RECENZE: Antiutopická sci-fi 7 životů aneb politika jednoho dítěte v podání norského řezníka

RECENZE – Blade Runner 2049 byl filozofický. Ghost In the Shell se tak aspoň tvářil. Nejnovější letošní okénko do budoucnosti sice není vyloženě blbé, na vyšší umění si ale ani omylem nehraje. Vždyť se také jeho realizace ujala mysl zodpovědná za nacistické zombíky z hororu Mrtvý sníh a metalovou akční fantasy Jeníček a Mařenka: Lovci čarodějnic.

Být z vrhu jednovaječných sedmerčat není žádný med. Obzvlášť pokud se narodíte do přelidněného světa, který v zoufalém strachu z globální katastrofy adoptuje a striktně dodržuje kontroverzní zákon, podle něhož má každá rodina nárok jen na jednoho potomka (nadbytečné děti vláda zabavuje a umisťuje do kryogenických komor, kde mají čekat na populační krize). Fakt, že vám matka zemře při porodu a váš dědeček (William Dafoe) se v záchvatu prudké originality rozhodne pojmenovat každou z vás po dni v týdnu, už jsou jen kyselou třešničkou na kyanidovém dortu.

Aby Pondělí, Úterý, Středa, Čtvrtek, Pátek, Sobota a Neděle (všech se ujala švédská herečka Noomi Rapace) zůstaly v nehostinném prostředí pospolu, vymyslely si spolu se svým dědečkem sestru osmou – Karen Settmanovou – ideální fiktivní fúzi sourozeneckého septeta, v jejíž „kůži“ se sestry střídají – jak jinak, každá je u kormidla právě v den svého jména.

7 životů si bere zajímavý koncept stvořený v nejlepším duchu měkké (sociální) sci-fi, při jehož sledování se postavy i divák několikrát zamyslí nad tenkou hranicí mezi tím, co je správné, zodpovědné a morální, a přetváří ho v drsný akční thriller, který se nebojí ubližovat malým dětem a rozprskávat mozky po stěně. Nejedná se ale o žádné přímočaré béčko, politika a etika zůstávají v pozadí a hned několikrát se vynoří na světlo reflektorů. Jen na ně zkrátka není kladen takový důraz a jejich myšlenky jsou značně zjednodušené.

Režisér Tommy Wirkola se ve své krátké kariéře proslavil hlavně nápaditým explicitním násilím a sebe uvědomělým černým humorem fanouška, který se shodou okolností dostal k natáčení filmů. Zatímco vtipů a odlehčených hrátek s žánrovými pravidly si tentokrát moc neužijeme, velmi přímočará akce rozhodně stojí za to. Norský král krváků opět sází na jednoduchost. Bojové scény většinou probíhají pěkně tělo na tělo, v uzavřených prostorách naplněných překážkami a potenciálními zbraněmi a bez zbytečných piruet a neuvěřitelných nadlidských výkonů. Každá rána bolí a nikdo není dokonalým strojem na zabíjení. Kromě instinktivního využívání okolí napomáhá věrohodnosti šarvátek také práce s kamerou. Noomi Rapace je jako vždy ve skvělé kondici a většinu svých akčních scén zvládá sama. Díky tomu není potřeba zakrývat její nepřítomnost rychlými střihy, roztřesenou kamerou a podobnými filmařskými berličkami.

Vzniká nám tu tak zajímavý paradox, kdy hlavní herečka za svoji postavu bojuje, skáče a běhá, ale v klidných scénách musí hrát (v lepším případě) proti své dvojnici, případně dvojnicím. V tom horším pak mluví na univerzálního spolupracovníka všech současných trikařů – tenisový míček. Jak se taková komplikace projeví na hereckém výkonu, je nasnadě. Švédská hvězda patří mezi herce z ranku charismatický, ale nijak extrémně všestranný. Svoji sedmiroli tak zvládá spíše rozpačitě a z pestrého rejstříku nenápaditých archetypů drsňačka, koketa, asociálka, rebelka, optimistka, pracantka, trémistka jí uvěříte spíše ty, s jejichž ztvárněním už nějaké zkušenosti má.

Scénář k 7 životům ležel dlouhé roky na tzv. Black Listu, tedy seznamu nejzajímavějších hollywoodských projektů, které se zatím nedočkaly realizace. Na to, že se od roku 2010 doznal značných úprav od různých lidí (mimo jiné se změnilo pohlaví hlavní postavy), je jeho základní struktura naštěstí vcelku kompaktní a příběh tajných sedmerčat působí (v rámci žánru) hmatatelně. Chaos v pozadí se vynořuje až při pohledu na předložený svět a jeho principy. Hledat chyby v logice příběhu a v chování postav diváka po chvíli přestane bavit. Už jen proto, že jeho pozornost odvede akční složka filmu.

7 životů je věrno svému jménu. Předkládá nám totiž příběh, který jsme již viděli tolikrát, že nám spíš přijde jako zkušenost z našich minulých inkarnací. Jako spotřební zábava s kvalitní akcí a alternativa a) k přetrikované a dost zmatené komiksárně, b) životopisné slaďárně nebo c) hezké české komedii ale funguje dokonale.

Celkové hodnocení: 70 %.

What Happened To Monday? (2017)

Hrají: Noomi Rapace, Christian Rubeck, Willem Dafoe, Glenn Close, Pål Sverre Hagen a další

Režie: Tommy Wirkola

Scénář: Max Botkin, Kerry Williamson

Kamera: José David Montero

Hudba: Christian Wibe

USA, Velká Británie, Francie, Belgie / 123 minut / sci-fi, akční, thriller

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film 7 životů Noomi Rapace (herečka) rodina žánr: akční Willem Dafoe (herec) Glenn Close

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy