RECENZE filmu Sully: Zázrak na řece Hudson připomene šťastný konec leteckého neštěstí

RECENZE - Trend filmů podle skutečných předloh trvá a podléhají mu stále slavnější tvůrci. I tak by se dal vysvětlit počin Clinta Eastwooda, který sáhl po látce pro Spojené státy zvláště oblíbené.

Není to tak dávno, kdy jsme pro EuroZprávy.cz recenzovali podobně laděný příběh o lidském hrdinství nazvaný Do posledního dechu (The Finest Hours), který měl premiéru v lednu letošního roku (více zde). Zda to bylo malou znalostí oné události, v naší krajině dostatečně nemedializované, počin režiséra Craiga Gillespieho tak nějak prošuměl diváckou scénou bez většího zájmu. To Tom Hanks v roli Jima Lovella v Howardově velkofilmu Apollo 13 (1995) už si prožil možnost si zahrát muže, který se dokázal vrátit z beznadějné mise. I díky jeho přítomnosti se dá očekávat, že dramatické události z 15. ledna 2009, které doslova obletěly svět a zaplavily drtivou většinu internetových zpravodajských stránek, budou mít lepší osud než rozlomený tanker v prvně jmenovaném snímku. 

Pro člověka neznalého poměrů možná šokující úvod filmu (zdroj: Warner Bros.)

Nouzové přistání dopravního letadla nekončí vždy šťastně a málokdy se povede stroj dovést na vyhlédnuté místo. Takových případů je málo a opravdu na prstech jedné ruky lze spočítat podobné případy jako  Let 1080 Delta Airlines z 12. dubna 1977, kdy kapitán Jack McMahan navzdory poruše výškovky dokázal s letounem Lockheed L-1011 TriStar pouze střídavým tahem motorů přistát zpátky na letišti v San Diegu. Aby vůbec mohl sklopit nos neposlušného letounu, museli se cestující přesunout do přední části letadla. Proto případ kapitána Chesleye Burnetta "Sully" Sullenbergera III. budí oprávněnou pozornost a obdiv, neboť v bezvýchodné situaci dokázal přistát s letadlem o hmotnosti 65 tun na řece Hudson v centru New Yorku.

(zdroj: Warner Bros.)

Bylo samozřejmě otázkou, jak se režisér filmu Clint Eastwood, známý akční hrdina a představitel legendárního detektiva Dirty Harryho Callahana, příběhu chopí. Díky kanadskému seriálu Mayday byl příběh v dokumentární podobně dobře znám, ve filmové bylo od začátku jasné, že nepůjde pouze o rekonstrukci letu Cactus 1549 z New Yorku do Charlotte, protože ten sám o sobě trval od vzletu z letiště LaGuardia po nouzové "sednutí" na hladinu Hudsonu 208 vteřin, následné záchranné akce pak 24 minut. Šestaosmdesátiletý herec a režisér vycházel z knihy samotného kapitána Sullenbergera a Jeffreye Zaslowa, která byla pod jménem The Highest Duty vydána krátce po incidentu v roce 2009. Rozhodl se pro řešení možná na první pohled neuvěřitelné, ale skutečné - Sullenberger a jeho první důstojník Jeff Skiles se ze svého činu zodpovídají před komisí NTSB (National Transportation Safety Board, Národní úřad pro leteckou bezpečnost), která zkoumá, zda nedošlo z jejich strany k pochybení. A divák může jen kroutit hlavou, proč je člověk, díky jehož umu a rozhodnosti přežila kompletní posádka a cestující - takto 155 osob - podroben až ponižujícímu vyšetřování. Jenže Airbus A320 je "maličkost" v ceně 75 milionů $ není krabička sardinek a společnost US Airways musí čelit naporu pojišťovny a dalších úřadů. Sullenberger na jednu stranu čelí mediálnímu zájmu, na druhé se opakovaně zaobírá prožitými událostmi letu 1549 a je postaven i před nepříjemný fakt, že letecké simulace i analýzy hovoří proti němu. Jinými slovy, přistání na Hudsonu bylo unáhlené. 

Tvůrci filmu zvolili různé roviny a samotná "rekonstrukce" pádu do newyorské řeky a následných záchranných prací tvoří sotva třetinu celého díla. Značný důraz je kladen i na psychologický aspekt a komplikující se vztahy mezi Sullym a jeho ženou, plynoucí z dlouhého odloučení, probíhajícím vyšetřováním i všudypřítomných reportérů, kteří pochopitelně obklopují i kapitánův dům. Z celého postoje Sullenbergera však cítíme jeho přesvědčení ve vlastní schopnosti a jistotu, že nepochybil. Není to projev arogance ani přehnané sebevědomí, ale výsledek dlouholetých zkušeností a nalétaných hodin. Není divu, že se dej točí především a hlavně kolem Sullenbergera, dočkáme se i dvou flashbacků, z nichž jeden je evidentním důkazem, že Sully je můžem na svém místě.  Z tohoto hlediska je zřejmé, že druhý pilot (nebo chcete-li první důstojník, který měl původně let 1549 pilotovat, ale po střetu s hejnem kanadských hus a následném vysazení obou motorů převzal pilotáž Sullenberger) Jeff Skiles mnoho prostoru nedostane, ale aspoň mu jsou přidělena některá vtipná prohlášení, kterých sice není mnoho, ale odlehčí vcelku pochopitelně vážný děj. Stejná poznámka se týká i Sullenbergovy rodiny, která vstupuje do děje spíše epizodně.

Tihle dva to dokázali, celá posádka byla zachráněna... (zdroj: Warner Bros.)

Ve filmu jsou i dokumentární záběry, ale Eastwood a jeho štáb s nimi pracuje velice střídmě, sází na počítačovou animaci a začíná hned katastrofickou vizí a la 11. září - to aby divák měl naprosto jasno, co se také mohlo stát. Dějová linie (s výjimkou jednání v NTSB, protože to neprobíhalo před veřejností) je věrná, včetně přesného přepisu komunikace s dispečerem Patrickem Hartenem a ztvárnění záchranných prací, k autenticitě přispívá i skutečnost, že na plátně uvidíme hned několik reálných rozhlasových a televizních reportérů. Tady se nedá vytknout prakticky vůbec nic, snad jen několik vyslovených hnidopichů bude hledat a nepochybně najde drobounké odchylky. 

Jak už bylo uvedeno výše, Sully: Zázrak na řece Hudson je one-man-show Toma Hankse. Jeho výběr nelze než kvitovat s velkým uspokojením, protože i po vizuální stránce má k Sullymu hodně blízko - ostatně to můžeme posoudit, protože do sekvence titulků je zařazen dokumentární záběr ze setkání kapitána Sullenbergera s částí jím zachráněných pasažérů. Hanksův emoční rejstřík v tomto filmu může působit jednoduše a pro někoho možná chudě, ale za zdánlivě vyrovnanou maskou těžce zkoušeného muže lze vypozorovat velkou škálu nálad. Jsou to detaily, ale mistrně zvládnuté. Hanks minimalistickou změnou dokáže odlišit své rozpoložení při telefonátu s manželkou, při konverzaci s kolegou Jeffen nebo při závěrečném vystoupení před NTSB, kdy hraje nejen o značnou hrozbu obrovské náhrady škody, ale také o svou čest a obhajuje to, čemu téměř půl století věřil, totiž pilotáži letadel, která se stala jeho životním posláním a profesí.

 Trauma se pomalu přenáší i do rodinných vztahů, konkrétně na manželku Lorraine (zdroj: Warner Bros.)

Kapitán Sullenberger nebyl jediným, kdo dokázal vyvést jemu svěřený stroj z nebezpečí a zachránit posádku. Dalších případů (píšeme o nich zde) je hned několik, ale na rozdíl od letu 1549 se nestaly uprostřed jedné z nejznámějších světových metropolí a takřka v přímém přenosu. Tím se příběh Airbusu A320 a 155 lidí na jeho palubě dostává o několik příček výše. Naštěstí se Eastwood nenechal strhnou otravným americkým patriotismem, bohužel přítomným v jiných snímcích, a vytvořil dílo uvěřitelné, dramatické, zajímavé a přínosné. Doufejme, že se jednou někdo probere historií a zachytí pro budoucí věky i další, opravdu hrdinské činy skutečných hrdinů na této planetě.

Celkové hodnocení: 85 %

SULLY

Hrají: Tom Hanks (Chesley Sullenberger), Aaron Eckhart (Jeff Skiles), Laura Linney (Lorraine Sullenberger), Anna Gunn (dr. Elizabeth Davis), Mike O'Malley (Charles Porter), Ann Cusack (Donna Dent), Patch Darragh (Patrick Harten), Jeff Kober (L.T.Cook), Molly Hagan (Doreen Welsh), Chris Bauer (Larry Rooney), Holt McCallany (Mike Cleary), Max Adler (Jimmy Stefanik), Valerie Mahaffey (Diane Higgins).

Scénář: Todd KomarnickiKamera: Tom SternHudba: Christian JacobRežie: Clint Eastwood

USA, 2016, 96 min., životopisné drama, nevhodné do 12 letPremiéra: 8. 9. 2016 (ČR)

Související

Clint Eastwood na tiskové konferenci

Eastwood chystá film o zmařeném atentátu v rychlovlaku Thalys

Washington/Paříž - Americký herec a režisér Clint Eastwood se chystá natočit další film podle skutečné události. Po snímcích Sully: Zázrak na řece Hudson či Americký sniper chce zfilmovat příběh trojice Američanů, kteří v srpnu 2015 překazili teroristický útok ve vlaku Thalys na cestě do francouzské metropole.

Více souvisejících

film Sully: Zázrak na řece Hudson Tom Hanks recenze

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy