RECENZE: Film Miluji tě modře dokazuje, že digitální věk není všemocný

Recenze – Zkuste si představit, že nemáte mobilní telefon, tablet, notebook ani mail a pokuste se přesto dostihnout dívku svých snů. To, co dnešní mládež považuje za utopii, dostává díky novému filmu Miloslava Šmídmajera velice příjemný rozměr.

Jaroslav Papoušek pocházel z Podkarpatské Rusi a v naší kinematografii zanechal významnou stopu. Nebo se vám filmy Lásky jedné plavovlásky, Černý Petr, Hoří, má panenko, ale především trilogie o svérázné rodině Homolků zdá malým vkladem? A to nechybělo málo, a renesanční Jaroslav mohl zběhnout k hudbě, sochařině nebo malířství. Námět na romantickou komedii z kumštýřského prostředí nosil ve své neklidné duši v době, kdy se lidé ještě dorozumívali telefony závislými na pevných linkách, počítače teprve nastupovaly svou vítěznou cestu a dopisy nechodily do elektronické pošty, nýbrž do schránky. Bohužel přišel nečekaný infarkt a dílo nesoucí původní název Jedním slovem tě miluji modře byl odsouzen k zapomnění. Že se tak nestalo, za to vděčíme producentovi, scénáristovi, příležitostnému herci a režisérovi Miloslavu Šmídmajerovi.

Kunsthistorik David Bárta neprožívá období, o kterém by mohl hovořit v superlativech. Sdílí domácnost s matkou, jejímž momentálním středobodem je indická ikona swamidži, jemuž v náboženském poblouznění zcela propadá, v práci mu ředitel sdělí, že ačkoliv je výborný pracovník, má padáka, a aby toho nebylo málo, když do galerie přivezou dílo významného holandského malíře, dojde k jeho zničení. Ale vše zlé je k něčemu dobré. David se díky šílenému činu pachatele Igora seznámí s půvabnou aranžérkou Terezou a záhy se přesvědčí, že i umělecky založený a studovaný člověk může ztratit hlavu. Potíž je v tom, že onen Igor je značně neurotický přítel právě Terezy a do položky jeho podivných praktik je nutno započítat i vrhací nože. Díky Davidovu otci, v jehož ateliéru najdeme víc nahých děvčat než dekorací, se situace nadále komplikuje, takže na bedrech nešťastného mladíka se vrší náklad nikoli nepodobný narvaným vozům známým z internetových legrácek. A to ještě Bárta netuší, že nad jeho láskou se vznáší přízrak dlouhodobého odloučení, protože divadelně artistická skupina, do níž Tereza patří, má potvrzené roční angažmá v New Yorku. Zvládnout nepředvídané kousky otce, matčinu posedlost swamidžim, zažehnat malér s poškozeným obrazem nedozírné ceny a ještě odolat maniakálním kouskům Igora může porazit i slabší povahy.

(zdroj: Bioscop)

Bylo by zajímavé zkusit natočit film podle původního Papouškova scénáře, otázkou pak zůstává, jak by ho přijali diváci. Nemá smysl si zastírat, že většině by připadal jako jednoznačné retro – jak už bylo uvedeno výše, musel by se obejít bez digitálních vymožeností, což by mu jistě dodalo zajímavé myšlenky, ale také by ho mohlo posunout na úroveň klubových snímků. S ohledem na příběh by to byla šance vyhozená oknem. Protože Miluji tě modře můžeme vnímat z několika směrů, ale vždy se zastavíme v bodě, který film avizuje – na pozici nikoli přehnaně romantické, příjemné, dobře vykonstruované a bez hluchých míst. Pro tvůrce to musel být značný boj vybalancovat vše na takovou úroveň, aby se divák nezačal ošívat s tím, že je to buď nudná nebo přehnaná podívaná. Ona směs je namíchaná tak dobře, že si setkání Davida a Terezy budou umět představit jak diváci z doby pana Papouška, tak i současná generace.

Dalším odvážným tahem, který zaslouží ocenění, je sázka na doposud neokoukané tváře. To neznamená, že jsme už oba hlavní protagonisty neviděli v menších rolích nebo televizních seriálech, ale svorně se postavili před kameru coby hlavní postavy poprvé. Pochopitelně se objeví názory, že v jejich případě najdeme nějakou tu maličkost, sem tam nějaký ten nedostatek, ale pokud se zaměříme na dej a ne na hnidopišské čekání na chyby, projdeme s nimi celým dílem v příjemné atmosféře a na konci si překvapivě přiznáme, že se s jejich rolemi umíme ztotožnit. V tomto směru působí jak Václav, tak Denisa mnohem přirozeněji a uvěřitelněji, než konkurenční postavy v další komedii Všechno nebo nic. Je to nejspíš dáno tím, že tenhle film chce vyloudit uvolněný úsměv a neusiluje o hurónský řev, k němuž si je třeba vypomáhat určitými berličkami.

Pro někoho může být označení vedlejší role jako něco degradujícího, ale duo Nesvačilová a Jílek měli opravdu velice dobře zvolený „kompars“, který jenom podtrhuje jejich nadějný výkon. Těžko tak lze uvést, zda je lepší rozšafný Vladimír Kratina, kouzelně swamdžimu propadlá Táňa Medvecká, přesvědčivě schizofrenní Rostislav Novák ml. nebo podobně jako Denisa artisticky nadšená Hana Vagnerová. Jednou z nejpovedenějších postav je bezesporu Miroslav Táborský, jehož ředitel galerie se řadí do skupiny svérázných a dobře zapamatovatelných figurek, k nimž lze připočítat i tu z nedávno uvedeného snímku Bezva ženská na krku.

Pokud si budeme klást otázku, proč na Miluji tě modře jít, odpověď je jednoduchá: nejenže se můžete dobře pobavit, ale také se třeba zamyslíte, zda není váš život přes proklamované technologické výdobytky, mající šetřit čas, právě kvůli nim nějak uspěchaný. Asi nebudete chodit kolem výkladních skříní a čekat na svou modrou vílu, ale možná se zadíváte na svět veselejšíma očima. Kdyby vás ani tohle nepotkalo, pak se můžete těšit na uvolněnou, navzdory potížím při natáčení prosluněnou atmosféru a příběh bez křečovitých a málo pravděpodobných zvratů.

Celkové hodnocení: 75 %

MILUJI TĚ MODŘE

Hrají: Denisa Nesvačilová (Tereza), Václav Jílek (David), Vladimír Kratina (Davidův otec), Rostislav Novák ml. (Igor), Táňa Medvecká (Davidova matka), Miroslav Táborský (ředitel galerie), Hana Vagnerová, Tereza Bebarová, Marek Vašut, Filip Kaňkovský, Oldřich Vlach, Zdeněk Žák

Scénář: Jaroslav PapoušekKamera: Asen ŠopovHudba: Markéta IrglováRežie: Miloslav Šmídmajer

ČR, 2017, 90 min., romantická komedie, do 12 let nevhodnáPremiéra: 26. ledna 2017

EuroZprávy.cz jsou mediálním partnerem filmu. Na stránkách najdete i další materiály z natáčení a rozhovory z tvůrci.

Související

Více souvisejících

film Miluji tě modře premiéry recenze

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy