52. ročník MFF v Karlových Varech: Cenu z rukou Jiřího Bartošky převzala Uma Thurman i Casey Affleck

Karlovy Cary - Oceněním hostů začal dnes 52. ročník MFF v Karlových Varech. Na pěti stech projekcích 52. ročník uvede do 8. července kolem 170 snímků. Loni na něj zavítalo přes 135.000 diváků. Zahajovací večer ve Velkém sále hotelu Thermalu už podvaadvacáté moderoval Marek Eben.

Předáním Křišťálového glóbu za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii americkému skladateli filmové hudby Jamesi Newtonu Howardovi a Cen prezidenta festivalu herečce a producentce Umě Thurmanové a herci Caseymu Affleckovi začal dnes Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech. Na pěti stech projekcích 52. ročník uvede do 8. července kolem 170 snímků. Loni na něj zavítalo přes 135.000 diváků.

"Na festival humoru to letos nevypadá," poznamenal Eben, když představil tucet snímků přijatých do hlavní soutěže.

Hosté v úvodu zatleskali tradiční pódiové show bratří Cabanů i nové filmové znělce. Scénická akce využila živou hudbu Karlovarského symfonického orchestru i dvou desítek tanečnic v tělových trikotech. Nepostrádala vtip a nadsázku, i když název - Zavěšený horor s podtitulem Masochista maso chystá - tomu příliš nenasvědčoval. Přesto dvě desítky tanečnic zavěšených v igelitových pytlích skončily v krvavé lázni.

Hrdinou letošní festivalové znělky je třiaosmdesátiletý divadelní a filmový herec Josef Somr, který v roce 2012 převzal ve Varech Cenu prezidenta festivalu za přínos českému filmu. Na filmovém plátně zazářil hned ve své první roli prostopášného výpravčího Hubičky v Menzelových Oscarem oceněných Ostře sledovaných vlacích. 

Ceny předával Jiří Bartoška. Osobně přivítal ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka, na kterého se při vítání hostů nedostalo. A věděl, o čem mluví. "Zdravím do Motola," podotkl Bartoška, který v minulosti překonal vážnou chorobu. Součástí večera bylo i představení porot; v té posuzující soutěžní snímky v sekci Na východ od Západu je za Česko producentka Karla Stojáková.

Organizátoři při předávání cen kromě tradičních filmových vizitek oceněných pustili Caseymu Affleckovi jednu z karlovarských znělek. Tu s Johnem Malkovichem, která byla natočena v Bostonu, odkud Affleck pochází.

"Jsou umělci mimořádně talentovaní, ale líní. Pak jsou ti, kteří nejsou tak nadaní, ale jsou mimořádně pracovití. A my tu máme jednoho, který je mimořádně nadaný a přitom pracovitý. Což zjistíte, když se podíváte na výčet 120 filmů, k nimž napsal hudbu," poznamenal Eben a pozval na pódium Jamese Newtona Howarda. Skladatel v děkovné řeči pochválil Prahu, české filmy i českou hudbu. "Děkuji," řekl česky.

Zahajovacím snímkem přehlídky byla netradiční romantická komedie amerického režiséra Michaela Showaltera nazvaná Pěkně blbě. Ve stejném čase se promítala i na dvou místech pro veřejnost. Od 13. července se objeví v kinech díky distribučnímu labelu karlovarského festivalu, společnosti Aerofilms a České televize, jehož cílem je představovat domácímu publiku originální filmové počiny.

Posledním bodem programu byl večer před Thermalem koncert Českého národního symfonického orchestru s americkým dirigentem Carlem Davisem. Pod jeho vedením zazněly hlavně melodie z filmových bondovek. Jako host vystoupil čerstvě oceněný James Newton Howard, který řídil světovou premiéru části své hudby k filmu Fantastická zvířata a kde je najít. 

Související

Jiří Bartoška, ředitel mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech

Jiří Bartoška opět bojuje s rakovinou

Jiří Bartoška je známý český herec a prezident karlovarského filmového festivalu. Nyní obdržel od lékařů nejhorší možnou zprávu - znovu bojuje s agresivní formou rakoviny, po mnoha letech.
Petr Pavel

Pavel ocenil matadory české politiky Pitharta a Schwarzenberga či zpěvačku Kubišovou

Prezident Petr Pavel poprvé od březnového nástupu do funkce uděloval státní vyznamenání, což je jedna z povinností hlavy státu u příležitosti Dne vzniku samostatného československého státu, který připadá na 28. října. Pavel ocenil přes 60 osobností. V projevu zdůraznil, že Česko má momentálně nejpevnější bezpečnostní ukotvení v historii. 

Více souvisejících

Jiří Bartoška Casey Affleck Uma Thurmanová Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy