V sobotu 7. července skončil v Karlových Varech 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu. V průběhu osmi dnů měli náštěvníci možnost navštívit 236 filmů, z toho 181 hraných a 55 dokumentárních. Součástí festivalu byl bohatý kulturní program doplněný o účast českých i zahraničních hvězd jako Tim Robbins, Terry Gilliam, Robert Pattinson nebo Barry Levinson. Teď, když je 53. ročník u konce, se zaměříme na zajímavé zahraniční filmy, které míří do kin nebo teprve budou.
V první řadě se podíváme na vítěze Kříšťálového glóbu, kterým byl rumunský snímek „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“. Ten rekonstruuje skutečnou událost z roku 1941, kdy rumunská armáda spáchala na východní frontě ohromný etnický masakr a to vše z pohledu mladé umělkyně. Poukazuje na chyby minulých generací nesoucí se až k současnosti. I když zatím není stanoveno přesné datum distribuce, tento film film od jednoho z nejvýraznějších evropských autorů, stojí za shlédnutí.
Dalším snímkem je Muž, který zabil Dona Quijota, jenž je už od 5. července v kinech. Jak už název napovídá, jedná se o volnou adaptaci příběhu Dona Quijota. Po 29 letech, kdy se poprvé začalo o tomto filmu mluvit, se režisérovi Terrymu Gilliamovi splnil sen. Jeho Quijotem je starý, lehce bláznivý výrobce obuvi Javier (Jonathan Pryce), který si známého rytíře historicky zahrál ve studentském filmu a po letech si začíná myslet, že jím opravdu je. Když do vesnice náhodou zavítá filmový režisér Toby (Adam Driver), Javier ho považuje za svého věrného Panzu a vydává se s ním na cestu napříč španělskou krajinou.
Zajímavou podívanou nabídnou dva skandinávské thrillery Tísňové volání a Utøya, 22. července. Tísňové volání se zaměřuje na bývalého policistu Asgera Holma a jeho rutinní službu na tísňové lince, kterou náhle změní telefonát unesené ženy. Jakmile se hovor přeruší, Holm začíná pátrat po ženě a jejím únosci. Na rozdíl od tradičních krimininálek, je film v mezích naprostého minimalismu, kdy se veškeré dění odehrává v prostorech stanice. Do kin thriller míří 12. července. Týden na to, 19. července, bude k vidění film Utøya, 22. července, který se vrací k tragické události z 22. července 2011, kdy pravicový extremista Breivik zaútočil na několik stovek mladých lidí a účastníků letního tábora na norském ostrově Utøya. Režisér Erik Poppe se zaměřil na zoufalý pohled obětí, odříznutých od okolního světa a na jejich okamžiky hrůzy od prvního výstřelu.
Ponorou atmosféru dále provede australský western Sweet Country zaměřující se na rasistické prostředí Austrálie 20. let, kde se setká ideje svobody s myšlenkou, že původní obyvatelé patří do okovů. Všudepřítomný rasismus je zde zadřený hluboko pod kůži. Film se chystá na filmové plátno 2. srpna. V podobném, odlehčeném duchu se nese protirasistická komedie BlacKkKlansman, která získala Velkou cenu na letošním festivalu v Cannes. Ron Stallworth je prvním Afroameričanem, který se stal nejen policistou, ale i úspěšným členem Ku Klux Klanu. Americký nezavislý režisér Spike Lee, si v tomto snímku z nikoho nebere servítky. Komedie bude k vidění od 16. srpna.
Film Léto od režiséra Kirilla Serebrennikova, zachycuje Lenigrad na počátku 80. let, kdy politickou represí začíná prosvítat svérázné rockové hnutí. Mike, frontman kapely Zoopark, se setkává s mladým hudebníkem Viktorem, který se má brzy stát ruskou rockovou hvězdou. Černobílý film obrazem ukazuje společenskou náladu v Sovětském svazu a situaci, kdy hity muzikantů jako Lou Reed, David Bowie, Iggy Pop z desek koupených na černém trhu, dotváří atmosféru doby.
Zahraniční výběr zakončíme halucinogenní jízdou Climax od francouzského experimentálního režiséra Gaspara Noé, který naposledy šokoval svět snímkem LOVE. Děj se odehrává v chatě uprostřed lesů v zimě roku 1996, kdy tanečníkům na konci turné po USA, zbývá už jen závěrečná party před odjezdem. Jedna velká nádoba sangrie spustí kolotoč dění, které by nikdo neočekával. Climax zvítězil v Cannes v sekci Quinzaine des réalisateurs a stal se největším překvapením festivalu. Premiéra obou filmů zatím není známá, ale pravděpodobně půjde o podzim letošního roku.
Související
RECENZE Z VARŮ: Česká Světýlka jsou půvabný koncept, který bude každý vnímat jinak
Ve Varech končí filmový festival. Cenu získali Mádl, Trojan i Owen
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV) , festival Cannes , Terry Gilliam , Robert Pattinson , Gaspar Noé
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek