RECENZE: Matka! Symbolistická inťoušská onanie. Ale výborná!

RECENZE – Asi žádný letošní film diváky nerozdělí tak jako nejnovější počin režiséra Černé labutě a Requiem za sen. Vysněný projekt Darrena Aronofského matka! zamotá hlavu nejednomu Bergmany a Lynchy zocelenému divákovi.

Jediné, co o filmu matka! potřebujete dopředu znát, je, že to není horor, ať už se vám distributor sebevíc pokusí namluvit opak. Co o ní naopak vědět nechcete? Všechno ostatní, obzvláště pak nic z děje. Rozhodně se ale připravte na snímek, který skutečně, ale tentokrát opravdu, opravdu, opravdu a ke všemu ještě doopravdy, rozdělí publikum na dva znesvářené tábory.

Pokud patříte do skupiny mainstreamových, většinových, konvenčních, konformistických, nenáročných, apod. diváků (a že na tom není vůbec nic špatného), můžete matku! s klidným svědomím vynechat. Zbývajících <10 %, tedy bílolímečkáři, členové klubu vyšinutého diváka, básníci a spisovatelé, a – a to především – milovníci té skvostné umělecké formy zvané film, by si naopak tento zářivý, tvůrčí energií tepající drahokam neměli nechat ujít. Protože i když vám nikdo nemůže zaručit, že se pro matku! nadchnete, jen těžko budete odcházet neprostoupení silnými dojmy.

matka! totiž místy připomíná ztělesněný chaos a divák se musí připravit na to, že se konvence toho, jak jsme zvyklí psát i vnímat příběh, otřesou v základech. To ale neznamená, že by výslednému obrazu nešlo porozumět. Naopak, ve svém prvním plánu je tato experimentální koláž symbolismu, surrealismu a psychologismu velmi slušně rozluštitelná. Stačí jen udržet pozornost a sem tam sepnout to správné kolečko. Přesto zůstanou v této na nápady bohaté mozaice některá místa zahalená otazníky a nejistotou, a tedy i příslibem zhlédnutí budoucích. Nečekejte ovšem ani cosi jako „šokující závěrečnou pointu“, v tomto případě je cílem hlavně ta příslovečná cesta.

Mulholland Drive, Persona, 8 ½. Jestliže na tato a jim podobná stěžejní díla filmařského řemesla nedáte dopustit, neváhejte a vyrazte, kam vás váš vytříbený filmový nosík zavede. Jen počítejte s tím, že hlavně v multiplexech dost pravděpodobně narazíte na ne zrovna ideální diváckou kulisu.

Takhle vyhraněný film tu, minimálně v široké distribuci a s podobně masivním marketingem, nebyl roky. Aronofsky v něm divákům na zlatém podnose naservíroval, když ne srdce, tak určitě svůj mozek. matka! je jednoznačně tím ryzím typem umění, který se nebojí jít s kůží na trh. Dílčí kazy na kráse pak na ní nepochybně najde každý, důležité ale je, jak na vás zapůsobí celek. A to se u něčeho tak jedinečného nedá změřit procenty.

mother! (2017)

Hrají: Jennifer Lawrence, Javier Bardem, Ed Harris, Michelle Pfeiffer, Domhnall Gleeson a další

Režie: Darren Aronofsky

Scénář: Darren Aronofsky

Kamera: Matthew Libatique

Hudba: Jóhann Jóhannsson

USA / 115 minut / drama, psychologický, mysteriózní

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film: matka! Darren Aronofsky Jennifer Lawrence Michelle Pfeiffer Javier Bardem

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 12 minutami

před 30 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 59 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy