RECENZE: Matka! Symbolistická inťoušská onanie. Ale výborná!

RECENZE – Asi žádný letošní film diváky nerozdělí tak jako nejnovější počin režiséra Černé labutě a Requiem za sen. Vysněný projekt Darrena Aronofského matka! zamotá hlavu nejednomu Bergmany a Lynchy zocelenému divákovi.

Jediné, co o filmu matka! potřebujete dopředu znát, je, že to není horor, ať už se vám distributor sebevíc pokusí namluvit opak. Co o ní naopak vědět nechcete? Všechno ostatní, obzvláště pak nic z děje. Rozhodně se ale připravte na snímek, který skutečně, ale tentokrát opravdu, opravdu, opravdu a ke všemu ještě doopravdy, rozdělí publikum na dva znesvářené tábory.

Pokud patříte do skupiny mainstreamových, většinových, konvenčních, konformistických, nenáročných, apod. diváků (a že na tom není vůbec nic špatného), můžete matku! s klidným svědomím vynechat. Zbývajících <10 %, tedy bílolímečkáři, členové klubu vyšinutého diváka, básníci a spisovatelé, a – a to především – milovníci té skvostné umělecké formy zvané film, by si naopak tento zářivý, tvůrčí energií tepající drahokam neměli nechat ujít. Protože i když vám nikdo nemůže zaručit, že se pro matku! nadchnete, jen těžko budete odcházet neprostoupení silnými dojmy.

matka! totiž místy připomíná ztělesněný chaos a divák se musí připravit na to, že se konvence toho, jak jsme zvyklí psát i vnímat příběh, otřesou v základech. To ale neznamená, že by výslednému obrazu nešlo porozumět. Naopak, ve svém prvním plánu je tato experimentální koláž symbolismu, surrealismu a psychologismu velmi slušně rozluštitelná. Stačí jen udržet pozornost a sem tam sepnout to správné kolečko. Přesto zůstanou v této na nápady bohaté mozaice některá místa zahalená otazníky a nejistotou, a tedy i příslibem zhlédnutí budoucích. Nečekejte ovšem ani cosi jako „šokující závěrečnou pointu“, v tomto případě je cílem hlavně ta příslovečná cesta.

Mulholland Drive, Persona, 8 ½. Jestliže na tato a jim podobná stěžejní díla filmařského řemesla nedáte dopustit, neváhejte a vyrazte, kam vás váš vytříbený filmový nosík zavede. Jen počítejte s tím, že hlavně v multiplexech dost pravděpodobně narazíte na ne zrovna ideální diváckou kulisu.

Takhle vyhraněný film tu, minimálně v široké distribuci a s podobně masivním marketingem, nebyl roky. Aronofsky v něm divákům na zlatém podnose naservíroval, když ne srdce, tak určitě svůj mozek. matka! je jednoznačně tím ryzím typem umění, který se nebojí jít s kůží na trh. Dílčí kazy na kráse pak na ní nepochybně najde každý, důležité ale je, jak na vás zapůsobí celek. A to se u něčeho tak jedinečného nedá změřit procenty.

mother! (2017)

Hrají: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer, Domhnall Gleeson a další

Režie: Darren Aronofsky

Scénář: Darren Aronofsky

Kamera: Matthew Libatique

Hudba: Jóhann Jóhannsson

USA / 115 minut / drama, psychologický, mysteriózní

Související

John Wick 4

Recenze: Akční nářez John Wick: Kapitola 4 je nejlepším dílem série

Po covidové odmlce se vrací Keanu Reeves jako odpadlík z tajné mezinárodní skupiny zabijáků, která provozuje věhlasné hotely Continental. Tentokrát se proti Wickovi postaví vedení organizace známé jako Vysoký stůl, které proti němu využije i jeho dávného přítele Caina (Donnie Yen). 
film Ant-Man a Wasp: Quantumania

Recenze: Ant-Man a Wasp: Quantumania je jen nepodařená barevná estráda

Nový snímek z dílny Marvell Studios ukazuje, jak ještě nedávno nedotknutelný zdroj podařených komiksových filmů postupně vysychá a utápí se ve vlastní produkční nerozhodnosti. Sestupnou tendenci nezvrátil ani nový snímek, který je směsicí šablonovitého příběhu a generické nudy v barevném digitálním hávu. 

Více souvisejících

recenze film: matka! Darren Aronofsky Jennifer Lawrence Michelle Pfeiffer Javier Bardem

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 15 minutami

před 1 hodinou

Robert Kennedy

55 let od atentátu na Roberta Kennedyho. Politické násilí bylo v USA bohužel docela běžné, uvádí amerikanista Pondělíček

Robert Kennedy, vlivný politik a uchazeč o prezidentskou nominaci za Demokratickou stranu, bratr v roce 1963 zavražděného prezidenta Spojených států Johna Kennedyho, se před 55 lety, 5. června 1968, stal rovněž obětí atentátu. O den později zemřel. Pro své názory, především na nepřípustnost rasové segregace, byl mnohými nenáviděn, avšak motiv vraždy s vnitřní politikou patrně nesouvisel, vysvětluje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Jiří Pondělíček. 

před 1 hodinou

stíhačka General Dynamics F-16 Fighting Falcon

Ukrajina mění plány? F-16 při protiofenzívě nepoužije

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov řekl, že Ukrajina nepoužije stíhačky F-16 během nadcházející protiofenzívy. Před pár dny ale ministerstvo ještě uvádělo, že k osvobození Ukrajiny od ruských okupantů je zapotřebí 48 těchto stíhacích letounů.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Írán podle Sky News prodal Rusku munici pro válku na Ukrajině

Írán zřejmě opravdu prodává a dodává Rusku munici pro jeho invazi na Ukrajinu, která vypukla na konci loňského února. Ruská armáda podle nejnovějších informací odebírá od Teheránu dělostřelecké a tankové náboje. Ukrajinská města navíc už delší dobu terorizují drony íránské výroby. 

před 3 hodinami

Zelenina vypěstovaná ve skleníku

Češi našli způsob, jak ušetřit? Pěstují si vlastní zeleninu a ovoce

Více než polovina českých domácností si pěstuje vlastní ovoce a zeleninu a pro pětinu z těchto domácností se jedná o důležitý zdroj, který je srovnatelný s nákupem těchto produktů. Vyplývá to z dat, která vědcům Národního institutu SYRI poskytuje Český sociálněvědní archiv ČR. Vědci jej prezentovali v tiskové zprávě.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati bude kvůli nehodě přerušen zřejmě až do brzkých odpoledních hodin. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Rusové tvrdí, že Ukrajinci o víkendu zahájili očekávanou protiofenzivu

Rusové tvrdí, že ukrajinská armáda v neděli ráno zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu, jejímž cílem má být opětovné dobytí okupovaných území. Podle Moskvy se první pokusy o průlom nevydařily. Ukrajinská ofenziva by značila další fázi konfliktu, který vypukl na konci loňského února. 

před 6 hodinami

Zelenskyj: Ruská agrese už zabila více než 500 ukrajinských dětí

Nejméně 500 ukrajinských dětí bylo zabito v déle než rok trvající ruské válce proti Ukrajině, řekl v neděli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informoval o tom The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy