RECENZE: Antiutopická sci-fi 7 životů aneb politika jednoho dítěte v podání norského řezníka

RECENZE – Blade Runner 2049 byl filozofický. Ghost In the Shell se tak aspoň tvářil. Nejnovější letošní okénko do budoucnosti sice není vyloženě blbé, na vyšší umění si ale ani omylem nehraje. Vždyť se také jeho realizace ujala mysl zodpovědná za nacistické zombíky z hororu Mrtvý sníh a metalovou akční fantasy Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic.

Být z vrhu jednovaječných sedmerčat není žádný med. Obzvlášť pokud se narodíte do přelidněného světa, který v zoufalém strachu z globální katastrofy adoptuje a striktně dodržuje kontroverzní zákon, podle něhož má každá rodina nárok jen na jednoho potomka (nadbytečné děti vláda zabavuje a umisťuje do kryogenických komor, kde mají čekat na populační krize). Fakt, že vám matka zemře při porodu a váš dědeček (William Dafoe) se v záchvatu prudké originality rozhodne pojmenovat každou z vás po dni v týdnu, už jsou jen kyselou třešničkou na kyanidovém dortu.

Aby Pondělí, Úterý, Středa, Čtvrtek, Pátek, Sobota a Neděle (všech se ujala švédská herečka Noomi Rapace) zůstaly v nehostinném prostředí pospolu, vymyslely si spolu se svým dědečkem sestru osmou – Karen Settmanovou – ideální fiktivní fúzi sourozeneckého septeta, v jejíž „kůži“ se sestry střídají – jak jinak, každá je u kormidla právě v den svého jména.

7 životů si bere zajímavý koncept stvořený v nejlepším duchu měkké (sociální) sci-fi, při jehož sledování se postavy i divák několikrát zamyslí nad tenkou hranicí mezi tím, co je správné, zodpovědné a morální, a přetváří ho v drsný akční thriller, který se nebojí ubližovat malým dětem a rozprskávat mozky po stěně. Nejedná se ale o žádné přímočaré béčko, politika a etika zůstávají v pozadí a hned několikrát se vynoří na světlo reflektorů. Jen na ně zkrátka není kladen takový důraz a jejich myšlenky jsou značně zjednodušené.

Režisér Tommy Wirkola se ve své krátké kariéře proslavil hlavně nápaditým explicitním násilím a sebe uvědomělým černým humorem fanouška, který se shodou okolností dostal k natáčení filmů. Zatímco vtipů a odlehčených hrátek s žánrovými pravidly si tentokrát moc neužijeme, velmi přímočará akce rozhodně stojí za to. Norský král krváků opět sází na jednoduchost. Bojové scény většinou probíhají pěkně tělo na tělo, v uzavřených prostorách naplněných překážkami a potenciálními zbraněmi a bez zbytečných piruet a neuvěřitelných nadlidských výkonů. Každá rána bolí a nikdo není dokonalým strojem na zabíjení. Kromě instinktivního využívání okolí napomáhá věrohodnosti šarvátek také práce s kamerou. Noomi Rapace je jako vždy ve skvělé kondici a většinu svých akčních scén zvládá sama. Díky tomu není potřeba zakrývat její nepřítomnost rychlými střihy, roztřesenou kamerou a podobnými filmařskými berličkami.

Vzniká nám tu tak zajímavý paradox, kdy hlavní herečka za svoji postavu bojuje, skáče a běhá, ale v klidných scénách musí hrát (v lepším případě) proti své dvojnici, případně dvojnicím. V tom horším pak mluví na univerzálního spolupracovníka všech současných trikařů – tenisový míček. Jak se taková komplikace projeví na hereckém výkonu, je nasnadě. Švédská hvězda patří mezi herce z ranku charismatický, ale nijak extrémně všestranný. Svoji sedmiroli tak zvládá spíše rozpačitě a z pestrého rejstříku nenápaditých archetypů drsňačka, koketa, asociálka, rebelka, optimistka, pracantka, trémistka jí uvěříte spíše ty, s jejichž ztvárněním už nějaké zkušenosti má.

Scénář k 7 životům ležel dlouhé roky na tzv. Black Listu, tedy seznamu nejzajímavějších hollywoodských projektů, které se zatím nedočkaly realizace. Na to, že se od roku 2010 doznal značných úprav od různých lidí (mimo jiné se změnilo pohlaví hlavní postavy), je jeho základní struktura naštěstí vcelku kompaktní a příběh tajných sedmerčat působí (v rámci žánru) hmatatelně. Chaos v pozadí se vynořuje až při pohledu na předložený svět a jeho principy. Hledat chyby v logice příběhu a v chování postav diváka po chvíli přestane bavit. Už jen proto, že jeho pozornost odvede akční složka filmu.

7 životů je věrno svému jménu. Předkládá nám totiž příběh, který jsme již viděli tolikrát, že nám spíš přijde jako zkušenost z našich minulých inkarnací. Jako spotřební zábava s kvalitní akcí a alternativa a) k přetrikované a dost zmatené komiksárně, b) životopisné slaďárně nebo c) hezké české komedii ale funguje dokonale.

Celkové hodnocení: 70 %.

What Happened To Monday? (2017)

Hrají: Noomi Rapace, Christian Rubeck, Willem Dafoe, Glenn Close, Pål Sverre Hagen a další

Režie: Tommy Wirkola

Scénář: Max Botkin, Kerry Williamson

Kamera: José David Montero

Hudba: Christian Wibe

USA, Velká Británie, Francie, Belgie / 123 minut / sci-fi, akční, thriller

Související

Jiřina Bohdalová v televizním filmu Svatá.

RECENZE: Svatá s démonickou Bohdalovou se pod podnětnou premisou hroutí a učí nás překrucovat

V neděli v lineárním vysílání odpremiéroval očekávaný snímek České televize Svatá, nyní si jej můžete pustit na iVysílání. Produkce spoléhá na osvědčená tvůrčí i herecká jména a po záplavě seriálů a minisérií se navrací k formátu dlouhometrážního televizního filmu. Slibná zápletka prestižního projektu s možnostmi ambivalence však v závěru vyzní banálně a dialog nevede.
Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

Více souvisejících

recenze film 7 životů Noomi Rapace (herečka) rodina žánr: akční Willem Dafoe (herec) Glenn Close

Aktuálně se děje

před 49 minutami

před 1 hodinou

Izrael, ilustrační foto

Uznání Palestiny bude mít "vážné důsledky", varuje Izrael

Rozhodnutí vlád Irska, Norska a Španělska uznat palestinský stát bude mít "vážné důsledky" pro jejich vztahy s Izraelem. Po předvolání jejich velvyslanců to ve čtvrtek oznámilo izraelské ministerstvo zahraničních věcí, informuje agentura AP.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Oslo

Pohár trpělivosti přetekl. Norsko uzavře hranice Rusům

Norská vláda od 29. května zavede dodatečná omezení vstupu pro občany Ruska, kteří cestují do Norska za turistikou nebo "jinými nepodstatnými účely". Informace byla zveřejněna ve středu na webových stránkách kabinetu, jak uvádí agentura Reuters.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu

Den D se blíží. O osudu Pásma Gazy se rozhodne už v pátek

Mezinárodní soudní dvůr (ICJ) oznámil, že v pátek 24. května v 15:00 SELČ vydá rozhodnutí o žádosti Jihoafrické republiky (JAR) nařídit Izraeli zastavení vojenské operace v Pásmu Gazy, včetně města Rafah na jihu této palestinské enklávy. Informaci přinesla agentura AFP.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Počasí

Počasí: V Česku udeří silné bouřky, varovali meteorologové

Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek na sociální síti. Doprovázet je budou zejména přívalové srážky, napršet může kolem 50 milimetrů. Meteorologové také rovnou varovali, že bouřky udeří také o víkendu.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ilustrační foto

Ptačí chřipka se dál šíří na lidi. Austrálie hlásí první případ, USA druhý

Ve Spojených státech byl od konce března potvrzen druhý případ ptačí chřipky u člověka po kontaktu s infikovanými dojnicemi. Oznámilo to ve středu americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC), píše agentura Reuters. V Austrálii potvrdili první případ přenosu subtypu viru ptačí chřipky A(H5N1) na člověka. Došlo k němu v nejmenším a nejhustěji obydleném státě Viktorie, informovala ve středu televize ABC News

před 8 hodinami

před 9 hodinami

V Praze 4 se srazil autobus s nákladním vozidlem. (23.5.2024) Prohlédněte si galerii

Nehoda autobusu MHD v Praze. Dvanáct zraněných, vyhlášen traumaplán

K vážné nehodě autobusu městské hromadné dopravy došlo ve čtvrtek ráno v Praze. Několik lidí utrpělo zranění při srážce autobusu s nákladním autem. Na místě zasahují všechny složky integrovaného záchranného systému, vyhlášen byl traumaplán prvního stupně. 

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Adriana Mašková a Filip Blažek Prohlédněte si galerii

StarDance 2024: Česká televize oficiálně představila soutěžní páry

Třináctá řada populární televizní show StarDance odstartuje v říjnu. Česká televize ve čtvrtek představila taneční páry, které budou usilovat o titul krále či královny tanečního parketu. ČT už dříve odhalila, že v nové řadě se představí například herec Filip Blažek či zpěvačka Lucie Vondráčková. 

před 9 hodinami

před 11 hodinami

Počasí bude o víkendu teplé, ale deštivé

Nadcházející víkend bude sice teplý, podle ČHMÚ.cz ale také deštivý. Přesto naměříme až 26 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy