RECENZE: Hora mezi námi změří síly dvou náhodných cizinců v souboji s pustinou

RECENZE – Nejnovější přírůstek „survival žánru“, v němž dvojice fešných hollywoodských superstar ztroskotá v zasněžených vrcholcích překrásných hor, potvrzuje pravidlo známé již z dob Titanicu: NIKDY nenastupujte s Kate Winsletovou do stejného dopravního prostředku.

Neurochirurg Ben (Idris Elba) spěchá do Baltimoru, kde má provést důležitou operaci. Fotografka Alex (Kate Winsletová) pro změnu za žádnou cenu nehodlá zmeškat vlastní svatbu. Když je jejich let z důvodu blížící se bouře zrušen, obrátí se tito dva naprosto cizí lidé na soukromého pilota Waltera (Beau Bridges), aby s nimi běsnící živel obletěl a dostal je včas k jejich povinnostem. Náhoda (a mrtvice) tomu ale chtěla jinak a Ben s Alex jsou z oblohy smeteni do těch nejhorších možných životních podmínek.

Hora mezi námi prozkoumává myšlenku vzájemného sblížení dvou cizinců v extrémním prostředí, kdy se Alex a Ben musí spoléhat jen a pouze jeden na druhého, nehledě na rozdílnost jejich povah a životních filozofií. Sami by totiž nepochybně zemřeli, ať už na následky zranění, prochladnutí, hladu, neznalosti nebo neopatrnosti (více méně v tomto pořadí). V tomto ohledu film odvádí velmi zdařilou práci.

Půl úspěchu v přesvědčení diváka k tomu, aby hlavním hrdinům přál jen to nejlepší, je samozřejmě skvělý casting. Zatímco poslední roky v tomto ohledu jasně ukazují, že se sympatickým britským pětačtyřicátníkem Idrisem Elbou nemůžete sáhnout vedle, zář Kate Winsletové od její oscarové sezóny 2008 jakoby postupně upadala. Je proto skutečně příjemné vidět ji po delší době opět v hlavní roli. Ani jeden z obou protagonistů se tu sice nesápe po žádných hereckých oceněních, divákovu pozornost a přízeň si tito dva ale rozhodně dokáží udržet.

Dojmy, které ve vás snímek zanechá, se pak přímo odvíjí od toho, co od svého příběhu ztroskotanců očekáváte a požadujete. Přes všechny zlomeniny a modřiny hyzdící obě výstavní tvářičky totiž musíte počítat s tím, že Hora mezi námi pojala boj o přežití hezky po hollywoodsku. Nejenže jsou oba hlavní hrdinové výstavními příklady hodných, poctivých, schopných a světaznalých lidí s oním přesně definovaným počtem charakterových vad, který je tak sympaticky polidšťuje, ale ani omylem jim neukrádá nic z jejich svatozáří nebo schopností přežít v divočině bez zjevných zkušeností, na dokonalosti neztrácí ani jejich zevnějšek:

Benovy perfektně střižené husté vousy za měsíc ne a ne vybujet do podoby zarostlé džungle. Podobně si jeho masitá muskulatura i po týdnech hladovění stále drží svůj perfektní tvar. O dokonale hladkém podpaždí Alex radši ani netřeba nic víc říkat. Realismus zde prostě a jednoduše ustupuje líbivosti.

Na divákovu emocionální strunu dost výrazně hraje také hudební doprovod zkušeného Ramina Djawadiho, dvorního skladatele seriálu Hra o trůny. Jeho tklivé tóny fungují i tam, kde skutečné pocity vyvolávané děním na plátně tak úplně nefungují… což sice můžeme označit za podvod na divákovi, zároveň to ale znamená, že jeho soundtrack nepochybně dokáže fungovat i jako samostatná jednotka.

Kapitolou samou pro sebe pak je závěrečný akt filmu, který se věnuje dříve vcelku opomíjené, ale poslední dobou velmi oblíbené součásti podobných příběhů. A naštěstí se s ní vypořádává vcelku důstojně, byť opět hodně líbivě. Samotný závěr pak diváky nejspíše rozdělí do dvou skupin, za sebe pak můžu říct, že mě spíš zklamal, než vyloženě naštval.

Na závěr nelze opomenout drsnou krásu amerických velehor a jejich všudypřítomnou bílou nemilosrdnost. Tu se filmařům podařilo zachytit velmi dobře a Hora mezi námi se tak řadí k dalším v panenské přírodě se odehrávajícím filmům, které stojí za to vidět na velkém plátně. Snímek tak v podstatě mnohem lépe uspěl v jednom z mála ohledů, které srážejí jinak výbornou obdobně zasněženou kriminálku Wind River, jež měla premiéru minulý týden.

Úpatí Hory mezi námi nesahá do bůhvíjak hluboké rokle, o prvoplánové povrchnosti ale také nemůže být řeč. Vzhledem k tomu, že se snímek vzdává jakékoli ambice stát se psychologickou studií či příručkou pro přežití, mu alespoň nemůžeme upřít upřímnost, s jakou se snaží kvalitně pobavit mainstreamového diváka, který se přišel podívat na sblížení dvou dokonalých exemplářů lidské rasy a jejich roztomilého a za všech okolností rozverného hafana.

Objektivně asi 60 - 75 %, za mě osobně: 65 %.

Mountain Between Us (2017)

Hrají: Kate Winslet, Idris Elba, Dermot Mulroney, Beau Bridges

Režie: Hany Abu-Asad

Scénář: Chris Weitz, J. Mills Goodloe

Předloha: Charles Martin

Kamera: Mandy Walker

Hudba: Ramin Djawadi

USA / 109 minut / drama

Související

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.
Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Více souvisejících

recenze recenze: Hora mezi námi Idris Elba Kate Winslet Trosečníci drama

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 7 hodinami

před 7 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

Británie: Neutrální státy by měly být v NATO, pokud chtějí ochranu

Neutrální země, které nejsou členy Severoatlantické aliance, ale využívají její "ochranný deštník", by měly vstoupit do NATO. Uvedl to dnes britský ministr obrany Grant Shapps. Informace přinesl zpravodajský portál Politico.eu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy