RECENZE: Chlupatá lýtka v italském žáru. Dej mi své jméno dojme přirozeností zakázané lásky

RECENZE – Přestože se homosexuálům a LGBT komunitě obecně dostává v umění čím dál více prostoru, čistokrevných romantických filmů o gayích a lesbičkách je stále jako šafránu. Adaptace oceňovaného románu Call Me By Your Name by to ale díky svému úspěchu u kritiků i diváků mohla změnit.

Jako každé léto se i v roce 1983 na italský venkov poblíž Gardského jezera (Lago Di Garda) vydává nadšený student archeologie, aby zde pod vedením profesora Pearlmana (Michael Stuhlbarg) přičichl k antickým vykopávkám a něco se od této světové kapacity přiučil. Tentokrát je oním šťastlivcem charismatický, i když poněkud odměřený, fešák Oliver (Armie Hammer). Víc než smyslné řecké sochy vyzvednuté ze dna ledovcového jezera nebo neodbytné italské krásky mu ale učaruje Elio (Timothée Chalamet), mladý syn jeho hostitele. Po nesmělých začátcích mezi nimi vznikne pouto na celý život.

Od v podstatě pradávných časů Zkrocené hory (2005) do světa žádný romantický film o homosexuálech díru neudělal (nejblíže k tomu měl francouzsko-tunisko-belgický Život Adele, který ale zaujal jen nepočetné stádečko filmových fajnšmekrů). Dej mi své jméno je v tomto ohledu trochu opožděnou druhou vlaštovkou, která bude snad už konečně znamenat jaro.

Jeho úspěch tkví v mnoha faktorech, tím zásadním ale je, že se zkrátka jedná o velmi kvalitní romantický film, který by se obešel i bez kontroverze v podobě lásky mezi osobami stejného pohlaví. Nesmělá a ne úplně košer romance mezi světaznalým čtyřiadvacetiletým studentem a nezkušeným sedmnáctiletým chlapcem – navíc dítětem jeho mentora – by měla co říct i kdyby jeden z nich byl ženou. To, že jsou oba muži, ovšem výchozí látku obohacuje o další úrovně.

Zaslouženě oscarový scénář Jamese Ivoryho si dává na čas. Spolu s Eliem postupně a velmi pozvolna prožíváme jeho první lásku včetně všech strastí i slastí, které to přináší. Kdekdo si vzpomene na svých hořkosladkokyselých sedmnáct a všechny hlouposti, které tehdy prováděl. Nevybouřené hormony projevující se na sto různých způsobů – některé normální, jiné s potenciálem vyloudit z diváka znechucené odvrácení pohledu – jsou podávány napůl shovívavě jako zmatenost mládí a napůl velmi seriózně jako projevy vyšších zastřešujících pocitů a témat.

Elio tak není jen ztrápeným kladným hrdinou, ale má i své ostudné stránky. Někdy je ve svých projevech náklonnosti neurvalý až agresivní a komplikovaný vztah, který má se svou přítelkyní Marzií (Esther Garrelová) z něj Mirka Dušína také úplně nedělá.

V hlavních rolích září celé ústřední trio – Chalamet, Hammer i severoitalský venkov, bez jehož malebných sadů, polí a ospalých městeček, která podkreslují náladu, by snímku mnoho chybělo. Většinu stěžejních scén na svých vyzáblých ramenech ale nese Timothée Chalamet, pro kterého se jedná nejen o roli průlomovou, ale dost možná i životní. Výborný je také ale Michael Stuhlbarg, který se sice celou dobu tak nějak drží v pozadí, jakmile ale přijde jeho vrcholná scéna, dá si záležet, abyste si zrovna jeho „výstup“ zapamatovali na hodně dlouhou dobu.

Pomalé tempo, krásné poetické záběry na italskou krajinu, melancholický soundtrack (který zde ovšem vhodně doplňuje výběr „toho nejhoršího“ ze soudobého diska) i kouzlo první lásky… tím vším Dej mi své jméno připomíná Bertolucciho Svůdnou krásu, v níž v 90. letech svoji sexualitu objevovala devatenáctiletá Liv Tylerová. A stejně jako ona, ani loňský festivalový hit se nebojí být smyslný. Pindíka vám sice neukáže, do slipů se ale svlékne hned několikrát a se svými polibky, doteky a šťavnatými broskvičkami se rozhodně nedrží zpět.

Jedno zhlédnutí nestačí. Pokud si libujete v pomalých pravdu ukrývajících filmech o létě, lásce a pochybování o sobě samých i o tom, co je správně, budete mít potřebu se k tomuto snímku ještě někdy vrátit. Nečekejte proto snadné odpovědi. Ale ani explicitní komentář k věkovému rozdílu mezi oběma protagonisty, který přeci jen nutně nemusí sedět ani těm, kteří s jinými stránkami příběhu problémy nemají.

 

Celkové hodnocení: 85 %

Call Me By Your Name (2017)

Hrají: Armie Hammer, Timothée Chalamet, Michael Stuhlbarg, Amira Casar, Esther Garrel další

Režie: Luca Guadagnino

Scénář: James Ivory

Předloha: André Aciman

Kamera: Sayombhu Mukdeeprom

Hudba: Robin Urdang

USA, Itálie, Francie, Brazílie / 132 minut / drama, romantický

Související

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

Více souvisejících

recenze film Dej mi své jméno filmové ceny oscar homosexualita Itálie

Aktuálně se děje

před 38 minutami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová

Marija Zacharovová, mluvčí ruského ministerstva zahraničí, varovala, že nově otevřená americká základna protiraketové obrany v severním Polsku zvyšuje úroveň jaderného ohrožení a stává se prioritním cílem pro Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy