RECENZE: Vetřelec: Covenant opakuje Prometheovy přešlapy, chybí mu ale jeho koule

RECENZE – Vizionář Ridley Scott se již podruhé vrací ke svému nejvražednějšímu dítku. Ve druhém ze ČTYŘ! plánovaných vetřelčích prequelů přestavuje novou posádku, novou planetu a nové příšerky. Mýtus se rozrůstá.

Loď Covenant, převážející tisíce kolonistů a embryí, na cestě ke svému budoucímu domovu zachytí neznámý signál pozemského původu. Po chvíli úvah se posádka rozhodne, že by záhadná planetka stála za návštěvu. A protože jsou všichni ti kapitáni, piloti, vědci, lékaři a vojáci do jednoho nekompetentní idioti, jeden po druhém začnou umírat.

Vetřelec: Covenant z celé série nejvíce připomíná svého nejmladšího předchůdce Promethea. Také se jedná o film, který dějově přechází originálu z roku 1979, opět zde mluvíme, spíše než o hororu, o výpravné sci-fi, která buduje vetřelcovský mythos, a znovu bude velké část fanoušků zklamaná.

Na nepřímém pokračování „Vetřelce bez vetřelce“ z roku 2012 můžeme zaručeně nejvýše vyzdvihnout to, jak vypadá. Nový Zéland, design ztraceného města i vesmírná část znovu dokazují, že Ridley Scott je v první řadě estetický génius. Ve spolupráci se svým dvorním kameramanem posledních let, Dariuszem Wolskim, natočil dvouhodinové pošušňání pro oční bulvy.

Žijící legenda navíc dokazuje, že ani ve svých devětasedmdesáti letech nezapomněla, jak se dělá akce, navozuje klaustrofobická atmosféra a ždíme napětí… škoda, že si těchto kouzel zas tak moc neužijeme.

Snímek, dle odvěkých pravidel antického dramatu, je totiž rozdělen na tři akty. Jsou to ovšem třetiny dost nekonzistentní a nepřirozeně přilepené jedna na druhou. Zpočátku se, samozřejmě, blíže seznamujeme s posádkou. Protože jak ví každý student filmové školy, když se s protagonisty neseznámíme, nemůže nám na nich záležet. Bohužel v případě Covenantu znamená toto představování jen čtyřicet minut nudy, během nichž se přes neustálé prázdné plkání o nikom vlastně nic nedozvíme – a když už ano, moc si nás tím postavy nezískají. Zda to přičíst na vrub přefouknutému množství členů posádky, které se pohybuje okolo čísla 20, nebo jen nekompetenci scénáristy, je těžké hádat. Pravděpodobně se jedná o obojí.

Jakmile se dostaneme na neznámou planetu, žvanění pokračuje, jen v jiných kulisách a s jedním bolestivým návdavkem. Zjistíme totiž, že jestli by někdo neměl patřit mezi první mezihvězdné kolonisty, jsou to právě naši hrdinové. Kdo u idiocie postav nadával na Promethea, nebo nedávný Život, si tady zoufalstvím vyškube obočí.

Neznámá planeta? Tak se rozdělíme a budeme se po ní procházet bez skafandrů. Takové věci jako infekce a přerostlá krvežíznivá zvířata ve vesmíru přece neexistují… Jestliže chce (a bude) někdo namítat, že je nižší IQ postav jedním z trademarků této série, bude mít sice pravdu – jenže ona je hloupost a pak je HLOUPOST a dostane-li se divákovi, hloupých, mdlých a navíc ještě nedostatečně rozvinutých hlavních hrdinů, může se přistihnout, že fandí jejich lovci.

Pak ovšem na scénu přichází potvůrky včetně nejslavnější kyselinou nacucané bestie všech dob. A světe div se, ono to z nějakého důvodu funguje. Najednou je jedno, že je další dění předvídatelné. Nezáleží na tom, jak moc nás hlavní hrdinové iritují (čest výjimce v podobě techničky Danielsové – ta sice není bůhvíjak inteligentní, ale není ani hloupá… a je dost sympatická na to, abychom jí přáli úspěch). Nevadí ani fakt, že to v kontextu Promethea moc nedává smysl. Scott je totiž pán a v akčně-hororovém finále zachraňuje, co se dá.

K filmu může divák přistupovat různě – buď jako k dalšímu představiteli revoluční série, nebo jako k pokračování filozofického a již několikrát zmiňovaného Promethea, anebo ho považovat jen za neambiciózní hororovou sci-fi vyvražďovačku.

Pokud berete Covenant jako vetřelčí film, budou vám tam pravděpodobně chybět vetřelci. Nemluvím tu teď ani tak o počtu záběrů, v nichž se smrticí lilek objeví – vždyť ani v jedničce vetřelec fyzicky téměř není – jako spíš o množství scén, kdy je možnost smrti xenomorfem tématem číslo jedna. Zde se místo toho nejčastěji žvaní a řeší blbosti; případně je rozvíjena mytologie.

Na budování světa pak záleží právě fanouškům Promethea. Také zde se dozvíme něco o historii Scottovy budoucnosti, nebo o tom, jak se z bojového patogenu stalo TO monstrum. Na rozdíl od svého pět let starého předchůdce ale nový film hraje na jistotu. Tam, kde Prometheus se svým „filozofickým“ honem za smyslem života bolestivě narazil hlavou do zdi – ale aspoň se snažil přijít s něčím novým – Covenant přešlapuje na místě a hraje na jistotu. Snímek nepřináší žádné nové téma, pouze žongluje s tím starým, aniž by ho uspokojivě rozvinul v něco většího.

Novým konceptem mohlo a nejspíš i mělo být zavedení milostných párů (každý z kolonistů cestuje se svou drahou polovičkou), z toho ale nakonec nic není – hlavní hrdinové se chovají iracionálně i v případech, kdy není v nebezpečí právě jejich protějšek, a náhlé ovdovění se na nich dlouhodobě nijak zvlášť nepodepíše. Než na plnohodnotnou psychologii, filozofii nebo umělecký risk hraje snímek na bizár.

Čímž se dostáváme k poslední možnosti. Chápete-li nejnovějšího Vetřelce jako horor či akční vyvražďovačku, dočkáte se pár uhozených scén a napínavé poslední třetiny. Ovšem jen za předpokladu, že vytěsníte / přetrpíte hodinu a půl nudy, prázdných dialogů a nijak nápaditého budování světa.

Na závěr něco málo k použitému CGI. Počítačové triky jsou většinou zvládnuté výborně, pouze v případě potvůrek nefungují na 100 %, Nejsou sice špatné, ale skoro 40 let staré loutky z jedničky působí i přes svoji občasnou strnulost lépe.

Vetřelec: Covenant neví, co chce být. Zdá se, že honí hned několik králíků – se svázanýma nohama a šátkem přes oči. Ve výsledku nefunguje jako Vetřelec, výpravná filozofická sc-fi, ani jako béčko. Navíc se bojí riskovat. Trochu mě děsí, že se na nás chystají dvě další pokračování – a že kvůli nim bylo odpískáno dlouho plánované seriózní pokračování Cameronových Vetřelců.

Celkové hodnocení: 55 %.

Alien: Covenant (2017)

Hrají: Michael Fassbender, Katherine Waterston, Billy Crudup, Danny McBride, Demián Bichir, Carmen Ejogo, Amy Seimetz, Guy Pearce, James Franco a další

Režie: Ridley Scott

Scénář: John Logan

Kamera: Dariusz Wolski

Hudba: Jed Kurzel

Velká Británie, Austrálie, Nový Zéland, USA / 122 minut /sci-fi, thriller, horor

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Vetřelec: Covenant sci-fi horor Ridley Scott Michael Fassbender

Aktuálně se děje

před 24 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy