RECENZE: Pojďte, pane, budeme si hrát. Horor Jigsaw zkouší oživit oblíbeného puzzlíkového kutila

RECENZE – Krvavá psycho pecka Saw: Hra o přežití před 13 lety navždy změnila podobu moderního hororu a ještě k tomu stihla vypotit hned šestero pokračování, která dohromady vydělala přes 850 milionů dolarů. Že vražedná odysea Johna Kramera neskončí s údajnou poslední kapitolou Saw 3D, se tak dalo čekat.

Varování: Tento článek vyzrazuje některé informace o předchozích filmech série, a to včetně závěru filmu Saw 3D.

Takzvaný Jigsaw Killer (Skládankový vrah) John Kramer je již přes deset let po smrti. Na jeho pověstné hry, při nichž Kramer vždy unesl několik hříšných lidí a umístil je do smrticími pastmi vystlaného labyrintu, se ale nezapomnělo. Kramerův přízrak nadále visí ve vzduchu. Když se detektivu Halloranovi (Callum Keith Rennie) začnou kupit brutálně zohyzděné mrtvoly s notoricky známým symbolem puzzle vyříznutým z těla, začne si policie i divák klást nepříjemnou otázku – máme tu co dočinění s Kramerovým následovníkem, nebo je možné, že tajemný zabiják svou smrt jen fingoval?

Otázka, kdo za novou hrou o život stojí, se pak jako červená nit vine celým filmem. Nahrazuje tak jinou, v předchozích dílech stěžejní hádanku – čím si Jigsawovy oběti zasloužily svůj osud. Tajemství viny pěti nových hráčů sice zůstává přítomno, snímek na něj ale neklade takový důraz. To mimo jiné znamená, že významnou porci z devadesátiminutového koláče strávíme také s policií a dvojicí patologů.

Jigsaw se musí jedno nechat. Vypadá opravdu dobře. Ať už mluvíme o atmosférické kameře, promyšlené scénografii, slušných (často praktických) tricích, nechutně zkrvavených mrtvolách, na které by si chtěl každý hororový fanda nejradši sáhnout, nebo o pohledných (případně jinak esteticky zajímavých) hercích, tenhle horor funguje na výbornou.

Nejvíc si pak tvůrci dali záležet na designu samotných pastiček a na vymýšlení úkolů, které musí oběti splnit, aby vyvázly živé. Ty sice zdaleka nepatří k nejpraktičtějším a nejefektivnějším, rozhodně ale mají šmrnc a nápad a někdy jsou tak absurdní, že byste se po skončení filmu nejradši okamžitě vrhli na eBay a jednu z nich si pořídili domů.

Škoda, že si takhle nikdo nevyhrál i se scénářem. Jeho autoři si na začátku psaní evidentně otevřeli katalog hororových klišé a nakupovali:

Bezejmenný trouba, co umře na začátku, aby všichni viděli, že to únosce myslí vážně. Uřvaný tlusťoch, který na všechny strany trousí rádobyvtipné poznámky. Slušňácky vypadající mlčenlivý dříč, co nejdřív působí dojmem, že je tam jen do počtu. Drogově závislá prostitutka (?) s nervy v kýblu. Samozřejmostí je i sexy sympatická geniální a všehoschopná hlavní hrdinka. Venku pak krouží drsný charismatický detektiv s pochybnými metodami. Nechybí ani ujetá sexy asistentka patologa. A na závěr nikdo jiný než geniální psychopat, mistr loutkář, který dokáže předvídat jakýkoli krok svých obětí i pronásledovatelů… v případě této filmové série pak Jigsaw již tradičně těží ze své schopnosti odhadnout, kdy se postavy zachovají jako idioti a kdy se naopak blýsknou svými geniálními dedukčními schopnostmi, které vyštrachaly bůhví odkud.

První Saw stálo na myšlence, že když nad ním nebudete moc přemýšlet a necháte se strhnout originálním nápadem a extrémně přestylizovanou kamerou, čeká vás (ne)příjemný oddechový zážitek. Od té doby se ale jeho svěží vyvražďovací premisa okoukala a videoklipový styl oblíbený na přelomu milénia těžce zastaral (a byl zde proto nahrazený standardnějšími filmařskými metodami). Protože ale Jigsaw není schopen přijít s ničím podobně zábavným, jsou všechny jeho nelogičnosti o to výraznější a způsob, jakým se příběh dostává z bodu A do bodu B, kolikrát nedává vůbec žádný smysl. Rčení účel světí prostředky se tak stává heslem dne.

O finálním odhalení se pak dá mluvit jako o něčem, co nebylo „zas tak úplně“ průhledné a „více méně“ dávalo v kontextu filmu smysl. Jestli takový výsledek považujete na výhru, nebo selhání, to už se musíte rozhodnout sami. Nic to ale nezmění na tom, že to vlastně nikoho, snad kromě fanoušků série, ani nezajímá. On by se asi takový závěr dal i skousnout, to bychom se ale od Jigsawa nesměli dočkat předlouhého, nudného a ještě navrch jak ta halloweenská dýně vydlabaného monologu.

Řadíte-li se mezi skalní fanoušky této série, její osmé pokračování vás nejspíš neurazí – vždyť dostanete přesně to, čím se všechny předchozí díly Saw zapsaly do dějin. Jinak se ale jedná o hloupý neinovativní film, podprůměrný i jako neambiciózní žánrovka. Nudit se u něj sice vyloženě nebudete, ale těm zvědavým bohatě postačí počkat, až se objeví například v televizi nebo na VOD.

Celkové hodnocení: 40 %

Jigsaw (2017)

Hrají: Matt Passmore, Callum Keith Rennie, Laura Vandervoort, Hannah Emily Anderson, Clé Bennett, Paul Braunstein, Brittany Allen, Michael Boisvert, Mandela Van Peebles, Josiah Black a další

Režie: Michael Spierig, Peter Spierig

Scénář: Pete Goldfinger, Josh Stolberg

Kamera: Ben Nott

Hudba: Charlie Clouser

USA, Kanada / 91 minut / horor, thriller, krimi, mysteriózní

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Jigsaw horor filmová série Saw slasher

Aktuálně se děje

před 39 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy