RECENZE – Gary Oldman je zase jednou zamaskovaný k nepoznání. A jako vždy předvádí herectví z jiné dimenze… tentokrát v životopisném portrétu nejslavnějšího britského premiéra vůbec. Slavný Dunkerk se totiž neodehrával jen na pobřeží, ale také v zasedačkách válečného štábu uprostřed Londýna.
Píše se rok 1940. Hitler napadá Polsko a politika appeasmentu se ukazuje být osudovou chybou Nevilla Chamberlaina (Ronald Pickup). Na jeho místo se tak dostává nepříliš oblíbený blábolivý alkoholik Winston Churchill (Gary Oldman), který razí myšlenku „vítezství za každou cenu“.
Nemůže být nejmenších pochyb, co (respektive kdo) dělá z Nejtemnější hodiny výjimečnou událost. Gary Oldman, věrný svému jménu, zapůjčil svoji tvář mocným mágům z maskérny, aby mu protentokrát přidali deset let, třicet kilo, dvě nové brady a zredukovali počet jeho vlasů na třetinu. Výsledek je ohromující. Divák nejenže nemá problém zapomenout, že sleduje představitele Siriuse Blacka, komisaře Gordona či Jeana-Baptiste Emanuela Zorga, mistrům od make-upu se podařilo nanést vrstvy protetických materiálů tak dokonale, že herci prakticky nebrání ve vyjadřování. Umělá tvář tak napomáhá iluzi, aniž by ubírala na síle možná nejlepšího mužského hereckého výkonu roku (Oldman za svůj výkon prozatím shrábnul Zlatý glóbus, Critics Choice Award, nominaci na BAFTu a spolu s Danielem-Day Lewisem je považován za hlavního favorita na Oscarech).
Iluzi One Man Show zdárně narušují snad jen Lily Jamesová v roli premiérovy osobní asistentky a Stephen Dillane (kterého jistě znáte jako „krále Stannise ze Hry o trůny) jakožto hlavní představitel „opoziční“ chamberlaineovské kliky, Lord Halifax“. Kromě těchto dvou relativně samostatných jednotek postavy přicházejí a odcházejí a fungují prakticky jen jako Oldmanovi přihrávači – byť svoji funkci zvládají na výbornou.
Nejtemnější hodina je příběhem muže, který navzdory tomu, že mu téměř nikdo nevěřil, navzdory svým dřívějším selháním, občasné pomatenosti, závislosti na alkoholu, protivníkům ve vlastních řadách i situaci, v níž byl nucen správu nad Británií převzít, byl jedním z mála, kdo si uvědomovali, že se Hitler nedá ukolébat slovy, ale je třeba se mu postavit. Snímek se tak soustředí na osobní válku, boj, který Churchill vedl na všech frontách počínaje plážemi Dunkerku a konče jeho vlastním svědomím a pochybami.
Dílo Joea Wrighta (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) je nejsilnější v momentech, kdy nahlíží do Churchillova soukromí. Při interakci se svými nejbližšími tento temperamentní řečník a populista odkládá pózu a ukazuje svoji lidskou tvář. Takových momentů zde překvapivě mnoho, byť v některých případech působí spíše jako momentky ze zákulisí než zásadní součást obrazu velikána.
Ačkoli se film na první pohled nebojí vykreslit předsedu vlády se všemi jeho neduhy (některé dokonce zveličuje), je dílo snadno rozpoznatelným projektem anglické vlastenecké propagandy, která dělá z neústupného zachránce Velké Británie sympatického dědečka vhodného do každé rodiny. Ne, že by na tom bylo něco špatného, takhle historická fikce zkrátka funguje. Jen by to propříště chtělo tuto Pohádku o Winstonovi trochu lépe zamaskovat. (Zdatné angličtináře můžeme odkázat např. na článek britského deníku Slate.)
Nejtemnější hodina je jeden z těch filmů, na které se jednoho dne podíváte a jste za to rádi, drtivá většina diváků ale nebude mít potřebu se k němu vrátit. Na snímku toho není moc co zkritizovat, po technické i obsahové stránce se jedná o solidní kus historické fikce, kromě sólojízdy hereckého chameleona v hlavní roli, ale není třeba plýtvat ani chválou.
Celkové hodnocení: 75 %
Darkest Hour (2017)
Hrají: Gary Oldman, Kristin Scott Thomas, Lily James, Stephen Dillane, Ronald Pickup, Ben Mendelsohn a další
Režie: Joe Wright
Scénář: Anthony McCarten
Kamera: Bruno Delbonnel
Hudba: Dario Marianelli
Velká Británie / 125 minut / historický, drama
Související
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
RECENZE: Životopisný Aznavour v rytmu šansonu zachycuje prchavost života
recenze , film Nejtemnější hodina , Gary Oldman (herec) , Lily James , Kristin Scott Thomas , Ben Mendelsohn , Stephen Dillane
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek