diváky, kteří obdivují přírodní krásy planety Země a přinese jim obdivuhodný dokument Příběh lesa.

Od loňského roku organizátoři pořádají filmově-gurmánskou sekci Culinary Cinema, na které se představí český šéfkuchař Jiří Král, ale také berlínský šéfkuchař a čerstvý držitel michelinské hvězdy Alexander Koppe. „Mezi kinematografií a jídlem je velká spojitost. Oba tyto světy potřebují silný tým, který je schopen vytvořit umělecké dílo. Pro Culinary Cinema nepřipravuji jen obyčejný recept, ale zážitek," uvedl Koppe. Událost, která spojuje filmovou projekci a několikachodovou exkluzivní večeři bude uvedena v kině CineStar Praha – Anděl a v přilehlé restauraci andel's hotelu Prague.

23. ročník Mezinárodního filmového festivalu Febiofest se uskuteční 17. až 25. března.

Související

Divadlo Na zábradlí: Mýcení (foto: KIVA)

Divadlo Na zábradlí uvede skandální román Thomase Bernharda

Praha - Slavnostní setkání několika umělců u večeře završí příchod slavného herce Národního divadla a večeře se stane hlubokou, ironickou a jízlivě zábavnou sondou do života lepší společnosti. Román Mýcení Thomase Bernharda ve své době vyvolal jeden z největších skandálů v dějinách moderní rakouské literatury. Divadlo Na zábradlí jej uvede v režii Jana Mikuláška.

Více souvisejících

Febiofest

Aktuálně se děje

před 54 minutami

před 1 hodinou

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

před 2 hodinami

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

před 4 hodinami

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

před 5 hodinami

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

před 6 hodinami

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

před 15 hodinami

Výhled počasí na květen: Meteorologové řekli, zdali čekají další extrémy

Nebývale chladné počasí v závěru minulého týdne odeznělo a teploty už opět stoupají do nadprůměru. Extrémy se ale v květnu nečekají, vyplývá z dlouhodobého výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy