RECENZE: Charlize Theron jako agentka ve snímku Atomic Blonde nakope zadek, komu může

Snímek Atomic Blonde inspirovaný grafickou novelou The Coldest City od Antonyho Johnstona a Sama Harta se do kin dostal 3. srpna. V divoké směsi barev a bojů září Charlize Theron, zatímco James McAvoy se po vzoru svého charakteru drží ve stínech.

Hned z první scény filmu Atomic Blonde: Bez lítosti se člověku zastaví dech, když se kamera zaměří na vanu plnou ledu a ledové vody, z níž se po chvíli vynoří Lorraine Broughton (Charlize Theron). Celá scéna je minimalistická, s důrazem na do, jak je Lorraine zbitá, plná modřin a šrámů. Po osvěžující koupeli se Lorraine vydává na velitelství MI6 v Londýně, aby podala hlášení o své misi v Berlíně. V skrze její vyprávění se dostáváme k příběhu.

Berlín v roce 1989, krátce před stržením zdi. Byl zabit britský agent a do zločineckých kruhů se dostal Seznam, který obsahuje informace o každém tajném agentovi v Berlíně, ať už se jedná o britského, amerického či francouzského. Lorraine ho má najít a pomoci jí má lehce zdivočelý agent David Percival (James McAvoy), který se v Berlíně zabydlel a informace vykupuje pašovanou whiskey a džínami.

Protože Lorraine Percivalovi nevěří, vyhledává nové spojence. Setká se tak s nezkušenou agentkou z Francie Delphine Lasalle (Sofia Boutella) a získává si spojence ve formě Merkela (Bill Skarsgård). V první části filmů se Lorraine a Percival vzájemně testují, ani jeden druhému nevěří a Lorraine věří, že je Percival proti ní.

Seznam je navíc extrémně důležitý, protože obsahuje identitu dvojitého agenta a zrádce s přezdívkou Kabela, který má pracovat pro Rusko. Ke slovu se dostává Kukátko (Eddie Marsan), agent Stasi, který si Seznam zapamatoval, což z něho dělá důležitou a také nebezpečnou postavu. Percival a Lorraine ho mají převést přes zeď, ke svobodě. Každý má však jiné plány.

Ačkoliv se některým může první polovina filmu zdát trochu utahanější, druhá část a především Charlize Theron v akci to napraví. Lorraine se dostává do soubojů, kdy využívá všechno, od svých jehlových podpatků po kuchyňský vařič. Na rozdíl od mnoha stereotypů Lorraine dostává tolik ran, co jich rozdá, a její tělo je brzy pokryté krví a modřinami. Po filmech, kdy se žena při boji ani neunaví, je to osvěžující a realistické.

Film má unikátní vizuální styl, s užitím neonových světel a záběrů, které jsou někdy zcela vzhůru nohama nebo jen položené na stranu. Doprovází to soundtrack hitovek z 80. let, jako je 99 Luftballons nebo Hungry like a wolf a Major Tom. Erotická scéna mezi Lorraine a Delphine je pojatá jako vizuální pastva pro oči, stejně jako bojové choreografie. Fanoušci do aut ocení autentické trabanty, Škody 100 či ruská „terénní“ auta Lada Niva, s nimiž dostane auto honička zcela nový rozměr.

Ve snímku se navíc objevují některé skvělé hlášky, jako když Lorraine uráží agenta CIA nebo když se Percival krčí před střelbou a žádá: „Nestřílejte. Mám vaši botu", přičemž rudou lodičku používá jako bílou vlajku. „Smrdíte jako agent Stasi," ohrnovala Lorraine nos nad Kukátkem. S nadávkami se ve filmu také nešetří.

Charlize Theron a James McAvoy ukazují, že jsou velmi uznávanými herci zaslouženě, film je koncertem jejich schopností. Sofia Boutella jako poměrně nová tvář ukazuje svůj potenciál a herci John Goodman či Toby Jones jsou skvělými agenty, kteří mají Lorraine vyslýchat.

Film dokáže překvapit více než jedním dějovým překvapením, což se u těchto snímků často nestává. Kdo je tedy Kabela? Dejte si ruskou vodku s ledem, jako si užívá ve filmu Theron, pusťte si hity 80. let a zjistěte do. Děj vás třeba překvapí. A bojové scény stojí za to.

Celkové hodnocení: 75 %

Atomic Blonde (2017)

Hrají: Charlize Theron, James McAvoy, Sofia Boutella, John Goodman, Toby Jones, Eddie Marsan

Režie: David Leitch

Scénář: Kurt Johnsat

Hudba: Tyler Bates

USA / 115 minut / akční, thriller

Související

Více souvisejících

recenze Film "Atomic Blonde" filmy Charlize Theron (herečka) James McAvoy (herec)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 25 minutami

před 45 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

Evropu kritizuje, kde může. Němci jsou podle Trumpova viceprezidenta idioti, líbí se mu Orbán

Republikánský kandidát na viceprezidenta James D. Vance si při kritice evropských zemí nebere servítky. Líbí se mu snad jen orbánovské Maďarsko, německou energetickou politiku popsal jako „idiotskou“ a polskou vládu viní z autoritářství. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy