Juraj Herz (†83) se velké zahraniční ceny nedočkal. Upíra z Feratu zmrzačila cenzura

Praha - V neděli 8. dubna zemřel ve věku 83 let filmový režisér Juraj Herz, známý autor snímků s přídechem hororu i specifického humoru. Jeho dílo se řadí k československé nové vlně. V několika snímcích se potýkal s cenzurou, na čas dokonce nemohl točit vůbec. Velké zahraniční ceny se Herz nikdy nedočkal.

Juraj Herz říkal, že hrůzu má rád a pohrává si s ní ve svých filmech. Jeho filmy zneklidňují, fascinují a děsí. Před osmi lety dostal na filmovém festivalu v Karlových Varech Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. O rok dříve obdržel za své celoživotní dílo také ocenění Český lev.

"V panu Juraji Herzovi ztrácí naše kinematografie velkou osobnost, jednoho z posledních silných tvůrců nové vlny 60. let. Svou originální schopností propojovat groteskní a hrůzné dával svým filmům jedinečnou dramatickou atmosféru. Řada jeho snímků bude už natrvalo patřit do zlatého fondu českého filmového umění," uvedl ministr kultury Ilja Šmíd.

"Právě před rokem jsme natočili s panem režisérem jeho GEN a také předsedal porotě Febiofestu. Byl ještě plný sil a plánů. Jeho filmy Spalovač mrtvol, Petrolejové lampy nebo Morgiana se mi navždy vryly do paměti jako mimořádná díla české kinematografie," řekl režisér Fero Fenič. Portrét Herze pro projekt GEN natočil režisérův syn Michal Herz.

"Dokázal se vždycky zorientovat v daných podmínkách. V 60. letech, kdy panovaly liberální poměry, tvořil bez omezení a dovedl využít příležitostí, které dostal. Spalovač mrtvol by nevznikl za žádných jiných podmínek než na Barrandově financovaném státem," vzpomíná ředitel Národního filmového archivu Michal Bregant.

Připomněl jistou paralelu Herze s režisérem Janem Švankmajerem, jehož byl spolužákem. "Také k filmu přišel až po ´loutkárně´, myslím, že Herze spíš zajímalo výtvarno, divadlo a loutkářství pro něj znamenalo jakýsi odstup, nadsázku, která mu možná vyhovovala víc než zápolení s obrovským molochem filmové produkce," doplnil ředitel.

"Vždycky mě fascinovalo, jakým způsobem se pral s komunistickou cenzurou, jak se neustále snažil nacházet originalitu v jakémkoli filmu," řekl ČTK režisér a producent Václav Marhoul. Připomněl film Holky z porcelánu. "I v tomto snímku, který natočil jako ústupek, aby mohl točit dál, měl problémy s cenzurou. Vytýkali mu, že z dělnic v porcelánce udělal prostitutky," připomněl. "A to vůbec nemluvím o Spalovači mrtvol, Morgianě a Petrolejových lampách," dodal. Zdůraznil, že Herzovi se s posledně zmíněným filmem jako dosud poslednímu českému režisérovi podařilo dostat do soutěže na festivalu v Cannes. Bylo to v roce 1972.

"Znal jsem se s Jurajem od 60. let, mnohokrát jsem s ním pracoval jak na divadle, tak ve filmu," řekl ČTK herec a divadelník Jan Hrušínský. "V 60. letech s mým tátou točil Spalovače mrtvol. Později jsem pak v jeho režii hrál v divadle - poprvé v 70. letech v Činoherním studiu v Ústí nad Labem Tajovského Ženský zákon, potom Taková spoušť! a na Jezerce Petrolejové lampy, Sklenka sherry," vypočítal vzájemnou spolupráci.

Výběr nejznámějších filmů

Spalovač mrtvol (1968)

Podobenství o eleganci lidské zrůdnosti a síle ideologie, natočené podle novely Ladislava Fukse, se pravidelně objevuje na předních místech anket o nejlepší české filmy všech dob. 

Petrolejové lampy (1971)

Do hlavních rolí filmové verze románu Jaroslava Havlíčka obsadil Herzcharismatického Petra Čepka a Ivu Janžurovou, známou do té doby spíše z komediálních úloh. Tragický příběh stárnoucí dívky Štěpy, bojují s maloměstskou atmosférou, se dočkal nominace na Zlatou palmu v Cannes.

Morgiana (1972)

V mysteriózním dramatu, které svou atmosférou dodnes vyčnívá z české kinematografie, dal Herz opět příležitost Ivě Janžurové. Ta v dvojroli krásné Kláry a závistivé Viktorie podala jeden z největších ženských hereckých výkonů filmu 70. let, podle mnohých kritiků se jedná o vůbec nejlepší filmovou roli této herečky.

Holky z porcelánu (1974)

Dodnes populární komedii o mladých skladnicích, ve které dostaly velkou příležitost Dagmar Veškrnová a Lenka Kořínková, Herz natočil jako "úlitbu" režimu. Film z dělnického prostředí byl totiž podmínkou, aby se mohl po zákazu na začátku normalizace vrátit k filmové režii.

Den pro mou lásku (1976)

Psychologický příběh mladé rodiny, která se vyrovnává se smrtí malé dcerky, vyprávěl Herz civilním způsobem, bez patosu. Opět měl šťastnou ruku při výběru herců, matky v podání Marty Vančurové i otce, jehož roli svěřil Vlastimilu Harapesovi. Film mu na Berlinale vedle ceny ekumenické poroty vynesl i nominaci na Zlatého medvěda. Spolu s nominací za Petrolejové lampy to byly režisérovy největší úspěchy na prestižních festivalech.

Upír z Feratu (1981)

Film, označovaný za první český sci-fi horor, natočil Juraj Herz podle povídky nestora žánru Josefa Nesvadby. Do hlavní role příběhu o závodním autě, jezdícím na lidskou krev, obsadil Dagmar Veškrnovou. Kvůli zásahům cenzury považoval později Herz snímek za své "nejzmrzačenější" dílo. 

Gagman (1987)

Herzův režisérský výlet do světa televizního seriálu dodnes uchvacuje lehkostí a humorem. Do hlavní role šestidílné série o úsvitu filmového průmyslu a vzniku Hollywoodu, kterou natočila ČST se západoněmeckou televizí, obsadil Juraj Herz slavného mima Borise Hybnera.

Habermannův mlýn (2010)

Poslední Herzův celovečerní film vypráví o osudu mlynáře Habermanna, který, i když pomáhal Čechům, byl jimi v poválečné vřavě zavražděn. Film získal pět nominací na filmovou cenu Český lev, žádnou ale neproměnil. Získal nicméně Bavorskou filmovou cenu za režii a za nejlepší herecký výkon.

Související

Upíra z Feratu natočil legendární Juraj Herz.

České a slovenské filmy utržené ze řetězu. Připravte se s naším výběrem na studentský festival

V pátek 14. a sobotu 15. října proběhne festival Zlatý Voči pořádaný studenty filmové vědy z Univerzity Karlovy, který jako jeden z mála na světě prezentuje experimentální tvorbu pocházející výhradně od studentů teorie audiovize. Letošní zastřešující téma je Hyper. Čili extravagantní, adrenalinem nadupané, ale i exploatační filmy. U této příležitosti jsme sestavili výběr českých a slovenských filmů, které tuto široce pojatou kategorii mohou vystihovat, ať už pozitivně, či negativně.

Více souvisejících

Juraj Herz filmy kultura Fero Fenič Jan Hrušínský ml. Ilja Šmíd

Aktuálně se děje

před 34 minutami

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 5 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 20 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3

Jihočeští řidiči se v sobotu dočkali dalších několika desítek nových kilometrů dálnice. Do provozu dnes bylo předáno 28 kilometrů dálnice D3 na Českobudějovicku. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) tak došlo k završení "zlatého měsíce českých dálnic". 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy