RECENZE: Vyhasínající svit nepoučitelné pozérky. Opravdověji než v Lady Bird to už nejde

RECENZE – Sacramento je asi tak velké jako Brno, pro sedmnáctiletou Christine ale představuje tu nejzapadlejší kalifornskou žumpu. V roli dívky, která vede věčné žabomyší války se svojí kritickou matkou a až fanaticky vyžaduje, aby ji lidé oslovovali Lady Bird, září mladá herecká hvězda Saoirse Ronanová.

Christine „Lady Bird“ McPhersonová (Saoirse Ronanová) je docela obyčejná puberťačka. Žije v hlavním městě Kalifornie, ale touží po New Yorku. V církevní škole Neposkvrněného srdce nepatří mezi nejchytřejší, nejzbožnější ani nejoblíbenější, o to víc se ale snaží vyniknout růžovými vlasy, teatrálními žertíky, hlučným vystupováním nebo neobvyklým jménem, které si pro sebe vymyslela. Kromě zakřiknuté kamarádky Julie (Beanie Feldsteinová) má nejblíže ke svojí matce Marion (Laurie Metcalfová). Obě temperamentní ženy se ale od sebe denně víc a víc vzdalují a odmítají vidět, o čem jejich okolí i pozorný divák dávno ví – jak moc si jsou podobné.

Na filmu Lady Bird i jeho stejnojmenné hlavní protagonistce je úžasná jejich bezprostřední obyčejnost. První láska, mezigenerační bariéra uvnitř milující a jinak plně funkční rodiny, hledání sebe sama, nepřívětivá finanční situace. To jsou věci, které zažil prakticky každý. A Lady Bird v podstatě není o ničem jiném, než o těch všedních maličkostech, které dohromady znamenají život.

Upřímnost a opravdovost jsou tím prvním, čeho si na snímku teprve 34leté filmařky Grety Gerwigové všimnete. Pro sacramentskou rodačku, jejíž životní dráha se v několika málo ohledech až nápadně přibližuje zkušenostem Lady Bird, se jedná o první samostatný režijní počin (zkušená scénáristka a herečka má na svědomí také deset let staré Noci a víkendy, na nichž ovšem spolupracovala s  Joem Swanbergem). A právě díky její citlivé ruce se nejedná jen o „další film o dospívání“. Po scénáristické i režijní stránce vytěžila z ohraného námětu maximum, čehož si divák obzvlášť všimne při druhém sledování. Gerwigová vypráví hlavně obrazem a v těch málo případech, kdy si odskočí k doslovnosti, jen velmi organicky zvýrazní nějakou zásadní informaci.

Sacramentská rodačka se v tomto ohledu naštěstí může opřít o prvotřídní herecký ansámbl. Na Oscara nominovaná Saoirse Ronanová (ty, kterým vrtá hlavou, jak správně vyslovit jméno této irsko-americké sympaťačky, doporučuji rozkliknout odkaz na toto video) dostala za úkol téměř nemožné – udělat z namyšlené a nevděčné teenagerky, která je, jak se zdá, neschopná poučit se ze svých chyb, ztotožnitelnou hrdinku. A to se jí daří na výbornou. Skvělí jsou ale i její „přihrávači“, nesnesitelný frackovský pozér Timothéeho Chalameta, její zakřiknutá první láska s tváří čím dál zajímavějšího Lucase Hedgese i nejlepší kamarádka Julie v podání Beanie Feldsteinové (která je mimochodem mladší sestrou Jonase Hilla). Lady Bird ovšem nejvíce září ve věčných třenicích se svojí matkou. Také Laurie Metcalfová si jako zoufalá žena, neschopná přiblížit se své o tolik mladší dceři, vysloužila nominaci na Oscara, v jejím případě za nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli.

K Lady Bird není úplně snadné najít si cestu. Nespoléhá na šokující pointy, ani zlomové okamžiky, které zatřesou životem a změní ho k nepoznání. Vypráví zkrátka obyčejný příběh jedné ve všech ohledech nedokonalé dívky s velkým srdcem i ambicemi. Na čem ale záleží, je způsob, jakým nám ho předkládá. Až někdy uslyšíte o tom, jak jsou v dnešním světě, kterému dominují režiséři-muži, filmy podávané jednostranné a chybí jím ženský element, vzpomeňte si na Lady Bird – zde tuto vzácnou ingredienci naštěstí najdete. Tohle by totiž žádný mužský vymyslet nedokázal.

Osobně jsem si po první projekci nebyl úplně jistý tím, jak a jestli se mi film líbil. Proto jsem se na něj druhý den vydal znovu. A jak to dopadlo? Rozkutálená kolečka zapadla na svá místa, pocity a myšlenky vykrystalizovaly v pevnou pestrobarevnou jednotu a ve mně zůstala čistá láska k filmu, který během hodiny a půl stihne říct vše podstatné, ale zanechá v divákovi touhu dozvědět se víc.

Celkové hodnocení: 90 %

Lady Bird (2017)

Hrají: Saoirse Ronan, Laurie Metcalf, Tracy Letts, Lucas Hedges, Beanie Feldstein, Timothée Chalamet, Lois Smith a další

Režie: Greta Gerwig

Scénář: Greta Gerwig

Kamera: Sam Levy

Hudba: Jon Brion

USA / 94 minut / drama, komedie

Související

Tomáš Töpfer v televizním filmu Kotrmelce pana herce.

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

Česká televize se po zvýšení koncesionářských poplatků vrací s cyklem, jehož znaky jsou banální rýmovačky v názvech titulů a snaha o humor pramenící ze zdánlivě trpkých a nezáviděníhodných situací. Po čtveřici televizních filmů z roku 2022 teď vysílá další trojici. Opět jde o nijaký a zpátečnický zážitek.
film Hříšníci

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem

Přes dominantní postavení snímků Minecraft film a Vyšehrad Dvje, jež dominují návštěvnosti a takřka boří kina, by se v současné nabídce nemělo zapomenout na pozoruhodný a vrstevnatými možnostmi interpretace disponující film Hříšníci. Systematicky vystavěný tok obrazů ztělesňuje důvod, proč má audiovize stále nejsilnější zásah v bouřícím kinosále. Dokonale propojuje multižánrový zážitek s reflexí společenské problematiky a kulturní historie.

Více souvisejících

recenze film Lady Bird Saoirse Ronan Greta Gerwig Laurie Metcalf dospívání coming of age

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Politici a další si na Vítkově připomněli výročí konce války

80 let po konci války se hroutí představa trvalého míru. Opakujeme totiž chyby z minulosti

Před osmdesáti lety kapitulovaly poslední německé jednotky na území tehdejšího Československa. Tím definitivně skončila druhá světová válka v Evropě, nejničivější konflikt v dějinách našeho kontinentu. Výročí této události není jen historickou připomínkou, nýbrž výzvou k tomu, abychom znovu a znovu promýšleli význam porážky nacismu a cenu svobody, kterou tehdy naši předkové vybojovali.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Národní památník na Vítkově - pietní akt u příležitosti oslav výročí konce druhé světové války.

Masakry na konci války. Nacisté umučili a zavraždili stovky Čechů

Začátek května roku 1945 se nesl ve znamení osvobozování nacisty obsazených území, ale také masového vraždění. Němci se nehodlali lehce vzdát, a tak v samém závěru druhé světové války došlo na našem území k několika masakrům, při nichž byly umučeny a zabity stovky Čechů.

před 4 hodinami

Petr Fiala

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné

Premiér Petr Fiala (ODS) se ve středu setkal s korejským ministrem obchodu, průmyslu a energetiky An Tuk-kunem, s nímž jednal o tendru na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Během návštěvy ministři průmyslu obou zemí podepsali dohody o spolupráci v civilní jaderné energetice a o spolupráci při rozvoji a podpoře bateriového ekosystému. Zástupci českých a korejských firem také uzavřeli řadu smluv, které představují klíčový krok v přípravě výstavby nového jaderného zdroje v Dukovanech a výrazně posilují zapojení českého průmyslu. Vláda poté na svém zasedání udělila souhlas s podpisem dohody na výstavbu nových jaderných bloků ve chvíli, kdy to bude možné.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Arktida

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty

Britská vládní agentura ARIA (Advanced Research and Invention Agency) oznámila zahájení několika experimentů s geoengineeringem po celém světě – od Arktidy až po Velký bariérový útes. Cílem je otestovat různé způsoby, jak dočasně snížit globální teploty a získat klíčová vědecká data, která by mohla pomoci odvrátit blížící se klimatické zlomy.

včera

Polská armáda, ilustrační fotografie

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu

Polsko se profiluje jako nový pilíř evropské obrany a po evropských spojencích požaduje, aby byli obranyschopní. V reakci na zhoršující se bezpečnostní prostředí masivně investuje do armády, navyšuje stavy profesionálních vojáků a udržuje robustní tankové vojsko. Díky těmto krokům se zařadilo mezi nejvýznamnější vojenské síly nejen v Evropě, ale i na globální scéně.

včera

včera

včera

včera

Indie, ilustrační foto

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili

Indický ministr pro zahraniční záležitosti Kirti Vardan Singh v reakci na nedávné raketové útoky na Pákistán prohlásil, že „celý národ je šťastný, že jsme se pomstili“. Podle něj Indie „důstojně odpověděla těm, kdo zabili nevinné lidi a zanechali po sobě ovdovělé ženy“, přičemž narážel na smrtící útok na turisty v Pahalgamu, ke kterému došlo minulý měsíc.

včera

včera

včera

Indická armáda, ilustrační fotografie.

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující

Na první pohled by se mohlo zdát, že Indie má v ozbrojeném střetu s Pákistánem jednoznačnou převahu, ať už z hlediska velikosti armády, ekonomiky, nebo technologií. Tento dojem je však klamavý. Obě země totiž disponují téměř totožným počtem jaderných hlavic, které, a to je podstatné, budovaly primárně jako protiváhu tomu druhému. Nepřátelství mezi dvěma jadernými státy v jedné z nejhustěji zalidněných oblastí světa je mimořádně riskantní a zdaleka nepřináší ohrožení pouze pro jižní Asii.

včera

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže

Starosta pražských Řeporyjí a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný (ODS) si má jít sednout do vězení. Jeden z pražských obvodních soudů ho ve středu nepravomocně odsoudil k tříměsíčnímu trestu odnětí svobody za páchání přestupků v podmínce. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy