RECENZE: Příšerácká pohádková romance z časů studené války. Tvář vody je unikátní vizí jednoho umělce

RECENZE – 13 nominací na Oscara si nevyslouží jen tak leckdo. Mexickému specialistovi na filmy o monstrech všeho druhu Guillermu del Torovi se to ale povedlo. Režisér Faunova labyrintu a Hellboye učaroval s lovestory němé uklízečky a rybího člověka světu.

Píše se rok 1962 a Karibská krize je tématem číslo jedna. Do tajného vládního zařízení je přivezeno legendární monstrum z Amazonie. Američané chtějí Obojživelného muže (Doug Jones), ve své domovině uctívaného jako indiánské božstvo, studovat a poznatky využít ve válce se Sověty. Nikoho z jeho věznitelů, a krutého agenta s tváří Michaela Shannona ze všeho nejméně, ani nenapadne, že by byl záhadný tvor něčím víc než jen primitivním zvířetem. Nikoho, jen podivínskou němou uklízečku Elisu (Sally Hawkinsová), která s ním za pomoci vajíček natvrdo a swingových šlágrů naváže první kontakt. Kontakt, který přeroste v něco víc.

Pokud jste kdy viděli nějaký z filmů „Mexického Petera Jacksona“, budete mít alespoň rámcovou představu o tom, co od Tváře vody očekávat. Del Torův styl z ní totiž vyzařuje všemi směry. Přesto je jeho novinka jako obvykle unikátní a dějově ani tematicky nepřipomíná žádné z jeho předchozích děl.

Je poměrně těžké určit, čím přesně Tvář vody je. Z hororu sice čerpá, ale půjčuje si z něj pouze samotnou postavu „Netvora z Černé laguny“. Tak že by se jednalo o velmi nevšední romantický film? Ukázky tomu nasvědčovaly, ale té opravdové romantiky si v něm moc neužijeme. Nejlépe bychom mohli film popsat jako pohádku. Velmi, ale opravdu velmi násilnou, explicitní pohádku pro dospělé, v níž se utiskované síly dobra utkají se zlem, které vládne našemu zkaženému světu.

Asi nejpřekvapivějším prvkem snímku, který zatím sbírá jedno ocenění za druhým, je jeho zaměření na suchozemské obyvatelstvo světa. Del Toro klade důraz na vyobrazení americké společnosti 60. let – na její priority, obavy a touhy. Nevyhýbá se komentářům k třídním rozdílům, rasismu a xenofobii všeho druhu. Nezájem (v případě agenta Stricklanda pak přímo nenávist) vůči jihoamerickému tvorovi je pak hyperbolizovaným ztělesněním nemoci běžného světa. Tuto paralelu nám snímek předkládá tak, aby si jí všimnul i ten nejpovrchnější nebo nejlínější divák. Aniž by nám ji násilně vnucoval, nutno podotknout.

Tvář vody patří mezi ty snímky, u kterých si téměř všechno sedlo tak, jak má. Výborně napsaný scénář plný vycizelovaných dialogů k životu přivádí excelentní herecký ansámbl. Sally Hawkinsová předvádí s roztomilou bezelstností výkon hodný pohádkové princezny z pracující třídy. Elisino mlčení se pak skvěle doplňuje s upovídanou svérázností Octavie Spencerové, jejíž uklízečka Zelda je živoucím důkazem toho, že i po všech stránkách typickou černošskou komediální vložku můžete pojmout tak, aniž byste se utopili v pasti zvané stereotypní karikatura. Významnou část filmu si pro sebe ale krade jako vždy ďábelsky fascinující Michael Shannon, jehož Strickland představuje čiré zlo – ovšem čiré zlo hnané zcela běžnými lidskými touhami.

Po vizuální stránce pak snad ani není, co řešit. Del Toro je člověk s výjimečným estetickým cítěním. Pravda, jeho filmy – a Tvář vody není výjimkou – nepatří k těm typicky líbivým, mají ale atmosféru a oplývají jedinečnou nelacinou krásou a je úplně jedno, jestli se díváme na monstrum zavřené v podzemní nádrži nebo ve své podstatě nudný staromládenecký byt Elisina souseda.

Bohužel pro film i všechny z nás, kteří jsme se těšili na Obojživelného muže a hluboké souznění dvou ztracených duší, se žádné velké lásky nedočkáme. Douga Jonese, již tradičně zahaleného od hlavy k patě do gumového kostýmu, si užijeme jen po velmi omezený čas. Mezi kráskou a netvorem navíc chybí jakákoli pravá chemie. Jejich vztah není děním na plátně bůhvíjak podložený a můžeme mluvit spíše o krátkém milostném vzplanutí, než o lásce, která hory přenáší. Když to řekneme ošklivě a cynicky, Elisa si do svého rybáka projektuje své vlastní mindráky, aniž by o jeho skutečné osobnosti cokoli věděla. V pohádce by to asi stačilo, na oscarový film je to ale málo.

Snímek se nebojí pár velmi kontroverzních rozhodnutí a je na každém divákovi, jak se k nim postaví. Ovšem i v případě, že se vám cesty, jimiž se film v poslední třetině začne ubírat, nebudou líbit, jen těžko mu můžete vyčítat nedostatek odvahy nebo invence. Narazit na umění bez kompromisů je totiž ve filmové branži čím dál tím těžší a každého, kdo se nebojí riskovat, bychom si za to měli vážit.

Druhý Faunův labyrint se nekonal. On ani neměl, Tvář vody představuje jiný žánr, dýchá odlišnou poetikou a tematicky ji zajímají zcela jiné věci. Jenže ona na Del Torův majstrštyk nestačí ani kvalitou. Což ale neznamená, že se nejedná o dojemný a magický film, který vás od první minuty vtáhne a nepustí. Navíc zde mluvíme o nezaměnitelné vizi muže, který se pravděpodobně narodil kdesi mezi trolly a vílami a k lidem se zatoulal jen proto, aby nám vyprávěl dávné legendy svého lidu.

Celkové hodnocení: 80 %

The Shape of Water (2017)

Hrají: Sally Hawkins, Octavia Spencer, Michael Shannon, Richard Jenkins, Doug Jones, Michael Stuhlbarg a další

Režie: Guillermo del Toro

Scénář: Guillermo del Toro, Vanessa Taylor

Kamera: Dan Laustsen

Hudba: Alexandre Desplat

USA, Kanada / 123 minut / fantasy, drama

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.
Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze film Tvář vody fantasy Guillermo del Toro Sally Hawkins Michael Shannon mytologie

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

Zdroj: Petr Nutil

Další zprávy