RECENZE: Poker, mafie a Oscar pro károvou královnu? Velká hra je krasojízdou Jessicy Chastain

RECENZE – Životopisná konverzační dramata Aarona Sorkina jsou vždy Událostí s velkým U. V příběhu bývalé lyžařky, která se ale proslavila spíše pořádáním pokerových turnajů pro celebrity a miliardáře, se cenami ověnčený scénárista The Social Network nebo Stevea Jobse poprvé posadil také za kameru. Výsledek? Velkou hru si s ničím nespletete.

Molly Bloomová (Jessica Chastainová) před sebou měla slibnou kariéru coby boulařka, nešťastný pád v kvalifikaci na olympiádu ji ale připravil nejen o Salt Lake City, ale rovnou o možnost tento akrobatický sport pro sebevrahy dále provozovat. Ambiciózní Molly ale netrvalo dlouho a uchytila se v jiném „sportu“. Jakožto provozovatelka hazardních her pro snobskou smetánku, reprezentovanou hlavně tajemným Hráčem X (Michael Cera), a přední členy ruské mafie, si vydělala miliony dolarů.

Velká hra nás s Molly seznámí v době o pár let později, konkrétně ve chvíli, kdy jí do bytu vtrhne FBI. Dramatická adaptace autobiografie Molly’s Game z roku 2014 přeskakuje mezi několika časovými rovinami a odhaluje historii hrdinčina komplikovaného vztahu s otcem (Kevin Costner), způsob, jakým vybudovala své pokerové mikroimpérium, okamžiky jejího pádu či závěrečnou obhajobu u soudu.

Film je tak událostmi nabitý doslova k prasknutí a není divu, že ve výsledku trvá rovné dvě hodiny a dvacet minut. Musíme ale smeknout před Sorkinem, Chastainovou i zbytkem týmu, protože Velká hra ani na ten nejmenší zlomek okamžiku nenudí.

Zrzavou (zde výjimečně hnědovlasou) krásku, která se v posledních letech vyprofilovala jako ideální představitelka silných a emancipovaných ženských postav, můžete vychvalovat, jak libo, a stejně nehrozí, že byste přeháněli.  Jakožto Molly Bloomová je prostě dokonalá. A že má, co hrát. Vytasit se s tak pestrou paletou komplikovaných emocí a namíchat z ní jeden z nejpůsobivějších hereckých výkonů posledních let, to si zaslouží obdiv i potlesk. Vše přitom provádí s neokázalou minimalistickou precizností – nečekejte žádné divadelní mávání rukama ani niagary slz.

Sorkin se překvapivě ukazuje nejen jako král inteligentního (možná lépe intelektuálského) dialogu, ale také jako solidní režisér. Jeho nelineární vyprávění je svižné, zábavné, ale zároveň přehledné. Jeho film působí zatraceně moderně a živě. Takhle nějak to asi dopadá, když více než dvě dekády koukáte přes rameno legendám jako David Fincher, Danny Boyle, Rob Reiner nebo Mike Nichols, tedy režisérům, kteří vždy posouvali filmové řemeslo za hranice jeho možností.

Jeden ze stovky nejvlivnějších mužů Hollywoodu (dle předloňského článku Hollywood Reporter) ví jako scénárista i jako režisér přesně, co chce. A ví, jak potřebný výsledek získat od všech svých herců. Kromě již zmiňované rusovlasé bohyně stojí za zmínku hlavně výborný Idris Elba hrající právníka Molly Bloomové a žijící legenda Costner. Scény mezi nimi a Chastainovou patří mezi ty vůbec nejemotivnější z celého filmu.

Velká hra ale zároveň ukazuje, jak to vypadá, když člověka bezmezně zamilovaného do zvuku svého vlastního hlasu pustíte ze řetězu. Ti, kteří jsou obeznámeni se Sorkinovými dřívějšími pracemi už tuší. Těm ostatním to ale rádi řekneme bez okolků: TAKHLE LIDI PROSTĚ NEMLUVÍ. Poslouchat složitě šroubované a extrémně vypointované dialogy a monology namíchané s extrémně užvaněným voiceoverem je sice docela zábava, ale čeho je moc, toho je příliš.

Sledovat toto konverzační drama, které se setsakramentsky snaží, aby bylo hodno obou svých přívlastků, chvílemi připomíná spíše poslouchání audioknihy. Zachytit a pochopit každé slovo, které ve filmu někdo vypustí z úst, je zkrátka nemožné. Uši nestíhají, mozek vypíná a titulkář to pro jistotu vzdal někde v polovině věty. Nechat se informovat osobitým, cynismem prodchnutým komentářem vypravěčky je sice zábavné, občas si ale přejete, aby alespoň na pět mizerných minut zavřela pusu a nechala vás domyslet si věci i bez její pomoci.

Filmová i skutečná Molly Bloomová si zde svůj příběh v podstatě odvypráví sama za sebe a je tedy naprosto samozřejmě, že si události přikresluje ve vlastní prospěch. A vzhledem k tomu, že se film o množství z těchto temných stránek (drogy, slepé ambice, mindráky z tatínka a neúspěchu) lehce otírá, není pochyb, že tam někde jsou. A diváky by rozhodně zajímaly. Bohužel se jich nedočkají.

Velká hra je živelná konverzačka tažená vpřed výborným hereckým výkonem (nejen) hlavní představitelky, zábavně užvaněnými dialogy pohybujícími se na hranici kýče a hravou režií. Zkrátka Sorkinovka jak vyšitá. Jessica Chastainová na Hrad!

Celkové hodnocení: 80 %

Molly’s Game (2017)

Hrají: Jessica Chastain, Idris Elba, Kevin Costner, Michael Cera, Samantha Isler, Chris O'Dowd, Rachel Skarstena další

Režie: Aaron Sorkin

Scénář: Aaron Sorkin

Předloha: Molly Bloom

Kamera: Charlotte Bruus Christensen

Hudba: Daniel Pemberton

USA / 140 minut / drama, životopisný

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Velká hra Jessica Chastain Idris Elba Kevin Costner Poker akrobatické lyžování Aaron Sorkin Michael Cera Molly Bloomová

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy