RECENZE: Pojďte, pane, budeme si hrát. Horor Jigsaw zkouší oživit oblíbeného puzzlíkového kutila

RECENZE – Krvavá psycho pecka Saw: Hra o přežití před 13 lety navždy změnila podobu moderního hororu a ještě k tomu stihla vypotit hned šestero pokračování, která dohromady vydělala přes 850 milionů dolarů. Že vražedná odysea Johna Kramera neskončí s údajnou poslední kapitolou Saw 3D, se tak dalo čekat.

Varování: Tento článek vyzrazuje některé informace o předchozích filmech série, a to včetně závěru filmu Saw 3D.

Takzvaný Jigsaw Killer (Skládankový vrah) John Kramer je již přes deset let po smrti. Na jeho pověstné hry, při nichž Kramer vždy unesl několik hříšných lidí a umístil je do smrticími pastmi vystlaného labyrintu, se ale nezapomnělo. Kramerův přízrak nadále visí ve vzduchu. Když se detektivu Halloranovi (Callum Keith Rennie) začnou kupit brutálně zohyzděné mrtvoly s notoricky známým symbolem puzzle vyříznutým z těla, začne si policie i divák klást nepříjemnou otázku – máme tu co dočinění s Kramerovým následovníkem, nebo je možné, že tajemný zabiják svou smrt jen fingoval?

Otázka, kdo za novou hrou o život stojí, se pak jako červená nit vine celým filmem. Nahrazuje tak jinou, v předchozích dílech stěžejní hádanku – čím si Jigsawovy oběti zasloužily svůj osud. Tajemství viny pěti nových hráčů sice zůstává přítomno, snímek na něj ale neklade takový důraz. To mimo jiné znamená, že významnou porci z devadesátiminutového koláče strávíme také s policií a dvojicí patologů.

Jigsaw se musí jedno nechat. Vypadá opravdu dobře. Ať už mluvíme o atmosférické kameře, promyšlené scénografii, slušných (často praktických) tricích, nechutně zkrvavených mrtvolách, na které by si chtěl každý hororový fanda nejradši sáhnout, nebo o pohledných (případně jinak esteticky zajímavých) hercích, tenhle horor funguje na výbornou.

Nejvíc si pak tvůrci dali záležet na designu samotných pastiček a na vymýšlení úkolů, které musí oběti splnit, aby vyvázly živé. Ty sice zdaleka nepatří k nejpraktičtějším a nejefektivnějším, rozhodně ale mají šmrnc a nápad a někdy jsou tak absurdní, že byste se po skončení filmu nejradši okamžitě vrhli na eBay a jednu z nich si pořídili domů.

Škoda, že si takhle nikdo nevyhrál i se scénářem. Jeho autoři si na začátku psaní evidentně otevřeli katalog hororových klišé a nakupovali:

Bezejmenný trouba, co umře na začátku, aby všichni viděli, že to únosce myslí vážně. Uřvaný tlusťoch, který na všechny strany trousí rádobyvtipné poznámky. Slušňácky vypadající mlčenlivý dříč, co nejdřív působí dojmem, že je tam jen do počtu. Drogově závislá prostitutka (?) s nervy v kýblu. Samozřejmostí je i sexy sympatická geniální a všehoschopná hlavní hrdinka. Venku pak krouží drsný charismatický detektiv s pochybnými metodami. Nechybí ani ujetá sexy asistentka patologa. A na závěr nikdo jiný než geniální psychopat, mistr loutkář, který dokáže předvídat jakýkoli krok svých obětí i pronásledovatelů… v případě této filmové série pak Jigsaw již tradičně těží ze své schopnosti odhadnout, kdy se postavy zachovají jako idioti a kdy se naopak blýsknou svými geniálními dedukčními schopnostmi, které vyštrachaly bůhví odkud.

První Saw stálo na myšlence, že když nad ním nebudete moc přemýšlet a necháte se strhnout originálním nápadem a extrémně přestylizovanou kamerou, čeká vás (ne)příjemný oddechový zážitek. Od té doby se ale jeho svěží vyvražďovací premisa okoukala a videoklipový styl oblíbený na přelomu milénia těžce zastaral (a byl zde proto nahrazený standardnějšími filmařskými metodami). Protože ale Jigsaw není schopen přijít s ničím podobně zábavným, jsou všechny jeho nelogičnosti o to výraznější a způsob, jakým se příběh dostává z bodu A do bodu B, kolikrát nedává vůbec žádný smysl. Rčení účel světí prostředky se tak stává heslem dne.

O finálním odhalení se pak dá mluvit jako o něčem, co nebylo „zas tak úplně“ průhledné a „více méně“ dávalo v kontextu filmu smysl. Jestli takový výsledek považujete na výhru, nebo selhání, to už se musíte rozhodnout sami. Nic to ale nezmění na tom, že to vlastně nikoho, snad kromě fanoušků série, ani nezajímá. On by se asi takový závěr dal i skousnout, to bychom se ale od Jigsawa nesměli dočkat předlouhého, nudného a ještě navrch jak ta halloweenská dýně vydlabaného monologu.

Řadíte-li se mezi skalní fanoušky této série, její osmé pokračování vás nejspíš neurazí – vždyť dostanete přesně to, čím se všechny předchozí díly Saw zapsaly do dějin. Jinak se ale jedná o hloupý neinovativní film, podprůměrný i jako neambiciózní žánrovka. Nudit se u něj sice vyloženě nebudete, ale těm zvědavým bohatě postačí počkat, až se objeví například v televizi nebo na VOD.

Celkové hodnocení: 40 %

Jigsaw (2017)

Hrají: Matt Passmore, Callum Keith Rennie, Laura Vandervoort, Hannah Emily Anderson, Clé Bennett, Paul Braunstein, Brittany Allen, Michael Boisvert, Mandela Van Peebles, Josiah Black a další

Režie: Michael Spierig, Peter Spierig

Scénář: Pete Goldfinger, Josh Stolberg

Kamera: Ben Nott

Hudba: Charlie Clouser

USA, Kanada / 91 minut / horor, thriller, krimi, mysteriózní

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze film Jigsaw horor filmová série Saw slasher

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

Olaf Scholz

Na Německo se Ukrajina může spolehnout. Scholz slibuje další pomoc

Německo hodlá navzdory vlastním problémům pokračovat ve vojenské pomoci Ukrajině, na sobotním sjezdu německé sociálnědemokratické strany SPD to řekl její lídr a kancléř Olaf Scholz. Podle předsedy spolkové vlády to zatím na konec konfliktu na východě Evropy nevypadá. 

včera

Ladislav Županič

Zemřel herec Ladislav Županič, bylo mu 80 let

Ve věku 80 let zemřel populární herec Ladislav Županič, který úspěšně působil ve filmu, televizi, dabingu i v divadle. Karlínské hudební divadlo dokonce svého času úspěšně vedl jako ředitel. 

včera

včera

včera

včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

včera

včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU má na dosah regulaci umělé inteligence. Existuje předběžná dohoda

Evropská unie se v pátek večer předběžně dohodla na regulaci AI neboli umělé inteligence, informovala Reuters. Podle agentury půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. Evropa se tak zřejmě stane prvním kontinentem s pravidly pro regulaci systémů, jakým je například ChatGPT. 

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí se po víkendu oteplí. Teploty vyrostou nad nulu

Příští týden bude bude oproti uplynulým dnům citelně teplejší. Denní maxima porostou až k 9 °C, ukazuje předpověď Českého hydrometeorologického ústavu.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy