RECENZE: Nejpostradatelnější Stallone posledních let? Plán útěku 2 se ani nesnaží

RECENZE – Jednička měla Arnolda. A i když hrála především na nostalgii, nemálo fanoušků skutečně bavila. Pokračování brakové série o útěcích z absurdně překombinovaných nápravných zařízení na minulosti nelpí a místo toho za své přijímá snad všechny neduhy většiny moderních béček.

Ray Breslin (Sylvester Stallone) se ještě donedávna živil testováním bezpečnostních systémů věznic – nechával se do nich zavřít a poté se z nich pokoušel utéct. Samozřejmě se 100 % úspěšností. V roce 2013 se mu ale jedna zakázka málem stala osudnou. Když se na konci prvního Plánu útěku úspěšně probojoval z nechvalně známé „Hrobky“, rozhodl se pověsit praxi na hřebík a do akce místo sebe posílat tým svých mladých učňů v čele s expertem na bojová umění Shuem (Xiaoming Huang). Tajemní majitelé Hrobky ale nezapomněli a přichystali si pro Breslina pomstu zvanou Hades. Na zápletce ale nijak zvlášť

Plán útěku 2 je hodně špatný film, a to po všech stránkách. Natočit ho Segal nebo Van Damme, putoval by rovnou na DVD. Sly je ale přeci jen hvězda mnohem většího kalibru. Oscarový kousek samozřejmě nikdo nečeká, film ale nefunguje ani jako béčko.

To je nejvíc znát na samotné akci. Tedy spíš na jejím nedostatku. Největší akční scéna se odehraje v prvních minutách, pak už jde jen o pouhé paběrkování – minutová honička dvou aut, několik kratičkých rvaček a dvě nebo tři přestřelky, které skončí dřív, než vůbec začnou. A i to něco málo „adrenalinových“ scén je provedeno tak diletantsky, až se z toho většině fanoušků Demolition Mana stahují varlata zpět do retroperitonea. Když pomineme počítačem animovanou krev a výbuchy, které vypadají, jako by je nevyprodukovalo hollywoodské studio, ale nějaký amatér v editačním programu za pár korun, je největším průšvihem kombinace extrémně roztřesené kamery, rychlých videoklipových střihů a minimálního nasvícení, díky kterým nemáte šanci se v soubojích orientovat. Natož se jimi nechat pohltit.

Všeobecnou nudu ještě podtrhují veskrze nevýrazní herci. Sázka na mladé neznámé se evidentně nevyplatila, protože se jedná o necharismatické neherce recitující svoje repliky tím nejrobotičtějším způsobem. Čest poloviční výjimce Xiaomingu Huangovi. Ten alespoň v některých scénách působí zajímavě. Než otevře ústa.

Stallone se pro jistotu nesnaží vůbec a celý film odehraje v podstatě v polospánku. Spolu s dalším charismatickým rváčem a druhou největší hvězdou filmu, Davem Bautistou, si ho navíc divák ani moc neužije – každý z nich se ve filmu objeví cca na 15 minut.

Třetím kamenem úrazu jsou repliky. Ono nejspíš nejde vyčítat hereckému ansámblu, že své party odříkávají, jako by je poprvé v životě četli z papíru. Takhle prkenné dialogy by nedokázal přesvědčivě přednést ani Stromovous. O ubohých pokusech o rádoby drsné hlášky snad radši pomlčet úplně.

Jestli je John Wick synonymem pro kvalitní moderní akční béčko, dal by se Plán útěku 2 po všech stránkách označit jako anti John Wick. Nejlépe bychom mohli tento smutný pokus o film přirovnat k Expendables 3… kdyby v nich nebyly žádné hvězdy, téměř žádná akce a jejich rozpočet byste zkrátili (minimálně) na pětinu.

Největším kladem filmu je tak možná paradoxně to, že není "až tak špatný", jak ho tato recenze vykresluje. Jeho hodina a půl se dá přežít téměř bezbolestně, a to i díky několika scénám, které jsou tak blbé, až se u nich nedá nerozesmát. Zbytek je jen nuda. Unavená nuda bez nápadu, šmrncu nebo snahy, podpalovat kvůli tomu v rozhořčení kinosál ale nejspíš nebudete.

Celkové hodnocení: 30 %

Escape Plan 2: Hades (2018)

Hrají: Sylvester Stallone, Dave Bautista, Xiaoming Huang, Jesse Metcalfe, Curtis "50 Cent" Jackson, Titus Welliver, Jaime King, Wes Chatham a další

Režie: Steven C. Miller

Scénář: Miles Chapman

Kamera: Brandon Cox

Hudba: The Newton Brothers

USA / 93 minut / akční, thriller

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Plán útěku 2 Sylvester Stallone žánr: akční Dave Bautista Xiaoming Huang

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Ilustrační fotografie

Dramatická volební noc začíná. V USA se zavřely první místnosti

Dramatická volební noc, na jejímž konci se očekává jméno 47. prezidenta Spojených států, odstartovala o půlnoci středoevropského času uzavřením některých volebních místností. Samotné sčítání bude trvat minimálně do zítřejších ranních hodin, přičemž k uzavření posledních volebních místností dojde v sedm hodin ráno středoevropského času. Jméno vítěze voleb se tak můžeme dozvědět až za několik dní.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

včera

včera

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně

Americké zpravodajské a bezpečnostní služby obvinily Rusko a Írán z toho, že zesílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně s cílem rozdělit americkou společnost před prezidentskými volbami.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy