RECENZE: Francouzi jsou na srandu machři. Dokud nás svatba nerozdělí aspiruje na titul komedie roku

RECENZE – Komediální bombu Nedotknutelní mají tuzemští diváci nepochybně stále v živé paměti. Po dojemném příběhu o přátelství bohatého paraplegika a jeho svérázného ošetřovatele se autorské duo Nakache-Toledano vrací, aby nám připomnělo, že život máme brát s humorem.

Max (Jean-Pierre Bacri) vede v Paříži úspěšnou svatební agenturu. Jeho služby sice nejsou z nejlevnějších (a nic tohoto nenápadného postaršího pána nerozpálí doběla tak jako když se s ním klienti pokouší smlouvat o nižší ceně), zato si můžete být jisti, že s jeho pomocí bude váš speciální den ve všech ohledech dokonalý a nezapomenutelný. Tedy pokud něco nezvrtá některý z jeho zaměstnanců.

Olivier Nakache a Eric Toledano, kteří se jako tradičně postarali o scénář i režii, se tentokrát drželi poněkud zpátky. Oproti jejich největšímu hitu Nedotknutelní, který se kromě Českého lva za Nejlepší zahraniční film a několika dalších ocenění, pyšní také titulem osmého nejlépe hodnoceného filmu na ČSFD, může divák očekávat spíše bláznivou komedii bez většího filozofického nebo sociálního přesahu. Ne, že bychom se na jejím konci o životě nic nedozvěděli, jen to zkrátka nebude nic bůhvíjak objevného nebo kontroverzního.

To ale zdaleka neznamená, že by se humor v Dokud nás svatba nerozdělí dal označit jako hloupý nebo prostoduchý. Naopak. Francouzi zase jednou dokazují, že se inteligentní zábava dá dělat i bez větší provokace – stačí, aby se to napsalo a natočilo vkusně, šarmantně a s láskou. A že postavy sem tam mluví sprostě? Vždyť to se navzájem nevylučuje, jak mimo jiné dokázali i naši Cimrmanovci.

Ohromnou silou snímku, který se celý odehrává během té nejsnobštější svatby, jakou si (my, nesnobové) dokážeme představit, je jeho dynamičnost. Vše se odehrává ve zběsilém tempu. Události musí odsýpat a běda, jak se někdo byť jen na chviličku zastaví. Zkrátka jak to má vypadat na dobře promazané svatbě. Díky tomu se i ta poslední, popcornem se nacpávající, osoba ocitne v centru dění.

Toho Nakache s Toledanem docílili nejen rozkouskováním příběhu na množství malých dějových linek, jejichž hrdinové do sebe navzájem narážejí a zase se rozcházejí, podle toho, kde je jich zrovna zapotřebí, ale také využitím neposedného jazzového soundtracku světově proslulého muzikanta a skladatele Avishai Cohena. Jeho roztěkaný hudební podkres, jemuž silně dominují bicí, se s děním na plátně skvěle doplňuje. Výsledný mix, jehož účinek ještě podtrhuje organické zakomponování pohybu kamery a chytrého střihu, vyvolává dojem neustálého očekávání další katastrofy. Z podobné strategie mimochodem těžil také oscarový Birdman.

Co by ale byla skvělá komedie bez zábavně napsaných a vhodně obsazených pitoreskních postav a figurek? Zde poprvé dochází na lámání chleba. Nejen kvůli udržení diváka na jehlách byla většina aktérů filmu omezena na jednu, maximálně dvě charakterové vlastnosti. Do sebe zahleděný ženich, číšník zamilovaný do nevěsty i nemotorný nováček to ještě bez problémů uhrají na bezchybně načasovaný komediální timing a pestré množství scén, v nichž se dají jejich omezené atributy použít. Uražená milenka, nadšený kouzelník-amatér, policista nebo čerstvý imigrant už zavání stereotypem a někomu můžou přijít jen jako zbytečný přívěsek. Záleží tedy jen a jen na tom, jestli vám jejich občasné vsuvky přijdou dostatečně vtipné, aby omluvily jejich možná až příliš omezenou roli.

Snímek se vcelku zdárně snaží sobě i jiným připomenout/namluvit (vyberte si sami), že i když máme každý své mouchy, záleží hlavně na tom, že se jen snažíme ze všech sil protlouci vlastním životem. A že jsme v jádru přes všechny ty průšvihy a charakterové vady všichni dobří lidé. Proti takovému poselství se toho asi nedá moc namítat, horší ale je, že převážně optimistickou závěrečnou notu trochu kazí pomyšlení na to, co se s našimi hrdiny stane za pár týdnů, měsíců a let. Vydrží dvěma naprosto rozdílným novomanželům jejich štěstí? Těžko. Nebude Max litovat svého rozhodnutí? A co až se provalí to a ono? … Někdy je nejspíš lepší o šťastných koncích moc nepřemýšlet a prostě v ně jen věřit.

Dokud nás svatba nerozdělí povyšuje komediální subžánr „vše, co se může pokazit, se pokazí“ na novou úroveň. Za doprovodu neposedných jazzových tónů diváka především pobaví a připomene mu, že nikdy není tak zle, aby si z toho nemohl udělat srandu. I díky tomu, že se letos zas tak moc dobrých „tradičních“ komedií neurodilo, září tento veskrze francouzský počin jako diamant na smetišti.

Celkové hodnocení: 85 %

Le sens de la fête (2017)

Hrají: Jean-Pierre Bacri, Jean-Paul Rouve, Gilles Lellouche a další

Režie: Olivier Nakache, Eric Toledano

Scénář: Olivier Nakache, Eric Toledano

Kamera: David Chizallet

Hudba: Avishai Cohen

Francie / 115 minut / komedie

Související

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

Více souvisejících

recenze film Dokud nás svatba nerozdělí komedie Svatby

Aktuálně se děje

před 43 minutami

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod

Dálnice D1 spojující Prahu a Brno je nejvytíženější českou dálnicí, na které často nastávají dopravní komplikace. Viníky jsou mnohdy samotní řidiči jako aktéři zbytečných a nebezpečných nehod. Policie se proto rozhodla ukázat záběry z několika havárií a apelovat na řidiče, aby byli za volantem obezřetní. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy