RECENZE: Existuje blbější prostředí pro pohádku než korida? Animák Ferdinand si to nemyslí.

RECENZE – Poslední animovaný film tohoto roku, Ferdinand, má na svědomí tvůrce prvních tří Dob ledových či série Rio. Jeho hrdinou je mírumilovný býk, který namísto zápasení v aréně miluje vůni květin. Kvůli tomu se musí potýkat s opovržlivým nepochopením svého okolí.

Tak nějak jsme to věděli už po červnových Autech 3, ale v prosinci to můžeme říci s naprostou jistotou. Takhle špatný rok kreslené filmy pro děti už dlouho nezažily. O to víc je letošní selhání Disneyho, Dream Works, Illumination a zbytku světa znát, že kontrastuje s rokem 2016, který byl pro žánr naopak extrémně úspěšným a zajímavým (vzpomeňme na Zootropolis, Kuba a kouzelný meč, Odvážnou Vaianu, anime Kimi no na Wa. nebo Červenou želvu). Film inspirovaný oceňovanou dětskou knihou z roku 1936 pak v mizerném trendu pokračuje.

Ferdinand patří mezi ty filmy, které jsou určené pro nejmenší. Je barevný, pořád se v něm něco děje (klidné momenty aby člověk pohledal), zvířátka se v něm ksichtí, kroutí, tancují, poskakují po dvou, řídí auto, vystřelují do vzduchu a vůbec dělají všechny možné skopičiny. Ne že bychom v něm nenašli několik momentů cílených na dospělé, většinou se ale jedná o vtipy, nikoli o charakterové nebo příběhové momenty. A i těch hlášek, co u nich většina děcek jen nechápavě zakoulí bulvami, zatímco jejich tatínkové a maminky konečně trochu procvičí ztuhlé bránice, najdeme ve filmu jako šafránu.

Je tedy nesmírně složité k němu přistupovat očima dospělého kritika. Protože, řekněme si to na rovinu, děti tato lehce natahovaná 108minutová kaše bavila od první scény k titulkům. Jako jednorázové zabití dvou hodin, kdy prcka a svoji lepší polovičku posadíte do kinosálu, narvete cukrem a sami si v (relativním) poklidu vyřešíte poslední předvánoční nákupy, je nejspíš ideální. Dilema, kdo se hrdinně vrhne do davu zuřivých nákupčích a kdo si protrpí Ferdinanda, je ale smrticí.

Počin trojice režisérů v čele s Carlosem Saldanhou sice není vyloženě bez vtipu a nemálo gagů pobaví všechny věkové kategorie, sem tam vydařený humor je ale tím jediným, co může nabídnout. Hlavního hrdinu totiž na jeho cestě doprovází sebranka otravných klišé a karikatur bez špetky nápadu nebo autorského šmrncu. Ambiciózní neurvalý Valiente, prototyp zuřivého býka zabijáka, který pod drsnou slupkou skrývá strach z neúspěchu a mindráky po generace předávané z otce na syna, se ještě dá bez problémů spolknout, výprodejoví ježci (tučňáci) z Madagascaru, neurotická koza (Oslík) ze Shreka, robo býk (obr Vlad) z Na vlásku a další odfláknuté vykrádačky všeho, co jsme v animaci posledních let viděli tisíckrát (a pokaždé líp) už lezou na nervy o poznání víc. Jen těžko tápu v paměti, kdy jsme naposledy mohli vidět film s tolika zbytečnými otravnými sidekicky.

Ferdinandovi nepomáhá ani neohrabané poselství. Buď sám sebou, pacifismus vítězí, láska a přátelství vše překonají, … Děti přeci nejsou tak hloupé, aby tyto hodnoty nepřevzaly přirozeně –z dobrého příběhu. Nepotřebují, aby jim do nich film ponořil celou hlavu a donutil je spolykat tyto prázdné fráze i s morálně pochybným zákalem na dně.

Tím nejsmutnějším na celé věci je totiž fakt, že tvůrci zasadili svoji jednoduchou taškařici do současného prostředí býčích zápasů. Případně že pohádku o tak komplexním a dětsky nepřívětivém tématu jako je týrání zvířat zabalili do pastelových barev, převázali popkulturní mašlí a vypustili do ulic. „Jsi buď rváč, nebo maso,“ říká v jednu chvíli Valiente a aniž by znal celou pravdu, myslí tím, že pokud neskončíš na jatkách, umučí tě k smrti pro pobavení plebsu. Důležitá myšlenka zadupaná do země následující scénou s taneční bitvou mezi býky pěstovanými na porážku a zdegenerovanými německými koni s rodokmenem. Výsledné poselství filmu se sice snaží říct, že je korida špatná, kdo si toho ale má mezi ježky řídícími náklaďák a kozou zvracející plechovky od sardinek všimnout?

Ferdinand cílí na nejmenší a je proto těžké k němu přistupovat jako k umění. A caparty hýřivé eskapády přerostlého býka a jeho kumpánů rozhodně rozhýkají. Snímek bohužel nejenže nedosahuje emocionální nebo myšlenkové hloubky nastavené v posledních letech Pixarem, Dream Works, Disneyim a dalšími, jeho pomatené a těžce polopatické moralizovaní, stejně jako extrémní počet otravných vedlejších postaviček, ho ale odsuzují k smrti zapomněním. A rodiče namlsané stále se zvyšující kvalitou produkce pro děti utýrá k dobrovolnému zadušení se popcornem.

Celkové hodnocení:  50 % (pro děti ve věku AŽ 5 – 9 let 70 %)

Ferdinand (2017)

Originální znění: John Cena, David Tennant, Anthony Anderson, Gabriel Iglesias, Kate McKinnona další

České znění: Ondřej Brzobohatý, Hana Kusnjerová, Tomaš Racek, Terezie Taberyová, Jan Zadražil, Mojmír Maděrič a další

Režie: Carlos Saldanha, Cathy Malkasian, Jeff McGrath

Scénář: Carlos Kotkin

Předloha: Munro Leaf

Kamera: Renato Falcão

Hudba: John Powell

USA / 108 minut / animovaný, rodinný, komedie

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Ferdinand animovaný film John Cena

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy