Ohlédnutí za komiksovým rokem, 1. díl: Doctor Strange, Mutanti, Avengers v Občanské válce

Praha – Nelze si nevšimnout, že se v posledních letech adaptace superhrdinských příběhů staly z opovrhovaných brakových ujetostí nejočekávanějšími událostmi roku. Drtivá většina z komiksových filmů se udatně obsadila pozice nejvýdělečnějších snímků roku. Proto nebude od věci si zopakovat, jaké filmy a seriály na motivy bublinových obrázků nám posledních 12 měsíců přichystalo. A kde jinde začít než se současnou jedničkou – studiem Marvel.

Předně informuji, že se tento článek věnuje filmům existujícím uvnitř i vně takzvaného MCU (Marvel Cinematic Universe), do kterého se nepočítají snímky, na které Marvel v 90. letech prodal filmová práva, jmenovitě X‑Men, Fantastická čtyřka a Spider-Man. Naopak jsem nezahrnul množství seriálových počinů, na které se společně podíváme ve druhém dílu.

Když se dva perou, divák se raduje

Když v květnu Captain America: Občanská válka načal letní sezonu, stal se z něj přes všechny nemalé problémy okamžitě hit opěvovaný fanoušky a chválený kritiky. Přestože využil v podstatě stejnou šablonu jako konkurenční Batman vs. Superman (vypuštěný do světa o dva měsíce dříve) a poštval proti sobě své největší kalibry z týmu dobra Kapitána Americu a Iron Mana, uspěl více než jeho o mnoho temnější a rozporuplně přijatý rival od Warner Bros. Humorný a barevný – přesto v potřebných chvílích vážný – střet snad všech pozemských mstitelů, které za ty roky Marvel svým divákům představil (včetně představení pár nových) měl srdce a dokázal, jak je důležité mít Kevina Feigeho. Tento třiačtyřicetiletý šéf filmové divize Marvelu tahá za nitky v zákulisí každého jejich počinu již od prvního Iron Mana z roku 2008 a dohlíží nejen na to, aby bylo s dědictvím Stana Leeho a Jacka Kirbyho nakládáno nejen s úctou, ale také aby jednotliví filmaři nezapomínali, že jsou jejich dílka součástí velkého vesmíru, v němž do sebe musí vše zapadat.

Jistota návaznosti s sebou bohužel nese také problémy. Studiu je vytýkáno, že jsou jejich filmy jeden jako druhý, že odrazuje originální tvůrce (vzpomeňme na Edgara Wrighta, režiséra Jednotky příliš rychlého nasazení nebo Scotta Pilgrima proti zbytku světa, který po klasických „tvůrčích neshodách“ opustil loď zvanou Ant-Man) či že díky rozvrhu na příštích pět let v podstatě víme, že žádná hlavní postava, stejně jako žádné přátelství, není ve skutečném ohrožení. Kritika je to oprávněná a marvelovky se divákům pomalu ale jistě začínají přejídat (v době před pěti lety by Občanská válka jistě sklidila mnohem nadšenější ovace), na druhou stranu jen těžko si představit, že bychom se v souboji Kapitána Ameriky, Iron Mana, Černé vdovy, Hawkeye, Buckyho „Zimního vojáka“ Barnese, Visiona, Scarlett Witch, Falcona, War Machina, Black Panthera, Ant-Mana a Spider-Mana vůbec dokázali zorientovat, kdyby nebylo usilovného osmiletého budování impéria známého jako Marvel Cinematic Universe.

Magie existuje a vládne jí Sherlock Holmes

Kromě očekávaného hitu se zrodil také jeden, jehož přijetí bylo nejisté. Doctora Strange zná mimo svět komiksových čtenářů málokdo, u Marvelu ale jeho služby nutně potřeboval pro budoucí velkolepý dvojdílný souboj Avengers a Thanose, na který se můžeme těšit za dva a tři roky. A když to vyšlo s psychedelickými Strážci galaxie a komediální zlodějinou ve stylu Dannyho parťáků – Ant-Manem – proč by nemohl uspět bývalý chirurg zasvěcený do tajů čar, kouzel, alternativních dimenzí a teleportace? Po obstarání toho nejlepšího doktorova představitele, Benedicta Cumberbatche, zbýval jediný problém. Jak uvést do světa, z něhož se filmová divize komiksového giganta snažila vyplít jakýkoli plevel zvaný magie již od prvního Thora?

Úspěch se opět dostavil. Diváci i kritikové film vesměs chválili za úchvatné vizuální efekty ala Počátek i za tolik kýženou „jinakost“, kterou s sebou příběh Stephena Strange přinesl. Už méně lidem skutečně vadilo, že se ze záporáka jinak vždy charismatického Madse Mikkelsena vyklubala další nanicovatá nula a z multidimenzionálního požírače času Dormamu jen obvyklý nanicovatý vesmírný mrak bez špetky šmrncu. Nemalou skupinu lidí zato pobouřilo obsazení křídově bílé Tildy Swinton do role původně tibetského mága známého jako Prastarý/á. Vlna kritiky „rasistického Hollywoodu“ ale tentokrát dosáhla pouze druhého stupně povodňové aktivity.

Nesmrtelný pansexuální antihrdina, co žvaní do kamery

O únorovém otvíráku komiksové sezóny, sprostém a extrémně násilném Deadpoolovi, se toho už namluvilo dost a dost. Vysněný projekt herce Ryana Reynoldse se na stříbrná plátna snažil v plechovce od buráků propašovat celé roky a nebýt na internet uniknuvšího testovacího záběru (předpokládá se, že za celou věcí stáli sám Reynolds a režisér Tim Miller) a nerdgasmických reakcí, které vyvolal, nikdy bychom se nejvýdělečnějšího eRkově nepřístupného filmu všech dob nikdy nedočkali.

Deadpool nejprve zabodoval povedeným marketingem, později i svým přímočarým dobrodružstvím samotným, když vhodně zkombinoval nevybíravý humor, nečekaně dynamickou akci a své tradiční bourání čtvrté stěny, při němž maskovaný žoldák šil do všeho možného, od svých hereckých kolegů, přes bývalé filmy Ryana Reynoldse až po samotné diváky. No a teď je v netechnických kategoriích nominovaný jak na Zlaté glóby, tak na ceny gildy amerických kritiků. Podle mnohých se jedná o nejlepší komiksový film za poslední léta, a pokud vám nevadí ujetě sprostý šestákový humor (který ale kupodivu není tak špatný, jak by se mohlo čekat), není těžké s takovými tvrzeními souhlasit.

Sbohem, stará skvadro, X-Men definitivně mladí

Když se před dvěma lety Bryan Singer vrátil ke studiu 20th Century Fox, aby se znovu ujal jednoho z otců moderní komiksové mánie – série X-Men, stvořil obrovský hit. Budoucí minulost, v níž se kromě omlazeného obsazení (James McAvoy, Michael Fassbender) setkáváme také s veterány, kteří to vše začali (Patrick Stewart, Ian McKellen), je obecně považována za jeden z lepších dílů této poněkud zmatené a značně nekonzistentní série. Všichni proto očekávali, s čím Singer přijde příště. Premiérové převedení prvotního a možná nejmocnějšího mutanta historie – superpadoucha Apocalypse – slibovalo bombastickou podívanou.

Film X-Men: Apokalypsa ovšem selhal. Finančně si sice vedl slušně, přesto zůstal za očekáváním a názory fanoušků byly spíše negativní. Zmatek, příliš mnoho postav, nelogičnost, ale také zbytečná přeplácanost počítačovými triky, to jsou hlavní políčky nelichotivě pleskající o tváře jeho tvůrců. Své zastánce si sice našel – a není jich málo – ale kritika byla neúprosná. Však také režisér prohlásil, že se oproti plánu do světa X-Menů nevrátí, studio začalo zvažovat další restart a poslední sólový příběh Wolverina Logan, na který se můžeme těšit již za pár měsíců, nabral jiný, mnohem drsnější, krvavější a všeho všudy méně líbivý směr, aniž by pohlaváři v kravatách nějak výrazně protestovali. A to se u projektů, na jejichž úspěších v podstatě stojí a padá sezóna, nestává zrovna často.

V příštím díle se podíváme na to, jak si vedly nesčetné marvelovské seriály. Trilogii uzavře ohlédnutí za sezónou DC comics.

Související

film Thor: Láska a hrom

RECENZE: Thor: Láska jako hrom je skrytou parodií na superhrdinské filmy

Filmy s bohem hromu se vždy vyznačovaly nadhledem a velkým důrazem na komediální prvky. Čtvrtý snímek to však dotáhnul ještě o úroveň dál a dostal se až za hranu parodie sebe sama. Kromě téměř neustálého pomrkávání a gagů se můžete těšit také na spoustu cameo rolí. Některých si sotva všimnete, jiné jsou výborné.

Více souvisejících

Marvel Comics film Captain America: Občanská válka film X-Men: Apokalypsa

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 4 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 14 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 22 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy