RECENZE: Čarokrásný a dojemný. Animák Coco oslavuje rodinu a mexickou kulturu

RECENZE – Studio Pixar je zárukou kvality. A dokazuje to také se svým výletem do říše mrtvých, kterému nechybí humor, ponaučení, písničky ani dechberoucí animace, o které si konkurence může nechat jen zdát. V Mexiku je Coco megahitem. Ve zbytku světa k tomu nemá daleko.

Chlapec Miguel (Anthony Gonzalez / Šimon Fikar) se narodil do zvláštní rodiny. Jeho příbuzní, vedení přísnou rukou panovačné babičky, všichni do jednoho šijí boty. A na rozdíl od zbytku celého Mexika jeden jako druhý nenávidí hudbu. Miguel je ale jiný. Jeho snem je stát se mariachim stejně jako jeho velký vzor Ernesto De La Cruz (Benjamin Bratt / Jan Šťastný). Když z Ernestova mauzolea o Svátku mrtvých ukradne (půjčí si) mistrovu legendární kytaru, tajemné kouzlo ho přenese do Říše mrtvých. Zde se náš hrdina, jehož na cestě doprovází jeho mírně řečeno přihlouplý pes Dante a sympatický kostlivec Héctor (Gael García Bernal / Josef Pejchal), pokusí vyhledat svůj idol a ještě před úsvitem se dostat domů.

Coco se může pyšnit (středně) originálním příběhem o hledání vlastní identity v kolektivu, odhalováním smutných rodinných tajemství a kolizí srdce a rozumu, který je zasazen do nevšedních nápady hýřících kulis mexického Día de Muertos. K dobru mu můžeme přičíst také to, že se úplně neřídí klasickou tříaktovou strukturou vyprávění a dějové zvraty a odbočky rozsévá, jak se mu zachce. A tedy i dost překvapivě.

Hlavní hrdina Miguel je dvanáctiletý kluk se všemi kladnými i zápornými vlastnostmi, které takový věk přináší. Je tvrdohlavý, a i když svoji rodinu miluje, nepochopení ze strany babičky a rodičů řeší uraženě a horkokrevně… a vůbec budete mít chuť mu nejdřív nařezat a hned nato ho obejmout. Jeho výprava labyrintem morálních pohlavků naštěstí prospěje nejen jemu a jeho nejbližším, ale s trochou štěstí si z ní něco odnesou i rodiny usazené v kinosále.

Že se vyplatí vidět film v na stříbrném plátně snad ani není třeba připomínat. Tohle jsou pixarovské servery v životní formě. Vymazlenost barev, textur, pohybu látek, interakce různých předmětů a hloubky obrazu (schválně si zkuste spočítat, kolik úrovní dokážete rozeznat na pozadí jednotlivých fotografií) bere dech. Titěrnost konkurence v tomto ohledu ještě vyzdvihují trailery, které se objeví před filmem. Dvě stě milionů dolarů, disneyovské zázemí a dvě dekády know how zkrátka dělají své.

K absolutní špičce má ale Coco přeci jen daleko. Po úvodním seznámení s říší mrtvých se film sice vyloženě netáhne, že by jeho zábavnost nějak akcelerovala, se ale také říct nedá. Přitom se na plátně stále něco děje. Jen by se to mohlo dít intenzivněji. Dospělí si tradičně popláčou, to ano, ale tentokrát se vodopádů dočkají až na samotném konci.

Dojem z ospalejšího děje nenapraví ani humor. Ten je sice povedený, hravý a nenásilný, tentokrát ale hraje až druhé housle. Snímek se soustředí čistě na příběh. A ten občas působí mírně řečeno neučesaně. Miguel je popostrkován z bodu A do bodu B a je bohužel spíš pasivní obětí dění okolo než aby se ze svých problémů vylízal vlastním přičiněním. Když už může aktivně předvést své schopnosti, příběhem slibované překážky se mu nakonec vždy tak nějak samy uklidí z cesty. To je nejvíce znát u jeho muzikantských čísel. Chlapcův úspěch vyznívá nevydřeně, možná až nezaslouženě.

Vašim ratolestem to samozřejmě vadit nebude, ale dospělého diváka občas za uši zatahají také papírem šustící dialogy. Těžko říct, jestli to má na svědomí český dabing (který jinak považuji za slušný). Podobně některé písničky, i když nejsou vyloženě špatné, nejsou tak úžasné, jak si o nich animované obecenstvo myslí.

Coco vám představí latinskoamerickou kulturu, jak ji možná neznáte. S láskou a milým humorem diváka provede těmi nejkrásnějšími animovanými kulisami, jaké si ani nedovede představit. Děti rozesměje a vštípí jim důležité lekce, zatímco rodiče se na konci budou muset vymlouvat, že jim jen něco spadlo do oka.

 

Celkové hodnocení: 75 %

Coco (2017)

Hrají: Anthony Gonzalez, Alanna Ubach, Benjamin Bratt, Gael García Bernal a další

Režie: Lee Unkrich, Adrian Molina

Scénář: Adrian Molina, Matthew Aldrich

Kamera: Matt Aspbury

Hudba: Michael Giacchino

USA / 105 minut / animovaný, dobrodružný, komedie

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Coco Pixar Animation Studios animovaný film studio Disney Mexiko Gael García Bernal mexický den mrtvých

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy