Jubileum nejkrásnější ženy planety: Co má společného Julia Roberts a založení Československa?

Rok 1967 v tehdejším Československu: Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela získávají filmového Oscara. Kinoautomat slaví obrovské úspěchy na výstavě EXPO 1967 v Montrealu. 8. září je znovuobnovena výstavba dálnic v naší republice a to zahájením stavby D1 na tzv. nultém kilometru u Mirošovic. Těsně před Vánoci se koná první československý oficiální beatový festival, kde je nejlepším zpěvákem překvapivě vyhlášen Michal Prokop. A na podzim, v den, kdy si naše tehdejší republika připomíná výročí 50ti let od svého založení, spatří poprvé světlo světa, budoucí nejkrásnější žena planety, Julia Fiona Roberts.

Dětství prožila v malém městě Smyrna v Georgii (USA) se svou matkou Betty-Lou, která působila jako herečka a pracovnice v církvi.Zatímco její otec Walter pracoval jako prodejce vysavačů, ale byl i příležitostný spisovatel a herec. Byla nejmladší z jejich tří dětí. Měla dva starší sourozence - bratra Erica a sestru Lisu. Přesto její dětství nebylo příliš šťastné. Ve čtyřech letech se jí rozvedli rodiče kvůli finančním potížím. Betty-Lou zůstala ve Smyrně s dvěma dcerami, kdežto Walter se společně se šestnáctiletým Ericem odstěhoval do Atlanty, kde po 6 letech zemřel na rakovinu.

Julia kvůli silným brýlím a velké puse narážela často ve škole na posměšky od svých spolužáků.  Jako malá holka si dlouho přála stát se veterinářkou a neměla ambice stát se herečkou. To se změnilo po dokončení Campbell High School ve Smyrně. Tehdy se Julia rozhodla oslovit svou setru a bratra v New Yorku, kde společně začali  navštěvovat divadelní školu. Mezitím pracovala jako prodavačka obuvi. Navíc se rozhodla vzít svůj vzhled do vlastních rukou. Využila své velké pusy, ze které později vytvořila „obchodní značku“, sundala brýle, místo nichž začala používat kontaktní čočky, které ještě více zvýrazňovaly její kaštanové oči, a v neposlední řadě využila své vyšší postavy. Zanedlouho podepsala smlouvu s modelingovou agenturou Click, pro kterou pracovala do doby, kdy jí její bratr, který již působil ve filmovém průmyslu, přihrál její první roli ve filmu Červená jako krev (Blood Red). Film sice nebyl úspěšný, ale díky němu se dostala do Hollywoodu. Se svým tehdejším snoubencem Dylanem McDermottem si zahrála ve filmu Ocelová magnólie (Steel magnolias). Za tuto roli byla také dokonce poprvé nominovaná na Oscara. Toho ovšem nedostala a  svého prvního Oscara získává až o 12 let později! Nastává rok 1990 a do kin přichází  romantický  film Pretty Woman. Z Julie se téměř přes noc stává herecká superstar a nejžádanější herečka Hollywoodu. Hlavní hrdinka, kterou Julie ztvárnila, je krásná, sympatická, milá, inteligentní, Popelka 20. století! Film se tak stal  nejkouzelnější romantickou komedií filmového vesmíru, která je současně dokonalým zhmotněním moderní pohádky o lásce k chudé dívce a princi na bílém.... limuzíně. Kouzlu širokého úsměvu Julie Roberts bylo těžké odolat a podobný  problém měly se šarmem Richarda Gereho. Dokonalá dvojka, řada kouzelných momentů, hlášek a nezapomenutelných scén, které nás doposud neomrzeli!

Bohužel úspěch filmu a sláva mají i svou stinnou stránku. Julie je v té době neustále pod drobnohledem reportérů a fotografů. Najednou nemůže opustit svůj dům, aniž by ji na každém kroku nedoprovázela ochranka. Zmiňované období bylo pro ni velmi těžké a stresující. Začala velmi hubnout a dokonce se začalo hovořit o její závislosti na drogách, či o její anorexii, což se nakonec nepotvrdilo. Záchrana přišla po té, kdy se téhož roku setkala ve filmu Hráči se smrtí (Flatliners) s hercem Kieferem Sutherlandem. Kiefer kvůli nové nenadálé lásce opustil svou ženu a děti a přestěhoval se k Julii. Vztah a zároveň skandál roku začal. V srpnu roku 1990 Julia a Kiefer oznámili svoje zasnoubení a v říjnu si Julia nechala k narozeninám na levé rameno vytetovat čínský symbol věčné lásky. Jejich svatba byla naplánovaná na 14. červen roku 1991. Z velkého snu se ale Julie probrala, když  se dozvěděla o Kieferově vztahu se striptérkou Mandou Rice. Následně Kiefer  o Julii nelichotivě hovořil v bulváru. Sex s Julii byl prý jako spaní s mrtvolou. Julia zrušila svatbu, psychicky se zhroutila a musela být převezena do nemocnice. O pár dní později Julia utekla pryč před novináři do Irska s Kieferovým nejlepším přítelem Jasonem Patricem a zlí jazykové spekulovali o plánované svatbě v Irsku. Mezitím jde do kin velmi úspěšný film Noci s nepřítelem (Sleeping with the enemy). Po krátké době se Julia ale i s Jasonem rozešla kvůli jeho nezměrné vášni v pití piva. V této době se opět vyrojily zvěsti o Juliině závislosti na drogách. Po úspěchu dalších filmů Zemřít mladý, Hook  se Julia rozhodla dát si  od filmování delší pauzu. Na dva dlouhé roky Julia téměř zcela zmizela z pláten kin. Ale na počátku roku 1993 se začíná spekulovat  o velkém návratu „ Pretty Woman " na filmové nebe. Okázalý návrat skutečně přišel a to v podobě  thrilleru Případ Pelikán  (The Pelican Brief) na motivy beststelleru od Johna Grishama. Tvrdilo se, že Grisham napsal knihu přímo pro Julii jako hlavní hrdinku, která tak ztvárnila studentku Darby Shaw. Následně natočila už ovšem ne tak úspěšné filmy Zbožňuju trable ( I love trable) a Pret-a-Porter.

V témže roce se Julia také poprvé vdává a to za o deset let staršího country zpěváka  Lyla Lovetta. Po několika týdenní známosti si v kostele řekli své „ano“. Juliina vytoužená svatba ale přišla a zase odešla dříve, než se začalo mluvit o rozvodu. V březnu roku 1995 pár oznámil, že se v dobrém rozešli. Manželství trvalo pouhých 21 měsíců a oba zůstali dobrými přáteli. Poté se objevují po boku Julie různí muži – nejčastěji byli zmiňováni např.: Jason Patrick, Ethan Hawke, Richard Gere či dokonce Matthew Perry známý ze seriálu Přátelé. Julia pokračovala v natáčení filmů jako Síla lásky, Mary Reilly a Michael Collins. Ale do její donedávna úspěšné filmové tvorby se příliš nezapsaly. Začíná se hovořit o konci Juliiny kariéry, ztrácí se i ze stránek časopisů a médií. Také se objevovaly diskuze o následovnicích Julie, mezi kandidátkami se ocitly herečky jako Sandra Bullock, Julia Ormond či Julianne Moore.  Ale Julia nic nevzdala a vrátila se s hlavou vzhůru, jak u ní bylo ostatně zvykem. Comebackem se staly v roce 1997 dva  úspěšné filmy Spiknutí (Conspiracy Theory) s Melem Gibsonem a velký hit Svatba mého nejlepšího přítele (My Best Friend's Wedding) Na konci 20. století je pracovně velmi vytížená. O Adventu roku 1998 se objevil na plátnech kin film Druhá nebo první (Stepmom) a v létě následujícího roku přicházejí do kin dva její filmy - Notting Hill a Nevěsta na útěku (Runaway Bride). V prvním zmiňovaném si zahrála filmovou hvězdu Annu Scottovou, která se zamilovala do prodejce knih Hugha Granta a v druhém si Julia opět zahrála po boku Richarda Gera. Stalo se tak poprvé od filmu Pretty Woman .                         

V roce 2000 měl v kinech premiéru film, který vznikl podle skutečné události – Erin Brockovich, kde si zahrála sekretářku, která objeví ekologický skandál. Následně po premiéře se o Julii začalo mluvit jako o hlavní favoritce na držitelku Oscara. Její vysněný den přišel 25. března roku 2001, kdy se Julia poprvé v životě dočkala nejcennější ceny ve filmovém průmyslu. Tento film jí také vynesl post nejlépe placené herečky v Hollywoodu (20 miliónů USD) .

V tomto roce (2001) měly v kinech také premiéru 3 filmy: v březnu Mexičan s Bradem Pittem, přišel následně v červnu  to byly Zlatíčka pro každého a ve vánočním čase remake filmu „Ocean's Eleven“ Dannyho parťáci .V tomto filmu si zahrála mezi jinými s Bradem Pittem a Georgem Clooneym. Když dostala Julia Roberts nabídku hrát v Dannyho parťácích, napsal jí sám George Clooney a k dopisu připojil dvacetidolarovou bankovku se vzkazem: „Slyšel jsem, že teď bereš za filmy dvacet.“ Je to samozřejmě narážka na to, že se film natáčel krátce poté, co se Julia Roberts stala nejlépe placenou herečkou na světě, jak jsme uvedli. Tento film se stal ve státech velkým hitem a následovalo hned několik pokračování. V osobním životě se Julii dařilo ale méně. V červnu roku 2001 oznámila rozchod s přítelem Benjaminem Brattem po téměř 4letém vztahu. O rok později (4.7.2002) se ovšem provdala za kameramana Danny Modera, který byl ještě měsíc před svatbou ženatý. Rozešli se v dobrém a o svém vztahu k Benjaminovi Julia říká stále jen to nejlepší. Na konci následujícího roku natočila film Úsměv Mony Lisy (Mona Lisa Smiles), který ovšem příliš nesplnil očekávání. S filmovým kameramanem Danny Moderem  mají tři děti. Dvojčata - holčička Hazel Patricia Moder a chlapeček Phinnaeus Walter, která se narodila 28. listopadu 2004 a třetí dítě, chlapec Henry Daniel Moder, se narodil 18. června 2007. Její životní roli matky v tomto období střídají role jako byly např. Liz Gilbert ve filmu Jíst, meditovat, milovat (Eat, Pray, Love), učitelka Mercedes ve filmu Moje krásná učitelka (Larry Crowne).Ve vážnější roli se objevila v roce 2015 v remaku argentinského oscarového díla Tajemství jejích očí (Secret in Their Eyes), kde po boku Nicole Kidman a Chiwetela Ejiofora ztvárnila roli vyšetřovatelky FBI Jess. Julia Roberts v postavě psané původně pro muže si sama vymyslela, že její hrdinka, policistka z protiteroristického útvaru, bude zároveň matkou brutálně zavražděné dívky. Matkou na pohled zlomenou, vyhaslou a rezignovanou po třinácti letech marné honby za pachatelem. Tuto roli si doslova vychutnávala s vědomím, že vše musí nechat na výrazu a  musí ukrývat ono titulní tajemství až do závěrečného překvapivého finále.

V minulém roce se opět setkala s Georgem Clooneyem v napínavém thrilleru Hra peněz (Money monster). On jako moderátor finančního televizního pořadu Leeho Gatese a ona jeho producentka Patty.

Řekněte sami, kdo by prostě  nemiloval Julii Roberts? Je přece tak nezapomenutelná jako trhlá Vivian- Popelka z Pretty Woman, která zlomí srdce milionáře v podobě Richarda Gera.  Získá si nás i jako houževnatá aktivistka Erin Brockovich, jež se neváhá pouštět do boje s energetickým gigantem. A co teprve Liz, která jede přes půl světa, aby mohla pořádně jíst, meditovat a milovat.

Julia nás navíc už třicet let uchvacuje nádherným, oslnivým úsměvem a tváří. Není tedy divu, že ji časopis People ve své každoroční anketě letos už popáté vyhlásil nejkrásnější ženou planety!

Související

Více souvisejících

Julia Robertsová Hollywood

Aktuálně se děje

před 31 minutami

před 47 minutami

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Dosud neporažené Švýcarsko si smlslo na neškodném Dánsku, Švédové rozhodli třemi góly během 26 vteřin

Jasnými výsledky skončily sobotní polední zápasy. Zatímco ve skupině A potvrdili Dánové, že se jim na tomto MS i přesto, že se zřejmě vyhnou sestupu, jinak herně nedaří a s favorizovanými Švýcary nakonec prohráli jasně 0:8, v ostravském duelu proti sobě nastoupili suverénně působící Švédové proti obhájcům bronzu z Lotyšska. Ani tento pobaltský účastník přes počáteční vyrovnaný hokej nenašel recept na švédskou reprezentaci, která v tomto utkání přečkala pětiminutové oslabení a po něm rozhodla třemi brankami v rekordním rozmezí 26 sekund. Švédové nakonec vyhráli 7:2 a stejně jako Švýcaři ve skupině A i oni se můžou zatím těšit z neporazitelnosti.

před 1 hodinou

Jakub Záhora (použito se svolením Jakuba Záhory)

Předání Gazy palestinské samosprávě paradoxně zhoršilo kvalitu života Palestinců, uvádí Záhora

Před třiceti lety, 18. května 1994, byla v Pásmu Gazy formálně nastolena palestinská samospráva a Izrael zde omezil svou vojenskou přítomnost. Byť to může tuzemské veřejnosti připadat paradoxní, kvalita života Palestinců se tím zhoršila, konstatuje Jakub Záhora z Pražského centra pro výzkum míru na Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních studií Univerzity Karlovy. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz připomíná, že Izrael se z Pásma Gazy definitivně stáhl s více než desetiletým odstupem, přičemž interpretace motivů tehdejší vlády premiéra Ariela Šarona se velmi různí. Odborník na současný Izrael také nastínil základní argumenty sporu o to, zda Izrael skutečně přestal Pásmo Gazy okupovat, stejně jako důvody, proč v izraelské společnosti nyní sílí hlasy označující předání Gazy Palestincům za základní strategickou chybu.

před 2 hodinami

Český národní tým, ilustrační fotografie.

Nečas myslel na přílet do Prahy hned po skončení v play-off NHL. Pohmožděná žebra vyloučil

Pětadvacetiletý útočník Martin Nečas i přes zpoždění letu z Ameriky do Česka je již v Praze a krátce po připojení k národnímu mužstvu se vyjádřil pro česká média. Uvedl, že prakticky hned po konci v play-off NHL s Carolinou nepřemýšlel nad ničím jiným než nad tím, jak se co nejrychleji přesunout do dějiště světového šampionátu, tedy do Prahy. Jak sám také řekl, nejraději by už nastoupil večer proti Británii a zároveň vyvrátil, že by snad měl něco se žebry.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Polský premiér Donald Tusk na tiskové konferenci v kancléřství předsedy vlády ve Varšavě (Polsko, 14. května 2024).

Po Ficovi je v ohrožení další evropský premiér. Tuskovi vyhrožovali smrtí

Záběry z Handlové, kde došlo k atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica, otřásly ve středu 15. května celým světem. Premiér je nyní stabilizován po náročné operaci, avšak jeho stav zůstává nadále kritický. Tento útok zasáhl nejdůležitějšího člena slovenské vlády, což vyvolalo obavy o bezpečnost v celé Evropě, když se již objevily výhrůžky proti vládám i v jiných zemích kontinentu jen několik dní po události.

Aktualizováno před 3 hodinami

Juraj Cintula

Na Slovensku se začalo rozhodovat o osudu atentátníka na Fica

Specializovaný trestní soud v Pezinku v sobotu poslal do vazby Juraje C., který je obviněn z pokusu o vraždu slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Obviněného dnes k soudu eskortovala policie, na místě panovala přísná bezpečnostní opatření. K atentátu na politika došlo ve středu, zdravotní stav premiéra zůstává vážný, nicméně je stabilizovaný. 

před 4 hodinami

Vesmírná loď CST-100 Starliner

Problémy lodi Starliner pokračují. Start k ISS se znovu odkládá

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

před 4 hodinami

David Pastrňák

Příjezd Pastrňáka se Zachou by národní tým přivítal. Chystá se telefonát

Podobně jako u Davida Kämpfa a Martina Nečase, kdy těmto hráčům volali Petr Nedvěd s Martinem Havlátem téměř hned po vypadnutí jejich týmů z play-off kanadsko-americké NHL, budou nyní tito členové realizačního týmu národního mužstva během soboty kontaktovat oba hráče Bostonu Davida Pastrňáka a Pavla Zachu za účelem jejich posílení reprezentace na domácím MS.

před 5 hodinami

Robert Fico

Ficův stav se zásadně nemění. Kaliňák ale zmínil pozitivní prognózu

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je nadále vážný, nicméně stabilizovaný, uvedla ministryně zdravotnictví Zuzana Dolinková. Fico, jehož po středečním výjezdním zasedání vlády v Handlové několikrát postřelil atentátník, zůstává pro tuto chvíli v nemocnici v Banské Bystrici. 

před 5 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

V sobotu národní tým posílí ze zámoří Nečas. Do Prahy by mohli přijet také Pastrňák se Zachou

Během pátečního večera, kdy čeští hokejisté ještě na ledě pražské O2 Areny hráli duel s Rakouskem (4:0), přišla dlouho očekávaná zpráva o první posile z kanadsko-americké NHL. Po vypadnutí Caroliny z play-off zámořské soutěže se jí stal útočník Martin Nečas. Ten by měl dorazit do Prahy v sobotu před polednem a pak se rozhodne, zda se již dnes večer představí v zápase proti Velké Británii. Poté, co navíc z play-off NHL v noci na sobotu českého času vypadl Boston, je ve hře i příjezd Davida Pastrňáka a Pavla Zachy.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Britové i po vyrovnaném duelu s Dánskem stále bez bodu. Němci opět nastříleli osm branek

Duel dvou trápících se mužstev pražské skupiny A, tedy duel mezi Velkou Británií a Dánskem, nabídl v pátek odpoledne vyrovnanou bitvu, ze které vzešli nakonec vítězně Seveřané, navzdory dobrému vstupu do zápasu ze strany Britů. Ti sice svého soupeře trápili a dokázali hrát vyrovnanou partii, zásluhou přesilovkového gólu Wejseho však tři body putovali k dánskému týmu, Britové jsou dále bez bodu. Kdo rozhodně není bez bodu, je v ostravské skupině Německo, zvláště pak po posledních dvou zápasech, v nichž nastřílelo celkem 16 branek. 

před 9 hodinami

Petr Fiala

Fiala ocenil reakci odborů. Vyhlíží návrat k jednacímu stolu

Premiér Petr Fiala (ODS) ocenil reakci odborů, které ve ve světle událostí na Slovensku zrušily plánovaný protivládní protest. Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) to oznámila ve čtvrtek, protestní akce měla proběhnout v úterý 21. května. Důvody pro svolání demonstrace však podle zástupců zaměstnanců trvají. 

před 9 hodinami

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Západ se bojí, říká Zelenskyj s ohledem na válku na Ukrajině

Západ se bojí nejen porážky Ruska, ale i porážky Ukrajiny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj to v rozhovoru pro AFP označil za absurdní. Západním spojencům vyčetl například to, že Kyjevu zakázaly používat dodané zbraně k útokům na ruské území. Moskva chce podle Zelenského zaútočit na Charkov, přičemž nemá dost sil k novému útoku na Kyjev. 

před 9 hodinami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Češi nepovolili Rakušanům další překvapení. Porazili je 4:0 a čtvrtfinále mají jisté

Poté, co nejprve Rakušané potrápili Švýcary (4:5) i Kanaďany (6:7 po prodloužení) a posléze dokázali porazit Finsko 3:2, se naši jižní sousedé v pátek večer v pražské O2 Areně představili proti svěřencům kouče Radima Rulíka. Ten své mužstvo na nevyzpytatelného soupeře připravil, a i když především druhá třetině herně nebyla podle českých představ, výsledkově k žádnému překvapení tentokráte naštěstí nedošlo. Utkání dospělo k české výhře 4:0.

před 11 hodinami

Počasí bude o víkendu deštivé, ukazuje předpověď

Česko má před sebou deštivý víkend. Přesto se podle ČHMÚ.cz denní maxima udrží nad 20 stupni.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy