Zahraniční filmy z festivalu Karlovy Vary, které musíte vidět

V sobotu 7. července skončil v Karlových Varech 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu. V průběhu osmi dnů měli náštěvníci možnost navštívit 236 filmů, z toho 181 hraných a 55 dokumentárních. Součástí festivalu byl bohatý kulturní program doplněný o účast českých i zahraničních hvězd jako Tim Robbins, Terry Gilliam, Robert Pattinson nebo Barry Levinson. Teď, když je 53. ročník u konce, se zaměříme na zajímavé zahraniční filmy, které míří do kin nebo teprve budou.

V první řadě se podíváme na vítěze Kříšťálového glóbu, kterým byl rumunský snímek „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“. Ten rekonstruuje skutečnou událost z roku 1941, kdy rumunská armáda spáchala na východní frontě ohromný etnický masakr a to vše z pohledu mladé umělkyně. Poukazuje na chyby minulých generací nesoucí se až k současnosti. I když zatím není stanoveno přesné datum distribuce, tento film film od jednoho z nejvýraznějších evropských autorů, stojí za shlédnutí.

Dalším snímkem je Muž, který zabil Dona Quijota, jenž je už od 5. července v kinech. Jak už název napovídá, jedná se o volnou adaptaci příběhu Dona Quijota. Po 29 letech, kdy se poprvé začalo o tomto filmu mluvit, se režisérovi Terrymu Gilliamovi splnil sen. Jeho Quijotem je starý, lehce bláznivý výrobce obuvi Javier (Jonathan Pryce), který si známého rytíře historicky zahrál ve studentském filmu a po letech si začíná myslet, že jím opravdu je. Když do vesnice náhodou zavítá filmový režisér Toby (Adam Driver), Javier ho považuje za svého věrného Panzu a vydává se s ním na cestu napříč španělskou krajinou.

Zajímavou podívanou nabídnou dva skandinávské thrillery Tísňové volání a Utøya, 22. července. Tísňové volání se zaměřuje na bývalého policistu Asgera Holma a jeho rutinní službu na tísňové lince, kterou náhle změní telefonát unesené ženy. Jakmile se hovor přeruší, Holm začíná pátrat po ženě a jejím únosci. Na rozdíl od tradičních krimininálek, je film v mezích naprostého minimalismu, kdy se veškeré dění odehrává v prostorech stanice. Do kin thriller míří 12. července. Týden na to, 19. července, bude k vidění film Utøya, 22. července, který se vrací k tragické události z 22. července 2011, kdy pravicový extremista Breivik zaútočil na několik stovek mladých lidí a účastníků letního tábora na norském ostrově Utøya. Režisér Erik Poppe se zaměřil na zoufalý pohled obětí, odříznutých od okolního světa a na jejich okamžiky hrůzy od prvního výstřelu.

Ponorou atmosféru dále provede australský western Sweet Country zaměřující se na rasistické prostředí Austrálie 20. let, kde se setká ideje svobody s myšlenkou, že původní obyvatelé patří do okovů. Všudepřítomný rasismus je zde zadřený hluboko pod kůži. Film se chystá na filmové plátno 2. srpna. V podobném, odlehčeném duchu se nese protirasistická komedie BlacKkKlansman, která získala Velkou cenu na letošním festivalu v Cannes. Ron Stallworth je prvním Afroameričanem, který se stal nejen policistou, ale i úspěšným členem Ku Klux Klanu. Americký nezavislý režisér Spike Lee, si v tomto snímku z nikoho nebere servítky. Komedie bude k vidění od 16. srpna.

Film Léto od režiséra Kirilla Serebrennikova, zachycuje Lenigrad na počátku 80. let, kdy politickou represí začíná prosvítat svérázné rockové hnutí. Mike, frontman kapely Zoopark, se setkává s mladým hudebníkem Viktorem, který se má brzy stát ruskou rockovou hvězdou. Černobílý film obrazem ukazuje společenskou náladu v Sovětském svazu a situaci, kdy hity muzikantů jako Lou Reed, David Bowie, Iggy Pop z desek koupených na černém trhu, dotváří atmosféru doby.

Zahraniční výběr zakončíme halucinogenní jízdou Climax od francouzského experimentálního režiséra Gaspara Noé, který naposledy šokoval svět snímkem LOVE. Děj se odehrává v chatě uprostřed lesů v zimě roku 1996, kdy tanečníkům na konci turné po USA, zbývá už jen závěrečná party před odjezdem. Jedna velká nádoba sangrie spustí kolotoč dění, které by nikdo neočekával. Climax zvítězil v Cannes v sekci Quinzaine des réalisateurs a stal se největším překvapením festivalu. Premiéra obou filmů zatím není známá, ale pravděpodobně půjde o podzim letošního roku.

Související

Jiří Bartoška v Karlových Varech 2024.

Ve Varech končí filmový festival. Cenu získali Mádl, Trojan i Owen

Hlavní cenu na karlovarském filmovém festivalu dnes získal britský dokumentární film "Náhlý záblesk hlubších věcí" od režiséra Marka Cousinse. Režisér obdržel Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky za portrét významné postavy britského moderního umění, malířky Wilhelminy Barns-Grahamové.  

Více souvisejících

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV) festival Cannes Terry Gilliam Robert Pattinson Gaspar Noé

Aktuálně se děje

před 43 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Severní Korea (KLDR)

Severní Korea poprvé veřejně potvrdila, že vyslala vojáky na pomoc Rusku

Severní Korea v pondělí poprvé veřejně potvrdila, že vyslala své vojáky na pomoc Rusku v jeho válce proti Ukrajině. Severokorejská státní agentura KCNA oznámila, že jejich bojové jednotky se podílely na "vítězném osvobození" Kurské oblasti, kde ukrajinská armáda loni zahájila překvapivou ofenzivu.

před 5 hodinami

Boris Pistorius, ministr obrany Německa

Trumpův návrh na konec války není mír, ale kapitulace, varuje Německo

Návrh prezidenta USA Donalda Trumpa na uzavření míru mezi Ukrajinou a Ruskem, který by zahrnoval předání rozsáhlých částí ukrajinského území Moskvě, označil německý ministr obrany Boris Pistorius za "kapitulaci". V rozhovoru pro veřejnoprávní televizi ARD Pistorius uvedl, že Ukrajina sice chápe, že může být nucena učinit určité územní ústupky, avšak Trumpův plán jde podle něj příliš daleko.

před 6 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

Obchody se na den uzavřou i v květnu. Zákon mluví jasně

Květnové svátky jsou za rohem. Až skončí víkend, čekají nás poslední tři dubnové dny. Půjde zároveň poslední dny před dalším volnem. Dva následující čtvrtky jsou totiž vyhrazeny státním svátkům. A zákon stanovuje, že obchody budou během jednoho z těchto svátků mimo provoz.

včera

Princ Louis na nové fotografii.

Nová fotka prince Louise k narozeninám. Za objektivem nebyla Kate

Nejmladší z osob v přímé následnické linii britského trůnu v týdnu oslavila narozeniny. Princi Louisovi, mladšímu synovi prince Williama a vnukovi krále Karla III., je od středy sedm let. Britové se při té příležitosti dočkali nejnovějšího snímku malého prince a jistě je všechny zaujalo, jak vypadá jeho chrup. 

včera

včera

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček

Odpojení ruských bank od systému SWIFT se stalo silným symbolem západních sankcí, ale skutečnou finanční válku to nevyhrálo. Moskva si rychle našla cesty, jak omezení obcházet. Pokud chce Západ opravdu oslabit ruskou válečnou mašinerii, musí přestat sázet na efektní gesta a zaměřit se na to, co funguje: na peníze, technologie a lidi, kteří je pro režim obstarávají.

včera

včera

včera

Koncentrační tábor Osvětim (německy Auschwitz, polsky Oświęcim)

85 let od vzniku Auschwitzu. Zápas o lidskost není nikdy jednou provždy vyhraný

Před 85 lety začal v Auschwitzu (Osvětimi) největší známý útok na samotnou podstatu lidskosti. Mělo to být varování pro všechny budoucí generace. Přesto dnes znovu vidíme, jak snadno lidé zapomínají, opakují chyby a přehlížejí utrpení druhých. Hrůza nezmizela, žije dál; v nových konfliktech, v systematickém ponižování a potlačování menšin, v cynické lhostejnosti mocných i v tichém souhlasu těch, kteří se raději dívají jinam.

Aktualizováno včera

včera

Volby, ilustrační fotografie.

ANO chce dát hlas téměř třetina voličů. Okamurova SPD přeskočila STAN

Opoziční hnutí ANO je nadále favoritem podzimních sněmovních voleb. Potvrzuje to nejnovější průzkum agentury STEM pro CNN Prima News. Podle šetření by expremiérovi Andreji Babišovi a jeho kolegům dala hlas téměř třetina voličů. Do Poslanecké sněmovny by se dostalo sedm kandidujících subjektů. 

včera

FOTO UVNITŘ: První snímky hrobu papeže Františka. Míří k němu první věřící

Vatikán zveřejnil první snímky místa posledního odpočinku papeže Františka v římské bazilice Panny Marie Sněžné, kde svatý otec spočinul po sobotním pohřbu. Papež zemřel v pondělí ve věku 88 let. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy