RECENZE: Charlize Theron jako agentka ve snímku Atomic Blonde nakope zadek, komu může

Snímek Atomic Blonde inspirovaný grafickou novelou The Coldest City od Antonyho Johnstona a Sama Harta se do kin dostal 3. srpna. V divoké směsi barev a bojů září Charlize Theron, zatímco James McAvoy se po vzoru svého charakteru drží ve stínech.

Hned z první scény filmu Atomic Blonde: Bez lítosti se člověku zastaví dech, když se kamera zaměří na vanu plnou ledu a ledové vody, z níž se po chvíli vynoří Lorraine Broughton (Charlize Theron). Celá scéna je minimalistická, s důrazem na do, jak je Lorraine zbitá, plná modřin a šrámů. Po osvěžující koupeli se Lorraine vydává na velitelství MI6 v Londýně, aby podala hlášení o své misi v Berlíně. V skrze její vyprávění se dostáváme k příběhu.

Berlín v roce 1989, krátce před stržením zdi. Byl zabit britský agent a do zločineckých kruhů se dostal Seznam, který obsahuje informace o každém tajném agentovi v Berlíně, ať už se jedná o britského, amerického či francouzského. Lorraine ho má najít a pomoci jí má lehce zdivočelý agent David Percival (James McAvoy), který se v Berlíně zabydlel a informace vykupuje pašovanou whiskey a džínami.

Protože Lorraine Percivalovi nevěří, vyhledává nové spojence. Setká se tak s nezkušenou agentkou z Francie Delphine Lasalle (Sofia Boutella) a získává si spojence ve formě Merkela (Bill Skarsgård). V první části filmů se Lorraine a Percival vzájemně testují, ani jeden druhému nevěří a Lorraine věří, že je Percival proti ní.

Seznam je navíc extrémně důležitý, protože obsahuje identitu dvojitého agenta a zrádce s přezdívkou Kabela, který má pracovat pro Rusko. Ke slovu se dostává Kukátko (Eddie Marsan), agent Stasi, který si Seznam zapamatoval, což z něho dělá důležitou a také nebezpečnou postavu. Percival a Lorraine ho mají převést přes zeď, ke svobodě. Každý má však jiné plány.

Ačkoliv se některým může první polovina filmu zdát trochu utahanější, druhá část a především Charlize Theron v akci to napraví. Lorraine se dostává do soubojů, kdy využívá všechno, od svých jehlových podpatků po kuchyňský vařič. Na rozdíl od mnoha stereotypů Lorraine dostává tolik ran, co jich rozdá, a její tělo je brzy pokryté krví a modřinami. Po filmech, kdy se žena při boji ani neunaví, je to osvěžující a realistické.

Film má unikátní vizuální styl, s užitím neonových světel a záběrů, které jsou někdy zcela vzhůru nohama nebo jen položené na stranu. Doprovází to soundtrack hitovek z 80. let, jako je 99 Luftballons nebo Hungry like a wolf a Major Tom. Erotická scéna mezi Lorraine a Delphine je pojatá jako vizuální pastva pro oči, stejně jako bojové choreografie. Fanoušci do aut ocení autentické trabanty, Škody 100 či ruská „terénní“ auta Lada Niva, s nimiž dostane auto honička zcela nový rozměr.

Ve snímku se navíc objevují některé skvělé hlášky, jako když Lorraine uráží agenta CIA nebo když se Percival krčí před střelbou a žádá: „Nestřílejte. Mám vaši botu", přičemž rudou lodičku používá jako bílou vlajku. „Smrdíte jako agent Stasi," ohrnovala Lorraine nos nad Kukátkem. S nadávkami se ve filmu také nešetří.

Charlize Theron a James McAvoy ukazují, že jsou velmi uznávanými herci zaslouženě, film je koncertem jejich schopností. Sofia Boutella jako poměrně nová tvář ukazuje svůj potenciál a herci John Goodman či Toby Jones jsou skvělými agenty, kteří mají Lorraine vyslýchat.

Film dokáže překvapit více než jedním dějovým překvapením, což se u těchto snímků často nestává. Kdo je tedy Kabela? Dejte si ruskou vodku s ledem, jako si užívá ve filmu Theron, pusťte si hity 80. let a zjistěte do. Děj vás třeba překvapí. A bojové scény stojí za to.

Celkové hodnocení: 75 %

Atomic Blonde (2017)

Hrají: Charlize Theron, James McAvoy, Sofia Boutella, John Goodman, Toby Jones, Eddie Marsan

Režie: David Leitch

Scénář: Kurt Johnsat

Hudba: Tyler Bates

USA / 115 minut / akční, thriller

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze Film "Atomic Blonde" filmy Charlize Theron (herečka) James McAvoy (herec)

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 13 minutami

před 31 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy