RECENZE: Zlatý plešounek za roli vítězného plešounka? Nejtemnější hodina vybarvuje Churchilla ve všech odstínech šedi

RECENZE – Gary Oldman je zase jednou zamaskovaný k nepoznání. A jako vždy předvádí herectví z jiné dimenze… tentokrát v životopisném portrétu nejslavnějšího britského premiéra vůbec. Slavný Dunkerk se totiž neodehrával jen na pobřeží, ale také v zasedačkách válečného štábu uprostřed Londýna.

Píše se rok 1940. Hitler napadá Polsko a politika appeasmentu se ukazuje být osudovou chybou Nevilla Chamberlaina (Ronald Pickup). Na jeho místo se tak dostává nepříliš oblíbený blábolivý alkoholik Winston Churchill (Gary Oldman), který razí myšlenku „vítezství za každou cenu“.

Nemůže být nejmenších pochyb, co (respektive kdo) dělá z Nejtemnější hodiny výjimečnou událost. Gary Oldman, věrný svému jménu, zapůjčil svoji tvář mocným mágům z maskérny, aby mu protentokrát přidali deset let, třicet kilo, dvě nové brady a zredukovali počet jeho vlasů na třetinu. Výsledek je ohromující. Divák nejenže nemá problém zapomenout, že sleduje představitele Siriuse Blacka, komisaře Gordona či Jeana-Baptiste Emanuela Zorga, mistrům od make-upu se podařilo nanést vrstvy protetických materiálů tak dokonale, že herci prakticky nebrání ve vyjadřování. Umělá tvář tak napomáhá iluzi, aniž by ubírala na síle možná nejlepšího mužského hereckého výkonu roku (Oldman za svůj výkon prozatím shrábnul Zlatý glóbus, Critics Choice Award, nominaci na BAFTu a spolu s Danielem-Day Lewisem je považován za hlavního favorita na Oscarech).

Iluzi One Man Show zdárně narušují snad jen Lily Jamesová v roli premiérovy osobní asistentky a Stephen Dillane (kterého jistě znáte jako „krále Stannise ze Hry o trůny) jakožto hlavní představitel „opoziční“ chamberlaineovské kliky, Lord Halifax“. Kromě těchto dvou relativně samostatných jednotek postavy přicházejí a odcházejí a fungují prakticky jen jako Oldmanovi přihrávači – byť svoji funkci zvládají na výbornou.

Nejtemnější hodina je příběhem muže, který navzdory tomu, že mu téměř nikdo nevěřil, navzdory svým dřívějším selháním, občasné pomatenosti, závislosti na alkoholu, protivníkům ve vlastních řadách i situaci, v níž byl nucen správu nad Británií převzít, byl jedním z mála, kdo si uvědomovali, že se Hitler nedá ukolébat slovy, ale je třeba se mu postavit. Snímek se tak soustředí na osobní válku, boj, který Churchill vedl na všech frontách počínaje plážemi Dunkerku a konče jeho vlastním svědomím a pochybami.

Dílo Joea Wrighta (Pýcha a předsudek, Anna Karenina) je nejsilnější v momentech, kdy nahlíží do Churchillova soukromí. Při interakci se svými nejbližšími tento temperamentní řečník a populista odkládá pózu a ukazuje svoji lidskou tvář. Takových momentů zde překvapivě mnoho, byť v některých případech působí spíše jako momentky ze zákulisí než zásadní součást obrazu velikána.

Ačkoli se film na první pohled nebojí vykreslit předsedu vlády se všemi jeho neduhy (některé dokonce zveličuje), je dílo snadno rozpoznatelným projektem anglické vlastenecké propagandy, která dělá z neústupného zachránce Velké Británie sympatického dědečka vhodného do každé rodiny. Ne, že by na tom bylo něco špatného, takhle historická fikce zkrátka funguje. Jen by to propříště chtělo tuto Pohádku o Winstonovi trochu lépe zamaskovat. (Zdatné angličtináře můžeme odkázat např. na článek britského deníku Slate.)

Nejtemnější hodina je jeden z těch filmů, na které se jednoho dne podíváte a jste za to rádi, drtivá většina diváků ale nebude mít potřebu se k němu vrátit. Na snímku toho není moc co zkritizovat, po technické i obsahové stránce se jedná o solidní kus historické fikce, kromě sólojízdy hereckého chameleona v hlavní roli, ale není třeba plýtvat ani chválou.

 

Celkové hodnocení: 75 %

Darkest Hour (2017)

Hrají: Gary Oldman, Kristin Scott Thomas, Lily James, Stephen Dillane, Ronald Pickup, Ben Mendelsohn a další

Režie: Joe Wright

Scénář: Anthony McCarten

Kamera: Bruno Delbonnel

Hudba: Dario Marianelli

Velká Británie / 125 minut / historický, drama

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Nejtemnější hodina Gary Oldman (herec) Lily James Kristin Scott Thomas Ben Mendelsohn Stephen Dillane

Aktuálně se děje

před 16 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy