RECENZE: Sněhová královna 3: V sovětském Rusku pohádka zprzní vás

RECENZE – Animovaný film Sněhová královna: Tajemství ohně a ledu je třetím dílem ruského pokusu pořídit si vlastní výprodejové Ledové království říznuté Shrekem. Sourozenci Kai a Gerda se tentokrát seznámí s ňoumou Rollandem a omylem spustí starodávnou kletbu, která může skončit jedině apokalypsou.

Pokud vás někdy zajímalo, co dělají legendární pohádkoví hrdinové potom, co zachrání svět, vězte, že takoví Kai a Gerda pořádají turné po základních školách, kde za pár všivých krejcarů nevychovaným harantům vyprávějí o svém osudovém dobrodružství. Takto získaná almužna totiž jako jediná stojí mezi dvojicí chudých sirotků a smrtí hladem. Není proto divu, že sourozenci po pár letech živoření prožívají typickou (manželskou) krizi, která vyvrcholí až jejich dramatickým rozdělením. A zatímco věčně nespokojený Kai se vydává se svojí kamarádkou pirátkou za dobrodružstvím, citově nestabilní Gerda se rozhodne pomoci svému novému příteli, španělskému štramákovi Rollandovi, najít Kámen přání a přivést tak zpět k životu jeho (i svoji) rodinu. Což se samozřejmě nepovede. A pokud jste si mysleli, že je první dvacetiminutovka depresivní, počkejte si na zbytek filmu.

Vybírat, co se na Sněhové královně nepovedlo, je jako hledat seno v kupce sena. Ať se podíváte kamkoli, uspějete. Překombinovaný příběh – pokud se v tomto případě dá mluvit o příběhu, a ne jen o bizarní mazanici událostí, které film na diváka náhodně chrlí – je ve své podstatě slaboučký jako druhý nálev turecké kávy. Na otázky co, jak a proč sice není vůbec těžké odpovědět, protože odpovědi jsou do nás pumpovány hadicí od hovnocucu, to ale nic nemění na tom, že film je de fakto o … ničem.

Události se prostě dějí. Lodě surfují po zasněžených hřebenech, trollí královna se místo o vlastní život bojí o hořící obchod s botami, ledové lokomotivy brázdí ulice města, piráti nesnáší reggae a Gerda posedlá duchem Sněhové královny dokáže vdechnout život ledové víle. Zvláštní mišmaš tvůrci pokradli, kde se dalo, ať už z Ledového království nebo Indiany Jonese.

Protože je snímek určený dětem – a děti jsou hloupé a ke štěstí jim stačí málo – nechybí ani groteskový humor. Moc bych se ale divil, pokud by neustávající, neumětelsky provedený a zoufale neoriginální příval nárazů do rozkroku, prděním poháněných vířivek, křečovitých popkulturních referencí a hlášek o reggae rozesmál jediné děcko, které už někdy v životě vidělo jakýkoli jiný film. I vtipy, které by v jiném filmu rozesmály, tady vyzní do ztracena. Jakž takž povedené gagy můžeme spočítat na prstech.

Za svým způsobem fascinující považuji téměř absolutní absenci ticha. Když už postavy nežvaní, mají potřebu aspoň hekat, hýkat, vzdychat nebo pokřikovat. Nejednoho rodiče z toho rozbolí hlava. Potřeba nenechat postavy mlčet má ale zásadnější efekt. Doslovnost. O pár odstavců výše jsem psal, že není třeba obávat se toho, že filmu neporozumíme. Jak bychom také mohli, když nám postavy v každé scéně vyloženě a do úplného vyčerpání možností lidské řeči sdělují, co se právě děje, co si myslí, a co cítí. Pokud si budu zase někdy v nějaké recenzi stěžovat na doslovnost ve filmu, vězte, že zcela jistě není ani z poloviny tak doslovný jako Tajemství ohně a ledu. To už není podceňování dětské inteligence, tohle je čiročirá neschopnost vypravěče.

Co není úplně k zahození, je animace. Oproti o dva roky starší dvojce došlo ke všeobecnému zlepšení a lehce videoherní vizuál, který místy připomíná Warcraft nebo Port Royale, má něco do sebe. Pohyby postav sice stále připomínají marionety a fyzika selhává i v momentech, kdy by měla fungovat, na film se ale rozhodně nedívá špatně. Vzhledem k tomu, s jakým rozpočtem museli Rusové operovat, nezbývá než jim pogratulovat.

Jednou za čas se objeví film, kde je všechno špatně. Rusové se pokusili zkřížit Hanse Christiana Andersena, Frozen a Shreka a vyšel jim z toho nevtipný a přeplácaný příběh, který vám útoky svého „humoru“ a „hlouposti“ nedá vydechnout. Roztomilá romance maličké ledové víly a ohnivého démonka, která se odehrává kdesi na pozadí příběhu o konci světa, apokalypsu neodvrátí. Radši jděte podruhé na Coco.

 

Celkové hodnocení: 30 %

Sněžnaja koroleva 3: Ogoň i Ljod (2016)

České znění: Ondřej Rychlý, Martin Písařík, Marta Sovová, Filip Tomsa, Tereza Bebarová, Jana Altmannová, Jiří Knot a další

Režie: Alexej Cicilin

Scénář: Alexej Cicilin, Vladimir Nikolaev, Aleksey Zamyslov, Robert Lence

Hudba: Fabrizio Mancinelli

Rusko / 89 minut / animovaný, dobrodružný, komedie

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Sněhová královna: Tajemství ohně a ledu animovaný film

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy