RECENZE – Šuplíkový scénář napsaný přímo králi nezávislého filmu, jejich oblíbený spolupracovník George Clooney za kamerou a Matt Damon s Julianne Mooreovou před ní. Co vypadalo jako další ujetá tutovka, se vyvrbilo v prazvláštního, ale rozhodně pozoruhodného kočkopsa.
Vítejte v Suburbiconu, podle pravítka vybudovaném městečku, které spojuje plakátovou idylu předměstí s luxusem velkoměsta. Jak by se ale dalo čekat, žádná fasáda není natolik malebná, aby nemohla ukrýt shnilou konstrukci. V případě snímku Suburbicon: Temné předměstí se jako první – ale zdaleka ne poslední – rozsvítí výstražná kontrolka rasismu a alibismu. Zkrátka americké padesátky jako vyšité.
Přistěhování vůbec první černošské rodiny do uniformního šedesátitisícového sídliště spořádaných, zazobaných a jak křída namazaná opalovacím krémem bílých Američanů se, stejně jako následná vlna nevole starousedlíků, ale odehrávají jen někde na pozadí příběhu Lodgeových. Jednou v noci totiž Gardnera (Matt Damon) i s jeho synem Nickym (Noah Jupe), na vozík upoutanou manželkou Rose a její sestrou-dvojčetem Margaret (obě zde ztvární Julianne Mooreová) přepadne dvojice tajemných gangsterů. Stačí pak o několik kapek chloroformu navíc a Clooney se rázem nemusí starat o to, jak do záběru napasovat jednu herečku dvakrát.
Dokud nemá divák nejmenší ponětí o tom, co se před ním na plátně děje (tím spíš, pokud šel do kina naslepo a teď si láme hlavu, kam že se to za svých sto osmdesát korun dostal), dokáže Suburbicon zaujmout. Zvláště díky svému typicky coenovskému smyslu pro absurdní humor a situacím připomínajícím rozbitý kaleidoskop udrží svoje publikum minimálně zvědavé na to, co přijde v dalších minutách.
Čím více se ale dozvídáme, tím nezajímavějším a předvídatelnějším se snímek stává. Na satiru, jíž alespoň podle záměru je, je totiž film hrozně zmatený a nepřehledný, utopený ve změti nesouvisejících, prostinkých a nijak zajímavých nápadů. Suburbicon se sice vehementně snaží nebrat se vážně – neustále pomrkává na diváka, řetězí jednu bizarní scénu za druhou a přesně v coenovském duchu dovádí princip čechovovy pušky k absurdní (a kontraproduktivní) dokonalosti – ale dostatečné množství zábavy a/nebo podnětných nápadů už k tomu divákovi nenabídne. U vtipů to aspoň vychází nějakých 70:30 ve prospěch těch povedených.
Kategorií pro sebe pak jsou herecké výkony. Lidé zde přehrávají v tom typickém lehce karikaturním stylu, jehož k dokonalosti vypilovanou formou Joel a Ethan prosluli a který od nich Clooney nepochybně okoukal. Někdy to funguje, jindy spíš ne. Oscar Isaac ve své miniroličce pojišťováka stejně jako mrazivý mafián Glenna Fleschera září, zatímco Damonův uťápnutý zakomplexovaný taťka se skrytou zabijáckou povahou nesahá podobně pojatému panu Ripleymu ani po kotníky a v těch zásadních scénách je spíš otravný. O dvanáctiletém Noahu Jupem pak lépe pomlčet. Nepředvádí sice nic na úrovni dětských herců v Ordinaci v růžové zahradě, koukat se na to ale také moc nedá.
Je trochu škoda, že v roce, kdy se odvážným, bizarním a jeden by možná řekl vyšinutým filmům nebývale dařilo (Raw, Čtverec, matka!, Zabití posvátného jelena), v tomto případě se jedná o selhání. Pravděpodobně proto, že se autoři neměli co říct a ani se jim nechtělo na tom něco změnit.
Kdybyste to náhodou nevěděli, ze Suburbiconu se dozvíte tak objevné pravdy jako že rasismus je špatný, maloměšťáci jsou pod svojí spořádanou fasádou vyšinutí, americké padesátky nebyly taková idyla a lidé, svoje chyby rádi svádějí na někoho jiného.
PS: Nedoporučuji před zhlédnutím filmu sledovat jakékoli trailery. Odhalují z děje až příliš.
PPS: Pokud by vás zajímala méně krvavá alternativa na některá sociální témata, kterými se Suburbicon zaobírá, Městečko Pleasantville se s nimi vypořádalo mnohem lépe.
Celkové hodnocení: 60 %
Suburbicon (2017)
Hrají: Matt Damon, Julianne Moore, Oscar Isaac, Glenn Fleshler, Megan Ferguson, Jack Conley, Noah Jupe, Gary Basaraba, Alex Hassell a další
Režie: George Clooney
Scénář: Joel Coen, Ethan Coen, George Clooney, Grant Heslov
Kamera: Robert Elswit
Hudba: Alexandre Desplat
USA / 104 minut / krimi, thriller, komedie
Související
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
recenze , film Suburbicon: Temné předměstí , George Clooney , Matt Damon , Julianne Moore (herečka)
Aktuálně se děje
před 34 minutami
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
před 1 hodinou
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
před 2 hodinami
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
před 2 hodinami
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
před 3 hodinami
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
před 3 hodinami
Robert Fico je u Putina v Kremlu
před 4 hodinami
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
před 4 hodinami
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
před 5 hodinami
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
před 6 hodinami
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
před 6 hodinami
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
před 8 hodinami
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
před 10 hodinami
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
před 11 hodinami
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
před 13 hodinami
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno před 21 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek