RECENZE - 19. dubna 2018 přišel do kin dlouho očekávaný film Hastrman, na motivy knihy Miloše Urbana oceněného Magnesií Literou. Celovečerní debut Ondřeje Havelky do kin přináší úplně nový žánr a po všech stránkách výjimečný film.
Vytvořit filmovou adaptaci mnohovrstevnatého Urbanova díla byl jistě náročný úkol. Režiséru Havelkovi se to společně se scénáristou Petrem Hudským ale povedlo dokonale.
Samotná kniha je totiž rozdělena na dvě části, první se odehrává v první polovině 19. století, druhá již v současnosti. Autoři se zaměřili na bohatší první část knihy a vybrali příběh, který skvěle funguje jako film, ale zároveň nic neubírá knize – lehce otevřený závěr naopak vyzývá k tomu, aby si knihu přečetli ti, kteří se s ní prozatím neseznámili.
„Do kraje pod horou jsem přišel dvakrát. Jednou jako ten, jímž jsem se narodil, podruhé jako ten, kým jsem se stavěl být na tomto světě." Na úvod filmu první věta z knihy a společně s dokonalou kamerou, záběrem na horu Vlhošť odrážející se v hladině rybníka a hudbou už vám nedovolí odejít.
Film začíná příjezdem barona Johana Salmon de Caus do rodného kraje plného rybníků, které chce po vzoru svého otce znovu spravovat. Ve vsi, kde nyní plánuje žít, se setkává s jejími obyvateli, ale hlavně s okouzlující a nespoutanou dívkou Katynkou. Katynka je vesnici považovaná za podivínku, i její otec je z jejího, na tu dobu nezvyklého chovaní, nešťastný. Během Smrtné neděle se navíc utopí Katynčin milý Jakub. Katynka ovšem nemá o další nápadníky nouzi, je do ní zamilovaný jak vesnický kantor Voves, tak i farář Fidelius, který se své touhy snaží vybít dlouhými běhy po lese. I hlavní hrdina podléhá Katynčinu kouzlu a díky citu, který dříve nepoznal, se stává zranitelným a iracionálně jednajícím tvorem. Je jen otázkou času, kdy citům podlehne natolik, že přestane skrývat své zvířecí pudy. O tom ostatně mluví už podtitul filmu „člověk ve zvířeti, zvíře v člověku.“ Touha ho začíná přivádět až na hranice šílenství, zvlášť když s ním Katynka začne otevřeně koketovat. Zvládla bych však tíhu jeho tajemství? Včetně toho, že to byl on, kdo zabil jejího milého Jakuba?
Celý film je rozdělen na několik částí, které lemují svátky a dodržované tradice. Právě tradice a folklor jsou důležitou složkou celého filmu a jsou zde velmi dobře ztvárněny.
Na vesnici stále totiž přetrvávají pohanské tradice, proti kterým se neúnavně snaží bojovat farář Fideilus. Pro lidi jsou ale rituály uctívající přírodu natolik důležité, že se jich nehodlají vzdát. Jde hlavně o uznání ducha přírody a o spojení s ní. Právě toto zastupuje i hastrman, který je ztělesněním prastarého živlu. Z filmu tak vyplývá i ekologický apel, zvlášť podpořený bezútěšným epilogem na konci, kdy se dříve nádherný kraj pod kopcem Vlhošť, se kterým se důkladně seznámíme během filmu, stává jen místem pro vytěžení co největšího množství nerostných surovin. To je ten od začátku slibovaný příběh „jedné lásky, jedné vášně a jedné krajiny.“I sám autor předlohy Miloš Urban román nazývá jako zelený.
Důležitým aspektem je samozřejmě výběr herců, který se maximálně podařil.
Karel Dobrý, představitel Hastrmana, překonává své příjmení: je totiž více než dobrý! Ať už jako osvícený světák, zachmuřený snílek máchovského typu či jako pubertální chlapec chystající se na svou první schůzku. Ve všech těchto polohách je neskutečně uvěřitelný.
"Četl jsem Urbanovu knihu už dřív. Imponoval mi a fascinoval mě.Říkal jsem si, že by to byl krásný film, ale že je kniha neuchopitelná a košatá, že by nešla natočit. Pak jsem se potkal s Ondřejem Havelkou a ten mi řekl, že jsem ideální Hastrman do jeho filmu." uvedl herec nedávno pro média. Svým výkonem naplnil jeho vlastní charakteristiku Urbanovy knihy. Je košatý, neuchopitelný a navíc přesvědčivý. Mystérium knihy s její tajemností a lehkou ironií (tak typickou pro skvělého Miloše Urbana) dokonale přenesl na filmové plátno.
Ale v pozadí rozhodně nezůstává ani postava Katynky v podání Simony Zmrzlé, herečka především Divadla Husa na provázku v Brně. Ale objevila se i seriálech Četníci z Luhačovic, Doktor Martin, Labyrint. Ve filmu debutovala v roce 2008, v povídkovém filmu Kuličky.
Zde se své role zhostila s invencí. Má osobité kouzlo pro kameru, je více než krásná. Scéna, kdy těsně za zdí, předstírá jemnou rozkoš a tak si s Hastrmanem pohrává, je okouzlující.Bonusem jistě také bylo, že krásně zpívá.
Jiří Lábus, co by představitel Hastrmanova sluhy, přidal své postavě jemnou komičnost, rozechvělost, ale i vážnost, oddanost.
"Pokud jde o hraní, já dám vždycky na první pocit, na první seznámení s tím, koho hraji. Už během čtení se mi vytváří kontury postavy a cítím, kam je asi povedu. Pak to samozřejmě musím korigovat s režisérem." dodává Jiří Labus v dubnovém vydání časopisu Xantypa.
Miloš Urban trávil jako malý čas v severních Čechách, Ondřej Havelka na stejná místa jezdil za svým kamarádem. Jak sám řekl, už tehdy měl v hlavě záběry a úhly, pod kterými by mohla kamera tuto krásnou krajinu snímat. Když se po čase už opravdu vrhl do zfilmování Hastrmana, svěřil kameru Divišovi Markovi, držiteli Českého lva za nejlepší kameru ve filmu Štěstí. A byla to trefa do černého. Kamera celému snímku dodává již zmiňovanou mysterióznost! Jejich spolupráce dělá českolipskou krajinu bezpochyby ještě krásnější.
Pokud chcete vidět opravdu ojedinělý,skvělý a jakoby nezařaditelný filmový počin, neváhejte. Bude to stát jistě za to!
HastrmanČesko (2018), 100 minRežie: Ondřej HavelkaPředloha: Miloš Urban (kniha)Scénář: Ondřej Havelka, Petr HudskýHudba: Petr WajsarHrají: Karel Dobrý, Simona Zmrzlá, Jiří Lábus, Jan Kolařík, Jiří Maryško, David Novotný, Norbert Lichý, Vladimír Polívka, Vojtěch Hrabák, Andrea Berecková, Jan Komínek, Anna Kratochvílová, Ivan Sochor
Hodnocení: 85 %
Související
RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce
RECENZE: Subtilní Rok vdovy zpřítomňuje truchlení a apatii úředních aparátů
Aktuálně se děje
před 57 minutami
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 1 hodinou
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 7 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 9 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 10 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková