RECENZE: Ligu spravedlnosti před úpadkem nezachránila ani Wonder Woman

RECENZE – Po neúspěchu Batman v Superman a překvapivém úspěchu příběhu Wonder Woman byli fanoušci zvědaví na první týmovku od DC. Diváci se nechali nalákat zajímavými trailery a velkými nadějemi. Zack Snyder však tyto naděje nenaplnil.

Hlavní konkurent studia Marvel se rozhodl pustit do filmového světa relativně nedávno a začal Mužem z oceli. Očekávaný Batman v Superman neuspěl a Wonder Woman překvapila svým nečekaným úspěchem a nadšením, které ve fanoušcích vzbudila. Liga spravedlnosti měla navázat na tento úspěch a odstartovat úspěch filmového světa DC.

Na filmu se však silně podepsalo, že se na něm podíleli dva režiséři se silně odlišnými vizemi. Zack Snyder je známý svým dramatickým – ne-li melodramatickým – stylem natáčení, který je vidět ze začátku. Joss Whedon má zcela jiný styl a v jeho filmech se ukazuje lehčí ruka a nálada. V Lize spravedlnosti se tak bije melodrama a téměř přehnaný optimismus.

DC si chybně myslelo, že problémem Batman v Superman byla temná nálada a depresivnost. Reálným problémem byla přehnaná snaha o temnotu, která byla spíše směšná. Zack Snyder se držel svého stylu v tom, že celý svět upadl v chaos, protože zemřel Superman (Henry Cavill). Smrt jednoho hrdiny, který se navíc netěšil přehnané oblibě, by pravděpodobně neuvrhla svět do temnoty a nezpůsobila zmizení veškerých nadějí.

Již před vypuštěním filmu se ozývaly protesty vůči kostýmům Amazonek. Ve Wonder Woman měla každá bojovnice svůj styl inspirovaný římskými legiemi. V Lize spravedlnosti se praktický oděv Amazonek proměnil v kožené bikiny. Samotná bitva Amazonek byla tak plná CGI, že se diváci skoro smáli, jak nerealistické a očividné to bylo.

Po Wonder Woman byl tento snímek krokem vzad. Diana (Gal Gadot) se z nejlepší bojovnice mezi Amazonkami proměnila na ženu, která si stále stýská po své lásce, která zemřela před sto lety. Když už Diana nevzdychá nad ztrátou Steva (Chris Pine), slouží spíše jako někdo, kdo je na pozadí a vypadá hezky. Kamera si navíc několikrát udělala záběr zespodu, takže bylo vidět i to, co sukně kostýmu Wonder Woman nezakryla.

Aquaman (Jason Momoa) jednoznačně prokázal své schopnosti a dokázal se udržet vedle oblíbených hrdinů, kteří již dostali svou šanci dříve. Cyborg (Ray Fisher) byl sice trochu jako páté kolo u vozu, ovšem Fisher si s charakterem dobře poradil. Oproti tomu Flash (Ezra Miller) vypadal jako nedotažený charakter. Z odvážného génia se stal podivným a roztržitým dospělým dítětem, které se bojí skoro i vlastního stínu.

Film měl několik pěkných záběrů a zajímavých dialogů. Divák, který se vyzná v komiksových snímcích, si však nemůže nevšimnout „nenápadných“ podobností s Avengers či dokonce Spider-Man: Homecoming. Řekli si tvůrci, že když to fungovalo pro Marvel, bude to fungovat i pro DC? Nebo je to následek Whedonova úzkého spojení s Avengers? Dokonce i soundtrack je podobný hudbě z Avengers. Říká se, že kopírování je nejlepší forma lichocení…

Místo toho, aby Superman ožil sám, jako tomu bylo v komiksech, Batman využil Tesseractu…ehm, Mateřské krychle. Superman po probuzení neměl dobrou náladu a najednou se všechny schopnosti ostatních hrdinů proměnily v naprosto neužitečné. A zachrání je půvabná Loise Lane, kterou Superman samozřejmě pozná.

Velkého „záporáka“ původně porazily spojené armády Amazonek, Atlanťanů (ke kterým patří Aquaman) a lidských kmenů. Nyní se proti němu však postaví Liga spravedlnosti a dostává na frak, zachrání je takzvaný „Supermam-ex-machina“, který je najednou schopný všeho.

V konečném důsledku se na filmu negativně podepsaly odlišné vize jeho dvou režisérů a neschopnost vyrovnat se se všemi hrdiny. Nadměrné užívání levně vypadajícího CGI snímku také nijak neprospělo. A divák se nesmí zamýšlet nad fyzikou či logikou, pokud si chce něco užít. Zack Snyder má také pravděpodobně přílišnou fascinací a láskou k Supermanovi, kterého ve filmech povyšuje na pozici boha. Odstrkuje tak také jakékoliv ostatní charaktery do pozadí.

 

Celkové hodnocení: 45 %

Justice League (2017)

Hrají: Gal Gadot, Ben Affleck, Henry Cavill, Jason Momoa, Ezra Miller, Jeremy Irons, Amy Adams, Ray Fisher

Režie: Zack Snyder

Scénář: Chriss Terrio, Joss Whedon

Hudba: Dany Elfman

Kamera: Fabian Wagner

USA / 120 minut / komiksový, akční

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Liga spravedlnosti Ben Affleck Gal Gadot Zack Snyder

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 31 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy