RECENZE: Přišel. Prospal. Shrábnul honorář. Bruce Willis je nejslabší článek thrilleru Přání smrti

RECENZE – Zlí lidi mu zabili rodinu. A to neměli dělat. Remake sedmdesátkové akční klasiky s Charlesem Bronsonem má tu nejklišoidnější zápletku v historii filmu. Ale také se chlubí slušným obsazením a odvahou zamýšlet se nad právem jedince vzít zákon do vlastních rukou. John Wick to ale není.

Bruce Willis (pro potřeby filmu vystupující pod pseudonymem Paul Kersey, ale nenechte se tím zmást, od začátku do konce uvidíte jen a jen Bruce) je úspěšný chirurg s milující rodinou, luxusním domem a bezmeznou vírou v systém. Když se ale jeho manželka (Elizabeth Shueová) a dcera (Camila Morroneová) stanou oběťmi nepovedeného loupežného přepadení, rozhodne se vyléčit rok od roku nebezpečnější ulice Chicaga po svém. Jakožto tajemný Smrťák upoutá pozornost médií, policie i prostých lidí, kterým na ulici zachraňuje životy. Pokud ale očekáváte zběsilou vyvražďovačku, budete zklamaní.

Přání smrti totiž chce být spíš thrillerem s dramatickými prvky. Což je zvláštní volba, když vezmeme v potaz, že ho má na svědomí hororový řezník Eli Roth, který se proslavil prvními dvěma díly krvavého Hostelu. Tarantinův méně talentovaný kamarád se podle očekávání nijak zvlášť neobtěžuje s něčím jako psychologie nebo logika, kupodivu ale neselhává tak, jak by se dalo čekat. Zachraňuje ho jednak jeho schopnost dát důraz na ty správné cool momenty, jednak ono sice plytké a neoriginální, ale jinak docela použitelné filozofování nad samozvaným mstitelstvím, které je slušně provázáno s jednáním hlavního antihrdiny.

Baví také proces, kterým se z mírumilovného doktora stává nezastavitelný zabiják. Willis se za pomoci instruktážních videí na internetu, příruček, tréninku v opuštěné uličce a americkému právnímu systému, pod jehož ochrannými křídly je pořízení poloautomatické zbraně snadné asi tak jako nakupování v cukrárně, krok za krokem blíží k Johnu McClaneovi. Po cestě naseká hromadu chyb a spolu s diváky zvládne několikrát udiveně pozvednout obočí nad tím, jak je jednoduché pořídit si útočnou pušku. Politický komentář, který i díky současné situaci v USA funguje.

Samotná akce – aneb hlavní důvod, proč na tento film jít – je bohužel průměrná až podprůměrná. Lehce nadsazené vyvražďování se většinou odehrává bez nějaké solidní choreografie. Willis obvykle prostě zamíří na padoucha, párkrát zmáčkne spoušť a je hotovo. A když už se bije trochu déle, moc profesionálně to také nevypadá. Na druhou stranu akční scény vypadají stylově a kolikrát jsou i úmyslně (?) vtipné. A finální souboj s hlavním záporákem patří k tomu lepšímu, co během 107 minut uvidíme.

Snímku chybí také výraznější tah na branku. Že naťukne, ale nedokončí téma násilí v USA, se dá ještě přejít. Horší je to s trochu náhodným zařazením některých scén a postav. Co přesně je zač protagonistův bratr s tváří Vincenta D'Onofria a proč byl vůbec do filmu začleněn, je otázkou. Proměnlivá inteligence dvojice detektivů pak aspoň pobaví škodolibého rýpala.

Největším problémem je ale Willis. S přehledem nejlepší herec z generace akčních bohů 80. a 90. let (snad ještě Stallone mu teoreticky šlape na paty) už dávno rezignoval na jakoukoli snahu a těží jen ze své pověsti. Přání smrti není jiné, božský Bruce se zase jednou upsal projektu, jenž ho nezajímá, ale za který v podstatě bez práce shrábne pár milionů. Tentokrát je to o to horší, že po něm scénář nějaké to hraní vyžaduje. Jenže když se jeho čerstvě ovdovělý chirurg snaží plakat, divák neví, jestli se smát nebo v depresi vzpomínat na časy dávno minulé.

I díky jeho prkennosti pak do prázdna vyznívají některé hloupější scény – které by s trochou šarmu mohly být alespoň roztomile blboučké. Takhle vám ale jen spustí škodolibou cynickou migrénu.

Přání smrti je jako akční film podprůměrné, jako thriller ucházející a jako krimi drama naprosto nepoživatelné. Plýtvat na něj penězi je prohřešek na hladovějících dětech z Afriky. Na druhou stranu pokud k němu někdy zabloudíte o půl dvanácté na nějakém zapadlém televizním kanálu, pravděpodobně si po jeho zhlédnutí nebudete toužit prohnat hlavou kulku.

                                                                               

Celkové hodnocení: 55 %

Death Wish (2018)

Hrají: Bruce Willis, Elisabeth Shue, Vincent D'Onofrio, Dean Norris, Camila Morrone, Jack Kesya další

Režie: Eli Roth

Scénář: Joe Carnahan

Předloha: Brian Garfield

Kamera: Rogier Stoffers

Hudba: Ludwig Göransson

USA / 107 minut / thriller, akční, drama, krimi

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Přání smrti Bruce Willis remake Eli Roth Elizabeth Shue Vincent D'Onofrio

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy