Zahraniční filmy z festivalu Karlovy Vary, které musíte vidět

V sobotu 7. července skončil v Karlových Varech 53. ročník Mezinárodního filmového festivalu. V průběhu osmi dnů měli náštěvníci možnost navštívit 236 filmů, z toho 181 hraných a 55 dokumentárních. Součástí festivalu byl bohatý kulturní program doplněný o účast českých i zahraničních hvězd jako Tim Robbins, Terry Gilliam, Robert Pattinson nebo Barry Levinson. Teď, když je 53. ročník u konce, se zaměříme na zajímavé zahraniční filmy, které míří do kin nebo teprve budou.

V první řadě se podíváme na vítěze Kříšťálového glóbu, kterým byl rumunský snímek „Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři“. Ten rekonstruuje skutečnou událost z roku 1941, kdy rumunská armáda spáchala na východní frontě ohromný etnický masakr a to vše z pohledu mladé umělkyně. Poukazuje na chyby minulých generací nesoucí se až k současnosti. I když zatím není stanoveno přesné datum distribuce, tento film film od jednoho z nejvýraznějších evropských autorů, stojí za shlédnutí.

Dalším snímkem je Muž, který zabil Dona Quijota, jenž je už od 5. července v kinech. Jak už název napovídá, jedná se o volnou adaptaci příběhu Dona Quijota. Po 29 letech, kdy se poprvé začalo o tomto filmu mluvit, se režisérovi Terrymu Gilliamovi splnil sen. Jeho Quijotem je starý, lehce bláznivý výrobce obuvi Javier (Jonathan Pryce), který si známého rytíře historicky zahrál ve studentském filmu a po letech si začíná myslet, že jím opravdu je. Když do vesnice náhodou zavítá filmový režisér Toby (Adam Driver), Javier ho považuje za svého věrného Panzu a vydává se s ním na cestu napříč španělskou krajinou.

Zajímavou podívanou nabídnou dva skandinávské thrillery Tísňové volání a Utøya, 22. července. Tísňové volání se zaměřuje na bývalého policistu Asgera Holma a jeho rutinní službu na tísňové lince, kterou náhle změní telefonát unesené ženy. Jakmile se hovor přeruší, Holm začíná pátrat po ženě a jejím únosci. Na rozdíl od tradičních krimininálek, je film v mezích naprostého minimalismu, kdy se veškeré dění odehrává v prostorech stanice. Do kin thriller míří 12. července. Týden na to, 19. července, bude k vidění film Utøya, 22. července, který se vrací k tragické události z 22. července 2011, kdy pravicový extremista Breivik zaútočil na několik stovek mladých lidí a účastníků letního tábora na norském ostrově Utøya. Režisér Erik Poppe se zaměřil na zoufalý pohled obětí, odříznutých od okolního světa a na jejich okamžiky hrůzy od prvního výstřelu.

Ponorou atmosféru dále provede australský western Sweet Country zaměřující se na rasistické prostředí Austrálie 20. let, kde se setká ideje svobody s myšlenkou, že původní obyvatelé patří do okovů. Všudepřítomný rasismus je zde zadřený hluboko pod kůži. Film se chystá na filmové plátno 2. srpna. V podobném, odlehčeném duchu se nese protirasistická komedie BlacKkKlansman, která získala Velkou cenu na letošním festivalu v Cannes. Ron Stallworth je prvním Afroameričanem, který se stal nejen policistou, ale i úspěšným členem Ku Klux Klanu. Americký nezavislý režisér Spike Lee, si v tomto snímku z nikoho nebere servítky. Komedie bude k vidění od 16. srpna.

Film Léto od režiséra Kirilla Serebrennikova, zachycuje Lenigrad na počátku 80. let, kdy politickou represí začíná prosvítat svérázné rockové hnutí. Mike, frontman kapely Zoopark, se setkává s mladým hudebníkem Viktorem, který se má brzy stát ruskou rockovou hvězdou. Černobílý film obrazem ukazuje společenskou náladu v Sovětském svazu a situaci, kdy hity muzikantů jako Lou Reed, David Bowie, Iggy Pop z desek koupených na černém trhu, dotváří atmosféru doby.

Zahraniční výběr zakončíme halucinogenní jízdou Climax od francouzského experimentálního režiséra Gaspara Noé, který naposledy šokoval svět snímkem LOVE. Děj se odehrává v chatě uprostřed lesů v zimě roku 1996, kdy tanečníkům na konci turné po USA, zbývá už jen závěrečná party před odjezdem. Jedna velká nádoba sangrie spustí kolotoč dění, které by nikdo neočekával. Climax zvítězil v Cannes v sekci Quinzaine des réalisateurs a stal se největším překvapením festivalu. Premiéra obou filmů zatím není známá, ale pravděpodobně půjde o podzim letošního roku.

Související

Více souvisejících

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV) festival Cannes Terry Gilliam Robert Pattinson Gaspar Noé

Aktuálně se děje

před 36 minutami

před 1 hodinou

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Dmitrij Peskov na druhém summitu Rusko Afrika 2023.

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

včera

včera

včera

Mark Rutte

Misky vah se naklání. Rutte si získává podporu Turecka, v cestě do křesla šéfa NATO mu ale stojí další země

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pátek prohlásil, že od nového generálního tajemníka Severoatlantické aliance (NATO) očekává, že upřednostní řešení obav Turecka souvisejících s terorismem. Řekl to v Istanbulu během setkání s vedoucím kandidátem na post šéfa NATO, dosluhujícím nizozemským premiérem Markem Ruttem, který je na návštěvě v Turecku v rámci snah o získání podpory pro svou kandidaturu.

včera

Volební štáb hnutí ANO

Babišovo ANO opět prachsprostě lže. Tentokrát o důchodech

Zástupci hnutí ANO a kabinetu Petra Fialy (ODS) se shodli na nutnosti změn v prvním důchodovém pilíři, opoziční subjekt zároveň nezpochybnil nutnost zvyšování věkové hranice pro odchod do důchodu. To vyplývá z dokumentů zveřejněných prezidentskou kanceláří k březnové schůzce nad tématech důchodové reformy. Stojí za to připomenout, že onoho 28. Března se schůzky na pozvání prezidenta zůčastnili Karel Havlíček, Alena Schillerová a Aleš Juchelka. Celý zápis přidávám na konec tohoto článku. Závěr si z něj udělejte sami.  

včera

včera

včera

včera

včera

OSN spočítala, jak dlouho potrvá renovace Pásma Gazy

Zástupce OSN ve svém pátečním prohlášení upozornil, že odstraňování obrovského množství trosek včetně nevybuchlé munice z palestinského Pásma Gazy bude trvat přibližně 14 let.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy