RECENZE: Hora mezi námi změří síly dvou náhodných cizinců v souboji s pustinou

RECENZE – Nejnovější přírůstek „survival žánru“, v němž dvojice fešných hollywoodských superstar ztroskotá v zasněžených vrcholcích překrásných hor, potvrzuje pravidlo známé již z dob Titanicu: NIKDY nenastupujte s Kate Winsletovou do stejného dopravního prostředku.

Neurochirurg Ben (Idris Elba) spěchá do Baltimoru, kde má provést důležitou operaci. Fotografka Alex (Kate Winsletová) pro změnu za žádnou cenu nehodlá zmeškat vlastní svatbu. Když je jejich let z důvodu blížící se bouře zrušen, obrátí se tito dva naprosto cizí lidé na soukromého pilota Waltera (Beau Bridges), aby s nimi běsnící živel obletěl a dostal je včas k jejich povinnostem. Náhoda (a mrtvice) tomu ale chtěla jinak a Ben s Alex jsou z oblohy smeteni do těch nejhorších možných životních podmínek.

Hora mezi námi prozkoumává myšlenku vzájemného sblížení dvou cizinců v extrémním prostředí, kdy se Alex a Ben musí spoléhat jen a pouze jeden na druhého, nehledě na rozdílnost jejich povah a životních filozofií. Sami by totiž nepochybně zemřeli, ať už na následky zranění, prochladnutí, hladu, neznalosti nebo neopatrnosti (více méně v tomto pořadí). V tomto ohledu film odvádí velmi zdařilou práci.

Půl úspěchu v přesvědčení diváka k tomu, aby hlavním hrdinům přál jen to nejlepší, je samozřejmě skvělý casting. Zatímco poslední roky v tomto ohledu jasně ukazují, že se sympatickým britským pětačtyřicátníkem Idrisem Elbou nemůžete sáhnout vedle, zář Kate Winsletové od její oscarové sezóny 2008 jakoby postupně upadala. Je proto skutečně příjemné vidět ji po delší době opět v hlavní roli. Ani jeden z obou protagonistů se tu sice nesápe po žádných hereckých oceněních, divákovu pozornost a přízeň si tito dva ale rozhodně dokáží udržet.

Dojmy, které ve vás snímek zanechá, se pak přímo odvíjí od toho, co od svého příběhu ztroskotanců očekáváte a požadujete. Přes všechny zlomeniny a modřiny hyzdící obě výstavní tvářičky totiž musíte počítat s tím, že Hora mezi námi pojala boj o přežití hezky po hollywoodsku. Nejenže jsou oba hlavní hrdinové výstavními příklady hodných, poctivých, schopných a světaznalých lidí s oním přesně definovaným počtem charakterových vad, který je tak sympaticky polidšťuje, ale ani omylem jim neukrádá nic z jejich svatozáří nebo schopností přežít v divočině bez zjevných zkušeností, na dokonalosti neztrácí ani jejich zevnějšek:

Benovy perfektně střižené husté vousy za měsíc ne a ne vybujet do podoby zarostlé džungle. Podobně si jeho masitá muskulatura i po týdnech hladovění stále drží svůj perfektní tvar. O dokonale hladkém podpaždí Alex radši ani netřeba nic víc říkat. Realismus zde prostě a jednoduše ustupuje líbivosti.

Na divákovu emocionální strunu dost výrazně hraje také hudební doprovod zkušeného Ramina Djawadiho, dvorního skladatele seriálu Hra o trůny. Jeho tklivé tóny fungují i tam, kde skutečné pocity vyvolávané děním na plátně tak úplně nefungují… což sice můžeme označit za podvod na divákovi, zároveň to ale znamená, že jeho soundtrack nepochybně dokáže fungovat i jako samostatná jednotka.

Kapitolou samou pro sebe pak je závěrečný akt filmu, který se věnuje dříve vcelku opomíjené, ale poslední dobou velmi oblíbené součásti podobných příběhů. A naštěstí se s ní vypořádává vcelku důstojně, byť opět hodně líbivě. Samotný závěr pak diváky nejspíše rozdělí do dvou skupin, za sebe pak můžu říct, že mě spíš zklamal, než vyloženě naštval.

Na závěr nelze opomenout drsnou krásu amerických velehor a jejich všudypřítomnou bílou nemilosrdnost. Tu se filmařům podařilo zachytit velmi dobře a Hora mezi námi se tak řadí k dalším v panenské přírodě se odehrávajícím filmům, které stojí za to vidět na velkém plátně. Snímek tak v podstatě mnohem lépe uspěl v jednom z mála ohledů, které srážejí jinak výbornou obdobně zasněženou kriminálku Wind River, jež měla premiéru minulý týden.

Úpatí Hory mezi námi nesahá do bůhvíjak hluboké rokle, o prvoplánové povrchnosti ale také nemůže být řeč. Vzhledem k tomu, že se snímek vzdává jakékoli ambice stát se psychologickou studií či příručkou pro přežití, mu alespoň nemůžeme upřít upřímnost, s jakou se snaží kvalitně pobavit mainstreamového diváka, který se přišel podívat na sblížení dvou dokonalých exemplářů lidské rasy a jejich roztomilého a za všech okolností rozverného hafana.

Objektivně asi 60 - 75 %, za mě osobně: 65 %.

Mountain Between Us (2017)

Hrají: Kate Winslet, Idris Elba, Dermot Mulroney, Beau Bridges

Režie: Hany Abu-Asad

Scénář: Chris Weitz, J. Mills Goodloe

Předloha: Charles Martin

Kamera: Mandy Walker

Hudba: Ramin Djawadi

USA / 109 minut / drama

Související

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

Více souvisejících

recenze recenze: Hora mezi námi Idris Elba Kate Winslet Trosečníci drama

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 41 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy