RECENZE: Rozesmějí. Rozpláčou. Rozeberou na součástky. Tři billboardy kousek za Ebbingem odmítají kompromisy

RECENZE – Sedm nominací na Oscara, čtyři proměněné Zlaté glóby a nespočet dalších ocenění. O příběhu ženy, která se odmítá smířit s tím, že znásilnění a vražda její dcery zůstávají nepotrestány, se mluví jako o jednom z nejlepších filmů roku. A každému filmovému fanouškovi je jasné, proč.

Co byste dělali vy, kdybyste žili v tom nejstředozápadnějším z maloměst amerického Středozápadu, vaši třináctiletou dceru někdo znásilnil a zabil, ale policie se po roce neúspěšného pátrání pomalu přestávala případem zabývat? Možná byste se zachovali jako Mildred Hayesová (Frances McDormandová), pronajali si tři zchátralé billboardy a vylepili na ně provokativní plakáty obviňující místního policejního náčelníka s tváří Woodyho Harrelsona z neschopnosti. Třeba byste se pak dostali i do lokálních zpráv. A znepřátelili si všechny své sousedy v čele s tlustým zubařem a celým osazenstvem policejní stanice.

Tři billboardy kousek za Ebbingem v první řadě vypráví o hlubokém smutku a bezmocném hněvu, který se zrodí ze ztráty dítěte a neschopnosti se s ní vyrovnat. Svým nevybíravým a (po přečtení anotace možná trochu překvapivě) silně autentickým výletem do hlavy nejen zoufalé Mildred, ale také správňáckého náčelníka Willoughbyho, jeho chráněnce – násilnického křupana Dixona, kterého fascinujícím způsobem vystřihl Sam Rockwell – nebo zamilovaného trpaslíka Jamese (Peter Dinklage), nabízí emocionálně strhující, ale zároveň pohříchu vtipný zážitek.

Atmosféra filmu dost nepravidelně a zběsile kmitá mezi dramatem a komedií. Ne každému to bude vyhovovat, protože snímek si o výbuchy smíchu řekne také v momentech, kdy by to člověk obvykle považoval za nevhodné. Tyto zběsilé přechody se mu ale daří a výsledek je stejně unikátní jako morálně matoucí.

Díky hladkému spojení prvotřídního hereckého obsazení (McDormandová a Rockwell sbírají filmové ceny i obdiv běžných diváků, kudy chodí - a zcela po právu) a výborného scénáře jsou Tři billboardy kousek za Ebbingem snadno srozumitelné i přes to (nebo možná právě proto), že se toho kolikrát víc dozvíme skrze pohledy a držení těla a to, co zůstane nevyřčené. Irsko-anglický mistr černých komedií Martin McDonagh (V Bruggách, Sedm psychopatů) v jádru zůstal u svého tradičního podpůrného ansámblu a připojil k němu dvě hvězdy indie filmů – protagonistku kultovního Farga a charismatického Harrelsona.

Film se ani neobtěžuje s metaforami nebo pokusy svoje názory nějak umělecký nafintit a nabalíčkovat. Jde rovnou k věci a tne do živého. Přitom ale divákovi dává dostatek prostoru k tomu, aby o tom, co se před ním děje, mohl přemýšlet. Nejsympatičtější postavou filmu je bezpochyby právě z neschopnosti osočovaný náčelník, a i když divák chápe, co vede Mildred k jejím činům (a dost možná s nimi často může i souhlasit), její zaslepená a bezohledná posedlost si vítězný oblouk se slavobránou zrovna nezaslouží.

O to se ale Tři billboardy nesnaží. Nikde v průběhu vaší dvouhodinové cesty nezavadíte okem o jediný poutač, který by vás vyzýval k tomu, abyste se na dění na plátně nedívali kriticky. Kdybychom měli přeci jen hledat klíč k interpretaci snímku, bylo by jím dost možná heslo „Posuzuj, ale neodsuzuj“. A že se většina zdejších Missouřanů dopustí odsouzeníhodných činů, tím si buďte jisti.

Jednou z mála výrazných slabin filmu je, že nezná míru. Se svými nejsilnějšími zbraněmi nakládá nestřídmě a zachází do zbytečných extrémů. McDonagh jako správný Ir fuckuje na všechny strany a přirovnání k různým částem lidského těla u něho funguje nejen jako urážka, ale občas také přebírá roli pochvaly. Div že v Ebbingu nenahrazuje dobrý den. Co pomáhá navodit atmosféru „milé“ autenticity, se někdy zvrtává v přesný opak a působí spíš uměle.

Totéž může platit například o vykreslení života v městečku v celé jeho komplikované šíři. I když mohou být různé vedlejší linky zajímavé, ne vždy míří zcela do černého a některé z nich (ex-manžel a jeho devatenáctiletá přítelkyně) si říkají o výraznější prořezání.

Jestliže chodíte na filmy proto, abyste při a po jejich sledování něco cítili… zvláště pokud vás zajímají komplexní, smíšené, zmatené a jak noha od kulečníku silné pocity, jsou Tři billboardy jasná volba. Jejich nehollywoodský příběh se nebojí provrtat až k odvrácené straně bolesti, smutku, lítosti i lásky a zanechá po sobě díru, kterou hned tak nevyplníte.

 

Celkové hodnocení: 85 %

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (2017)

Hrají: Frances McDormand, Woody Harrelson, Sam Rockwell, Lucas Hedges, Peter Dinklage, Abbie Cornish, Caleb Landry Jones, Željko Ivanek a další

Režie: Martin McDonagh

Scénář: Martin McDonagh

Kamera: Ben Davis

Hudba: Carter Burwell

USA, Velká Británie / 115 minut / drama, komedie

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Tři billboardy kousek za Ebbingem Frances McDormand Martin McDonagh Woody Harrelson Sam Rockwell Peter Dinklage Vražda policie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy