RECENZE: Přiblblá hororová oddechovka Všechno nejhorší aneb žiješ jenom stokrát

RECENZE – Když vás zamorduje postava v masce mimina, máte prostě smůlu. Pokud se ale po obdržení smrticí rány probudíte do předchozího dne, jen aby si vás na jeho konci tajemný zabiják podal znovu (a znovu a znovu), to už zavání prokletím. Nebo šancí svého vraha odhalit a v mezičase se stát lepším člověkem.

Na hromnice o den více, Na hraně zítřka a minimálně jedna epizoda snad každého sci-fi a fantasy seriálu v historii. Koncept nekonečné smyčky odehrávající se během jednoho dne není v popkultuře nic nového. Dá se říct, že vše, co tento nápad kdy nabídnul, už někdo jiný odhalil a vytěžil ho – jak by řekl básník – úplně domrtě. Existuje ale jeden žánr, který si s myšlenkou nesmrtelnosti chrousta zatím kupodivu nezaflirtoval – a to horor.

Tento těžko uvěřitelný rest je ale smazán s příchodem snímku Všechno nejhorší (v originále Happy Death Day) a milovníci zábavných brakových filmů musí jásat. Konečně jsme se letos (na skoro na konci roku!) dočkali filmu, který je sice pitomoučký jako kráva v lanovém centru, ale který to o sobě ví a dokáže s tím sympaticky pracovat. Jeho sebeuvědomělost naštěstí nekončí jen přímým odkazem na Ramisovu hromnicovou klasiku, ale promítá se i do odlehčeného pojetí Treeiny (Jessica Rotheová) cesty za novým zítřkem.

Přestože filmu nejlépe odpovídá škatulka horor, ve skutečnosti se jedná o pestrý mix žánrů. Silný důraz je kladen hlavně na komediální stránku. Všechno nejhorší ale také využívá tradičních motivů amerických filmů z univerzitního a středoškolského prostředí a ve výsledku se jedná také o více méně tradiční romcom. Co se týče hororové stránky, na tu moc velký důraz kladen není – kromě toho mála scén s ucházející atmosférou zde najdeme jen pár laciných lekaček, které v první řadě spoléhají na doprovodný hlasitý zvuk. Násilí a stříkající tělní tekutiny pak téměř nespatříme.

Naopak humor se snímkem vine jako červená nit. Vtipů film sice neobsahuje nějaké extrémní množství, ale tím, jak zesměšňuje všechno možné, nejvíc pak univerzitní stereotypy, si z něj zapamatujete spíše jeho rozvernější notu.

Kde tvůrci v čele s režisérem Landonem selhávají, je pak jakákoli inovace těchto žánrů a postupů. Vše jsme totiž už někde viděli, a je jedno, jestli mluvíme o linii bububu, hahaha nebo smrt-restart-smrt-restart. Hra s klišé, byť zábavná, totiž probíhá zcela v rámci jejich pravidel a omezení.

On scénář celkově patří k těm slabším – záhada identity vraha, která je zpočátku docela slušně nastíněná (divák už v prvních minutách dostane šanci sám za sebe identifikovat všechny podezřelé), se zvrhne v průměrně očekávatelné odhalení, které ale vlastně vůbec nesedí. Fascinujícím paradoxem přitom je, že kdyby tvůrci změnili dvě tři naprosto primitivní drobnosti z „vysvětlovací scény“, smysl by to najednou dávalo.

Hloupé jsou také všechny postavy, které někdy nelogicky dělají to, co po nic filmaři chtějí. Pokusu o věrohodnou psychologizaci se pak tvůrci pro jistotu vzdali úplně a všechny charakterové změny (případně) zvraty se dějí skokově a bez jakékoli vnitřní logiky.

Jenže co naplat, o tom Všechno nejhorší zkrátka a dobře není a žádný z výše zmíněných problémů (snad kromě toho nesmyslného závěru) z celku vyloženě netrčí. Kdykoli si totiž film není jistý v kramflecích, odláká naši pozornost vtipem nebo svižnou montáží.

Happy Death Day se může chlubit hned několika pěknými (nebo jinak esteticky zajímavými) tvářičkami, pokud se ale zajímáte o cokoli jako herectví, hledejte jinde. Snímek nabízí pestrý mix afektovaného přehrávání (zamýšleného), nepoužitelné strnulosti (spíš nezamýšlené) a několika „normálních“ výkonů, které nenadchnou, ale ani neurazí. Představitelka hlavní hrdinky Tree naštěstí spadá do kategorie č. 1 a svým nonšalantním šarmem a ano, také hezkou tvářičkou, které odpustíte i to, jakou (ne)sympatickou mrchu hraje, táhne celý film kupředu.

Všechno nejhorší je zkrátka solidní pitomoučkou oddechovkou, při jejímž sledování si divák protáhne hlavně bránici. I když ovšem nějakým omylem zapojí také svoji šedou kůru, bude muset uznat, že je to celé blbé takovým milým neurážlivým způsobem a že si po dvou dnech od zhlédnutí kupodivu pamatuji spíš její klady. Bohužel si nějak nedokážu představit, že bych někdy vyloženě zatoužil se k filmu vrátit. Na to mi tato hororová jednohubka s blonďatým Billem Murraym v hlavní roli nenabídla dost nápadů, které by se nedaly najít v jiných, mnohem povedenějších filmech.

Celkové hodnocení: 70 %

Happy Death Day (2017)

Hrají: Jessica Rothe, Israel Broussard, Ruby Modine, Rachel Matthews, Charles Aitken, Laura Clifton a další

Režie: Christopher Landon

Scénář: Scott Lobdell

Kamera: Toby Oliver

Hudba: Bear McCreary

USA / 96 minut / horor, mysteriózní

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze film Všechno nejhorší horor cestování časem narozeniny Vražda

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Vladimir Putin a  Sergej Michajlovič Mironov v roce 2018.

Rusko mění svět. Po Evropě "se natahuje" po území na dalším kontinentu

Politika současného Ruska je zaměřena jednoznačně na destabilizaci světového řádu využívající oportunisticky jakékoliv příležitosti, která se naskytne. Podle vlivného ruského senátora přišel čas, aby se Rusko začalo věnovat i jiným územím než Evropě. Tvrdí, že změna na americkém kontinentu již pod ruským vedením začala.

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu hovořil po Bidenovi i s Putinem a nešetřil kritikou Moskvy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mluvil po americkém prezidentovi Joe Bidenovi i s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Podle dostupných informací zkritizoval alianci Ruska s Íránem a vyjádřil nespokojenost s postojem Moskvy k probíhající válce s teroristickým hnutím Hamás v Pásmu Gazy.

včera

Aktualizováno včera

včera

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

včera

včera

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

včera

včera

včera

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

včera

Aktualizováno 9. prosince 2023 22:12

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

9. prosince 2023 21:46

Historický okamžik. Von der Leyenová ocenila dohodu na pravidlech pro AI

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v sobotu uvítala dohodu na unijních pravidlech pro regulaci umělé inteligence. Podle agentury Reuters půjde o přelomová pravidla, ačkoliv bude ještě nutné doladit detaily. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy