RECENZE: Příšerácká pohádková romance z časů studené války. Tvář vody je unikátní vizí jednoho umělce

RECENZE – 13 nominací na Oscara si nevyslouží jen tak leckdo. Mexickému specialistovi na filmy o monstrech všeho druhu Guillermu del Torovi se to ale povedlo. Režisér Faunova labyrintu a Hellboye učaroval s lovestory němé uklízečky a rybího člověka světu.

Píše se rok 1962 a Karibská krize je tématem číslo jedna. Do tajného vládního zařízení je přivezeno legendární monstrum z Amazonie. Američané chtějí Obojživelného muže (Doug Jones), ve své domovině uctívaného jako indiánské božstvo, studovat a poznatky využít ve válce se Sověty. Nikoho z jeho věznitelů, a krutého agenta s tváří Michaela Shannona ze všeho nejméně, ani nenapadne, že by byl záhadný tvor něčím víc než jen primitivním zvířetem. Nikoho, jen podivínskou němou uklízečku Elisu (Sally Hawkinsová), která s ním za pomoci vajíček natvrdo a swingových šlágrů naváže první kontakt. Kontakt, který přeroste v něco víc.

Pokud jste kdy viděli nějaký z filmů „Mexického Petera Jacksona“, budete mít alespoň rámcovou představu o tom, co od Tváře vody očekávat. Del Torův styl z ní totiž vyzařuje všemi směry. Přesto je jeho novinka jako obvykle unikátní a dějově ani tematicky nepřipomíná žádné z jeho předchozích děl.

Je poměrně těžké určit, čím přesně Tvář vody je. Z hororu sice čerpá, ale půjčuje si z něj pouze samotnou postavu „Netvora z Černé laguny“. Tak že by se jednalo o velmi nevšední romantický film? Ukázky tomu nasvědčovaly, ale té opravdové romantiky si v něm moc neužijeme. Nejlépe bychom mohli film popsat jako pohádku. Velmi, ale opravdu velmi násilnou, explicitní pohádku pro dospělé, v níž se utiskované síly dobra utkají se zlem, které vládne našemu zkaženému světu.

Asi nejpřekvapivějším prvkem snímku, který zatím sbírá jedno ocenění za druhým, je jeho zaměření na suchozemské obyvatelstvo světa. Del Toro klade důraz na vyobrazení americké společnosti 60. let – na její priority, obavy a touhy. Nevyhýbá se komentářům k třídním rozdílům, rasismu a xenofobii všeho druhu. Nezájem (v případě agenta Stricklanda pak přímo nenávist) vůči jihoamerickému tvorovi je pak hyperbolizovaným ztělesněním nemoci běžného světa. Tuto paralelu nám snímek předkládá tak, aby si jí všimnul i ten nejpovrchnější nebo nejlínější divák. Aniž by nám ji násilně vnucoval, nutno podotknout.

Tvář vody patří mezi ty snímky, u kterých si téměř všechno sedlo tak, jak má. Výborně napsaný scénář plný vycizelovaných dialogů k životu přivádí excelentní herecký ansámbl. Sally Hawkinsová předvádí s roztomilou bezelstností výkon hodný pohádkové princezny z pracující třídy. Elisino mlčení se pak skvěle doplňuje s upovídanou svérázností Octavie Spencerové, jejíž uklízečka Zelda je živoucím důkazem toho, že i po všech stránkách typickou černošskou komediální vložku můžete pojmout tak, aniž byste se utopili v pasti zvané stereotypní karikatura. Významnou část filmu si pro sebe ale krade jako vždy ďábelsky fascinující Michael Shannon, jehož Strickland představuje čiré zlo – ovšem čiré zlo hnané zcela běžnými lidskými touhami.

Po vizuální stránce pak snad ani není, co řešit. Del Toro je člověk s výjimečným estetickým cítěním. Pravda, jeho filmy – a Tvář vody není výjimkou – nepatří k těm typicky líbivým, mají ale atmosféru a oplývají jedinečnou nelacinou krásou a je úplně jedno, jestli se díváme na monstrum zavřené v podzemní nádrži nebo ve své podstatě nudný staromládenecký byt Elisina souseda.

Bohužel pro film i všechny z nás, kteří jsme se těšili na Obojživelného muže a hluboké souznění dvou ztracených duší, se žádné velké lásky nedočkáme. Douga Jonese, již tradičně zahaleného od hlavy k patě do gumového kostýmu, si užijeme jen po velmi omezený čas. Mezi kráskou a netvorem navíc chybí jakákoli pravá chemie. Jejich vztah není děním na plátně bůhvíjak podložený a můžeme mluvit spíše o krátkém milostném vzplanutí, než o lásce, která hory přenáší. Když to řekneme ošklivě a cynicky, Elisa si do svého rybáka projektuje své vlastní mindráky, aniž by o jeho skutečné osobnosti cokoli věděla. V pohádce by to asi stačilo, na oscarový film je to ale málo.

Snímek se nebojí pár velmi kontroverzních rozhodnutí a je na každém divákovi, jak se k nim postaví. Ovšem i v případě, že se vám cesty, jimiž se film v poslední třetině začne ubírat, nebudou líbit, jen těžko mu můžete vyčítat nedostatek odvahy nebo invence. Narazit na umění bez kompromisů je totiž ve filmové branži čím dál tím těžší a každého, kdo se nebojí riskovat, bychom si za to měli vážit.

Druhý Faunův labyrint se nekonal. On ani neměl, Tvář vody představuje jiný žánr, dýchá odlišnou poetikou a tematicky ji zajímají zcela jiné věci. Jenže ona na Del Torův majstrštyk nestačí ani kvalitou. Což ale neznamená, že se nejedná o dojemný a magický film, který vás od první minuty vtáhne a nepustí. Navíc zde mluvíme o nezaměnitelné vizi muže, který se pravděpodobně narodil kdesi mezi trolly a vílami a k lidem se zatoulal jen proto, aby nám vyprávěl dávné legendy svého lidu.

Celkové hodnocení: 80 %

The Shape of Water (2017)

Hrají: Sally Hawkins, Octavia Spencer, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg a další

Režie: Guillermo del Toro

Scénář: Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

Kamera: Dan Laustsen

Hudba: Alexandre Desplat

USA, Kanada / 123 minut / fantasy, drama

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Tvář vody fantasy Guillermo del Toro Sally Hawkins Michael Shannon mytologie

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy