RECENZE: Horor roku? „To“ jen tak někdo nepřekoná

RECENZE – Dlouho očekávaná adaptace nejdelšího a podle mnohých také nejlepšího románu Stephena Kinga "To" je tu. Jejím největším lákadlem naštěstí není bubák, ale příběh party šikanovaných děcek, které se mu postaví.

Píše se rok 1989 a ve fiktivním americkém městečku Derry začínají letní prázdniny. Partička dětí přezdívaná Klub Nul je ale místo slunění vtažena do střetu s tajemnou nadpřirozenou entitou, která na sebe bere podobu klauna a jejich vrstevníky unáší do rozsáhlých stok pod městem.

Kingova více než tisícistránková kniha, jejíž první polovinu zachycuje tento film, se těší oblibě hned z několika důvodů. Mezi dva nejvýraznější patří výborně napsané postavy a pronikavé porozumění podstatě lidského strachu reprezentované úchylnou postavou klauna – člověka, který má ze své podstaty rozdávat radost a smích, ale jeho bledá tvář děsí lidstvo po staletí. Je proto skvělou zprávou jak pro čtenáře předlohy, tak pro obyčejné fanoušky filmu, že oba pilíře hororové klasiky zůstaly zachovány.

Celý děj snímku To se točí kolem koktavého hlavního hrdiny Billa Denbrougha (Jaeden Lieberher) a jeho šesti dalších kamarádů-vyvrhelů. Díky tomu, že snímek trvá hodně přes dvě hodiny, se s celou partou dokážeme dostatečně seznámit. Ve výsledku nejenže známe jejich touhy, tajemství a noční můry lépe než zbytek Nul, díky důrazu na pospolitost skupiny a času, který s nimi strávíme na dobrodružných výpravách, má divák dojem, že patří mezi ně. Hlavní scénárista filmu, Cary Fukunaga (Temný případ, Bestie bez vlasti), je přeci jen natolik talentovaným a zkušeným vypravěčem, že bychom od něho nic jiného očekávat ani neměli. Soustředění pozornosti na Klub Nul na úkor vedlejších dějových linií románu se tak ukazuje jako velmi šťastné řešení.

Co se týče hororové stránky filmu, ta už tak stoprocentní bohužel není. Zkušeným nomádům půlnočních promítání nejspíš tepová frekvence nijak extrémně nestoupne. My ostatní se rádi spokojíme s několika vcelku obstojnými lekačkami, na nichž ale děsivost snímku nestojí. To pracuje na subtilnější úrovni, kdy to pravé mrazení v zádech spíše než zubatý pierot vyvolává skutečnost – disfunkční rodiny, školní tyrani a všeobecná lidská apatie. To všechno jsou totiž zla, s nimiž se bojuje hůř než s větrnými mlýny.

Pochvalu si jistě zaslouží všichni zúčastnění herci. Dětských talentů můžeme ve filmu spočítat víc než dost. Kdo ale skutečně kraluje, to je jeden z členů švédského hereckého klanu Skarsgårdů, Bill. Jeho šklebící se Pennywise si ve strašideknisti rozhodně nezadá s nejděsivějšími psychopaty stříbrného plátna. Zde ovšem narážíme také na možná největší problém snímku – scén, kdy ďábelský klaun dostane prostor také promluvit je zoufale málo. Jeho vrcholná scéna přichází hned v prvních minutách a divák bohužel musí doufat v to, že si ikonického záporáka užije více ve druhém pokračování.

Po technické stránce se To velmi vyvedlo. Design klauna, strašidelného domu i snových sekvencí možná nehýří originalitou, rozhodně se na něj ale velmi dobře dívá. Zkušený jihokorejský kameraman Jung-hoon Jung, který se podílel mimo jiné na loňské Komorné nebo kultovním Old Boyovi, vrhá na plátno obrazy, které jsou krásné i děsivé zároveň. Po Rozpolceném a Léku na život přitom letos mluvíme už o třetím precizně nasnímaném hororu.

Na historicky druhém zpracování této knihy (v roce 1990 vznikl stejnojmenný TV film) by se dala najít také dvojice relativně nedůležitých problémů, které ale mohou leckomu znepříjemnit zážitek. Například taková otázka šikany je zde zahnána do extrému, kdy je sedm různých dětí těžce tyranizováno ze sedmi různých důvodů, což někomu může připadat rušivé. Zastáncům hesla neříkej – ukaž zase může hlavně v závěru vadit občasná doslovnost. Naštěstí skutečně jen občasná a ukrytá pod vrstvami chytře napsaných dialogů a nedovysvětlených tajemství.

To možná není nejzářivějším představitelem toho, co si dnes představujeme pod pojmem horor. Odpovídá spíše hitchcockovskému pojetí tohoto žánru (i když jeho „poetika“ je někde úplně jinde). Pokud ale sháníte děsivé drama s nadpřirozenou tematikou, které na vás dýchne dobrodružstvím a osmdesátkovou atmosférou, neváhejte a upalujte do kina. I vy se budete vznášet.

 

Celkové hodnocení: 90 %

It (It: Part 1 - The Losers' Club) (2017)

Hrají: Bill Skarsgård, Jaeden Lieberher, Finn Wolfhard, Sophia Lillis, Jeremy Ray Taylor, Jack Dylan Grazer, Chosen Jacobs, Wyatt Oleff, Javier Botet, Owen Teague, Steven Williams a další

Režie: Andy Muschietti

Scénář: Cary Fukunaga, Chase Palmer, David Kajganich

Předloha: Stephen King

Kamera: Jung-hoon Jung

Hudba: Benjamin Wallfisch

USA / 135 minut / horor, thriller, drama

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film To Stephen King (spisovatel) Klauni horor literární adaptace nostalgie Andy Muschietti Bill Skarsgård

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy