Ohlédnutí za komiksovým rokem, 1. díl: Doctor Strange, Mutanti, Avengers v Občanské válce

Praha – Nelze si nevšimnout, že se v posledních letech adaptace superhrdinských příběhů staly z opovrhovaných brakových ujetostí nejočekávanějšími událostmi roku. Drtivá většina z komiksových filmů se udatně obsadila pozice nejvýdělečnějších snímků roku. Proto nebude od věci si zopakovat, jaké filmy a seriály na motivy bublinových obrázků nám posledních 12 měsíců přichystalo. A kde jinde začít než se současnou jedničkou – studiem Marvel.

Předně informuji, že se tento článek věnuje filmům existujícím uvnitř i vně takzvaného MCU (Marvel Cinematic Universe), do kterého se nepočítají snímky, na které Marvel v 90. letech prodal filmová práva, jmenovitě X‑Men, Fantastická čtyřka a Spider-Man. Naopak jsem nezahrnul množství seriálových počinů, na které se společně podíváme ve druhém dílu.

Když se dva perou, divák se raduje

Když v květnu Captain America: Občanská válka načal letní sezonu, stal se z něj přes všechny nemalé problémy okamžitě hit opěvovaný fanoušky a chválený kritiky. Přestože využil v podstatě stejnou šablonu jako konkurenční Batman vs. Superman (vypuštěný do světa o dva měsíce dříve) a poštval proti sobě své největší kalibry z týmu dobra Kapitána Americu a Iron Mana, uspěl více než jeho o mnoho temnější a rozporuplně přijatý rival od Warner Bros. Humorný a barevný – přesto v potřebných chvílích vážný – střet snad všech pozemských mstitelů, které za ty roky Marvel svým divákům představil (včetně představení pár nových) měl srdce a dokázal, jak je důležité mít Kevina Feigeho. Tento třiačtyřicetiletý šéf filmové divize Marvelu tahá za nitky v zákulisí každého jejich počinu již od prvního Iron Mana z roku 2008 a dohlíží nejen na to, aby bylo s dědictvím Stana Leeho a Jacka Kirbyho nakládáno nejen s úctou, ale také aby jednotliví filmaři nezapomínali, že jsou jejich dílka součástí velkého vesmíru, v němž do sebe musí vše zapadat.

Jistota návaznosti s sebou bohužel nese také problémy. Studiu je vytýkáno, že jsou jejich filmy jeden jako druhý, že odrazuje originální tvůrce (vzpomeňme na Edgara Wrighta, režiséra Jednotky příliš rychlého nasazení nebo Scotta Pilgrima proti zbytku světa, který po klasických „tvůrčích neshodách“ opustil loď zvanou Ant-Man) či že díky rozvrhu na příštích pět let v podstatě víme, že žádná hlavní postava, stejně jako žádné přátelství, není ve skutečném ohrožení. Kritika je to oprávněná a marvelovky se divákům pomalu ale jistě začínají přejídat (v době před pěti lety by Občanská válka jistě sklidila mnohem nadšenější ovace), na druhou stranu jen těžko si představit, že bychom se v souboji Kapitána Ameriky, Iron Mana, Černé vdovy, Hawkeye, Buckyho „Zimního vojáka“ Barnese, Visiona, Scarlett Witch, Falcona, War Machina, Black Panthera, Ant-Mana a Spider-Mana vůbec dokázali zorientovat, kdyby nebylo usilovného osmiletého budování impéria známého jako Marvel Cinematic Universe.

Magie existuje a vládne jí Sherlock Holmes

Kromě očekávaného hitu se zrodil také jeden, jehož přijetí bylo nejisté. Doctora Strange zná mimo svět komiksových čtenářů málokdo, u Marvelu ale jeho služby nutně potřeboval pro budoucí velkolepý dvojdílný souboj Avengers a Thanose, na který se můžeme těšit za dva a tři roky. A když to vyšlo s psychedelickými Strážci galaxie a komediální zlodějinou ve stylu Dannyho parťáků – Ant-Manem – proč by nemohl uspět bývalý chirurg zasvěcený do tajů čar, kouzel, alternativních dimenzí a teleportace? Po obstarání toho nejlepšího doktorova představitele, Benedicta Cumberbatche, zbýval jediný problém. Jak uvést do světa, z něhož se filmová divize komiksového giganta snažila vyplít jakýkoli plevel zvaný magie již od prvního Thora?

Úspěch se opět dostavil. Diváci i kritikové film vesměs chválili za úchvatné vizuální efekty ala Počátek i za tolik kýženou „jinakost“, kterou s sebou příběh Stephena Strange přinesl. Už méně lidem skutečně vadilo, že se ze záporáka jinak vždy charismatického Madse Mikkelsena vyklubala další nanicovatá nula a z multidimenzionálního požírače času Dormamu jen obvyklý nanicovatý vesmírný mrak bez špetky šmrncu. Nemalou skupinu lidí zato pobouřilo obsazení křídově bílé Tildy Swinton do role původně tibetského mága známého jako Prastarý/á. Vlna kritiky „rasistického Hollywoodu“ ale tentokrát dosáhla pouze druhého stupně povodňové aktivity.

Nesmrtelný pansexuální antihrdina, co žvaní do kamery

O únorovém otvíráku komiksové sezóny, sprostém a extrémně násilném Deadpoolovi, se toho už namluvilo dost a dost. Vysněný projekt herce Ryana Reynoldse se na stříbrná plátna snažil v plechovce od buráků propašovat celé roky a nebýt na internet uniknuvšího testovacího záběru (předpokládá se, že za celou věcí stáli sám Reynolds a režisér Tim Miller) a nerdgasmických reakcí, které vyvolal, nikdy bychom se nejvýdělečnějšího eRkově nepřístupného filmu všech dob nikdy nedočkali.

Deadpool nejprve zabodoval povedeným marketingem, později i svým přímočarým dobrodružstvím samotným, když vhodně zkombinoval nevybíravý humor, nečekaně dynamickou akci a své tradiční bourání čtvrté stěny, při němž maskovaný žoldák šil do všeho možného, od svých hereckých kolegů, přes bývalé filmy Ryana Reynoldse až po samotné diváky. No a teď je v netechnických kategoriích nominovaný jak na Zlaté glóby, tak na ceny gildy amerických kritiků. Podle mnohých se jedná o nejlepší komiksový film za poslední léta, a pokud vám nevadí ujetě sprostý šestákový humor (který ale kupodivu není tak špatný, jak by se mohlo čekat), není těžké s takovými tvrzeními souhlasit.

Sbohem, stará skvadro, X-Men definitivně mladí

Když se před dvěma lety Bryan Singer vrátil ke studiu 20th Century Fox, aby se znovu ujal jednoho z otců moderní komiksové mánie – série X-Men, stvořil obrovský hit. Budoucí minulost, v níž se kromě omlazeného obsazení (James McAvoy, Michael Fassbender) setkáváme také s veterány, kteří to vše začali (Patrick Stewart, Ian McKellen), je obecně považována za jeden z lepších dílů této poněkud zmatené a značně nekonzistentní série. Všichni proto očekávali, s čím Singer přijde příště. Premiérové převedení prvotního a možná nejmocnějšího mutanta historie – superpadoucha Apocalypse – slibovalo bombastickou podívanou.

Film X-Men: Apokalypsa ovšem selhal. Finančně si sice vedl slušně, přesto zůstal za očekáváním a názory fanoušků byly spíše negativní. Zmatek, příliš mnoho postav, nelogičnost, ale také zbytečná přeplácanost počítačovými triky, to jsou hlavní políčky nelichotivě pleskající o tváře jeho tvůrců. Své zastánce si sice našel – a není jich málo – ale kritika byla neúprosná. Však také režisér prohlásil, že se oproti plánu do světa X-Menů nevrátí, studio začalo zvažovat další restart a poslední sólový příběh Wolverina Logan, na který se můžeme těšit již za pár měsíců, nabral jiný, mnohem drsnější, krvavější a všeho všudy méně líbivý směr, aniž by pohlaváři v kravatách nějak výrazně protestovali. A to se u projektů, na jejichž úspěších v podstatě stojí a padá sezóna, nestává zrovna často.

V příštím díle se podíváme na to, jak si vedly nesčetné marvelovské seriály. Trilogii uzavře ohlédnutí za sezónou DC comics.

Související

film Thor: Láska a hrom

RECENZE: Thor: Láska jako hrom je skrytou parodií na superhrdinské filmy

Filmy s bohem hromu se vždy vyznačovaly nadhledem a velkým důrazem na komediální prvky. Čtvrtý snímek to však dotáhnul ještě o úroveň dál a dostal se až za hranu parodie sebe sama. Kromě téměř neustálého pomrkávání a gagů se můžete těšit také na spoustu cameo rolí. Některých si sotva všimnete, jiné jsou výborné.

Více souvisejících

Marvel Comics film Captain America: Občanská válka film X-Men: Apokalypsa

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda

Dva nové bloky jaderné elektrárny v Dukovanech postaví korejská společnost Korea Hydro & Nuclear Power Company (KHNP). O preferovaném dodavateli strategického projektu rozhodla vláda na středečním zasedání. Informovalo o tom ministerstvo průmyslu v tiskové zprávě. Česko si od projektu slibuje, že zemi zajistí energetickou bezpečnost a soběstačnost na několik desetiletí dopředu. 

včera

včera

FBI se dostala do mobilu střelce na Trumpa. Pomohli Izraelci

Vyšetřování sobotního atentátu na republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa pokračuje. FBI se podle nejnovějších informací dostala do mobilu střelce Thomase M. Crookse, který byl na místě zneškodněn tajnou službou. Zásadně k tomu pomohla izraelská technologie, informuje web Times of Israel

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy