RECENZE: Očekávaný horor Sestra sází na osvědčené lekačky, které z něj akorát dělají frašku

RECENZE - Král hororu James Wan příchází s prequelem svého posledního filmu V zajetí démonů 2. Démonické sestře Valak se rozhodl věnovat samostatný film, který by měl vystrašit diváka a dovysvětlit některé nevyřčené záležitosti z hledika příběhu. Avšak film nedosahuje toho, co alespoň z ukázky slibuje. Na to, co v Sestře nesedělo se podíváme blíže v této recenzi.

Už na první pohled se zdá, že klášter St. Carta, nacházející se někde na venkově v Rumunsku, měl za sebou i lepší časy. Bombardování v průběhu druhé světové války urychlylo jeho pomalé chátrání. Budova připomínající středověký hrad, obklopený lesy, neustále přítomnou mlhou a dveřmi, na kterých je napsáno „Bůh končí zde“, tvoří perfektní klima pro hororový film. Stačí do kotle přihodit ještě sebevraždu jedné ze sester a námět na zápletku je na světě.

Aby záhadná sebevražda nezůstala nevyřešena, posílá Vatikán do Rumunska otce Burka (Demian Bichir), zvaného též jako „lovce zázraků“. Po jeho boku se objeví mladá, racionální novicka, sestra Irene (Taissa Farmiga). Jakmile dvojice dorazí na rumunský venkov, setkají se s jejich průvodcem Frenchiem (Jonas Bloquet), který zásobuje klášter z nedaleké vesnice a který jako první viděl oběšené tělo mrtvé sestry. Irene a Burke se brzy setkají tváří v tvář svému největšímu strachu, kdy je ani intenzita modlení nezastaví před přicházející Sestrou.

Je to již podruhé, kdy se Valak, demonická sestra, objevila v univerzu V zajetí démonů. Poprvé strašila v Londýně ve filmu V zajetí démonů 2, teď v padesátých letech v rumunském klášteře ve svém vlastním spinoffu. Po dvou shlednutých filmech se divák nedozví co vlastně tuto démonickou sestru pohání, co po svých obětech chce. Zdá se, že její konání je bez jakékoliv motivace a to se pak promítá v samotné podobě filmu. Valak se tak často objevuje na filmovém platně až se z ní pomalu stává hloupá karikatura.

I když trailer filmu nabízí určitý příslib přirozeného strachu, konečná podoba je zklamáním. Strach byl v tomto případě nahrazen lekačkami všeho druhu. Jejich četné zastoupení v průběhu 96 minutové stopáže je natolik vysoké, že se horor v průběhu mění spíše na thriller se „šáhlým“ záporákem.

Podobným problémem je chování hlavní postav, vždy, když se blíží nebezpečí, postavy se rozdejdou, každá jiným směrem. Buď neočekávaně opustí scénu nebo se na ní zcela nepochopitelně objeví. Většinu času tráví chozením po klášteře s lucernou v ruce, kdy téměř vždy mají za zády démonickou sestru. Když postaví nechodí, tak se modlí, čtou staré rukopisy, kopají hroby nebo objevují kryptu.

Přitom ještě v první třetině Sestry dokáže režisér Corin Hardy děj jaktakž odvyprávět. Divák má možnost obdivovat krásu rumunské přirody a nechat se pohlit vyšetřováním záhadného úmrtí jedné ze sester. Jakmile do děje více vstoupí Valak, to dobré se z filmu začíná vytrácet. Ani některé pokusy o vtip ze strany scénaristy Gary Daubermana nefungují, naopak umocňují celkovou nudu a rozčarování z filmu.

Zdá se tedy, že ani přítomnost Jamese Wana coby producenta a autora univerza V zajetí démonů, nedokáže zmírnít pád Sestry. Jak si může divák užívat film, který namísto pohlcení atmosférou, sazí na vizuální stránku a lekací momenty? Fanoušci hororu budou nejspíš zklamáni, zdrojem potěšením jim budou pouze některé momenty ze závěru snímku. Neproškolený divák by si mohl lekačky užít, protože ještě nějakou dobu na žádný takový film nepůjde. Ono to stejně Sestře nakonec nějak projde.

Sestra / The Nun (2018) 

Celkové hodnocení: 50%

Režie: Corin Hardy

Scénář: Gary Dauberman

Hrají: Taissa Farmiga, Demián Bichir, Jonas Bloquet, Charlotte Hope

USA / 96 minut / mysteriózní, thriller, horor 

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze James Wan film Sestra kultura filmy

Aktuálně se děje

před 59 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy