RECENZE: Střeva, hlášky a přeplácaný chaos. Nový Predátor má styl, chybí mu ale tah na branku

RECENZE – Scénárista Smrtonosné zbraně a Posledního skauta patří mezi poslední mohykány, co ještě dělají béčka tak, jak by měla vypadat. Z Predátora: Evoluce jeho rukopis táhne na sto honů, a zatímco fanoušky pokleslých žánrovek potěší, snobům vyrve páteř z těla.

Úvodní scéna nabídne nejprve souboj dvou vesmírných lodí, z nichž ta menší na poslední chvíli unikne na jistou lidstvu velmi dobře známou modrou planetu. Po několika krvavých, ukecaných a vysvětlovacích scénách létajících z místa na místo se nám ustaví základní trojúhelník – na jedné straně máme elitního lovce hlav, na straně druhé zlé zástupce vlády, kteří ho chtějí zkoumat, a na té třetí kapitána Quinna McKennu (Boyd Holbrook), mladého velitele elitních jednotek, na kterého mají pifku jak pozemští agenti, tak i přerostlý zubatec. McKenna totiž ztroskotavšímu Predátorovi ukradl jistý (takřka) všemocný macguffin. Na ploše hodiny a půl se pak rozvíjí zběsilá zápletka zahrnující do mixu evoluční bioložku, geniálního chlapce s aspergerovým syndromem a autobus vojenských veteránů utíkajících z blázince, přičemž všichni bojují proti sobě a závodí v tom, kdo ze sebe vyklopí nejvíc sprostých slov.

Režisér a scénárista Shane Black se rozhodl pro svůj typický odlehčený styl stojící na nevybíravých hláškách, střídání akce se žvaněním o ničem a zároveň o všem a zkušeným balancováním na troj-hranici mezi vážností, komedií a kýčem, který se mu milionkrát vyplatil v nedoceněných pokladech Kiss Kiss Bang Bang a Správní chlapi a jehož zředěná verze pro děti napůl nadchla a napůl rozzuřila diváky třetího Iron Mana.

Tentokrát ale jako by všechno (kromě humoru a důmyslných způsobů, jak s někým vymalovat stěny načerveno, kde se opravdu nedržel zpátky) dělal jen napůl. Zbytečně překombinovaná zápletka, z níž jsem ještě minimálně tři dějové linky a zvraty vynechal, se sice nebere bůhvíjak vážně, zároveň ale po divákovi chce, aby se v ní orientoval – což vyžaduje zbytečnou přemíru soustředění – a aby v ní zároveň nehledal chyby – což pro změnu předpokládá několikanásobnou lobotomii. Všechno to geneticko-evoluční blábolení působí jako pěst na oko o to víc, když si vzpomeneme na původního Predátora s Arnoldem a jeho jednoduchou zápletku – komando a emzák pobíhají po džungli.

Podobně polovičatě dopadlo i ztvárnění a vykreslení jednotlivých postav. Velmi nadějný ansámbl v čele s charismatickým Boydem Holbrookem (Logan: Wolverine) a jedním z nejtalentovanějších dětských herců současnosti, Jacobem Tremblayem (Room), dostává tolik prostoru, abychom od sebe jednotlivé postavy odlišili (a obzvlášť šílení veteráni tak nepodléhají hororovému klišé navzájem zaměnitelných figurek na odstřel), na nikom, snad kromě hlavního hrdiny, nám ale ve výsledku nesejde a jejich boje o přežití tak postrádají to pravé napětí. S tím souvisí také množství pochybných rozhodnutí, která různá individua provádějí, stejně jako nenadálý talent pro válčení a přežití, který v sobě někteří netrénovaní jedinci projeví (jmenovitě bioložka Olivie Munnové).

Samotná akce pak začne velmi slibně a zlepšuje se až do poloviny filmu, kde dosáhne svého stropu. Od té doby to s ní jde z kopce a „velkolepé“ finále už každý správný fanda sci-fi rubaček, hororových řežeb a vyvražďovacích masakrů spíš opláče. Nebo prospí.

Hodnotit film Predátor: Evoluce není žádný med. Teoreticky se jedná o projekt, který byl předem odsouzený k selhání. Zároveň je ale napěchovaný talentem předurčujícím ho k tomu, aby byl pokračováním, když už ne dokonalým, tak alespoň důstojným a osobitým. Snad aby ani jeden tábor neurazil, je snímek obojím a není proto snadné ho zaškatulkovat. Většině kritiků moc vonět nebude, co se ale mainstreamového diváka i žánrového fanouška týče, záleží čistě na tom, co od něho budou čekat. Některé pobaví, jiné znechutí a většinu zkrátka ani nenadchne, ani neurazí. A to je jak zklamání, tak úspěch.

Celkové hodnocení: 65 %

The Predator (2018)

Hrají: Boyd Holbrook, Trevante Rhodes, Jacob Tremblay, Keegan-Michael Key, Olivia Munn, Sterling K. Brown, Alfie Allen, Thomas Jane, Augusto Aguilera, Jake Busey, Yvonne Strahovski a další

Režie: Shane Black

Scénář: Fred Dekker, Shane Black

Kamera: Larry Fong

Hudba: Henry Jackman

USA / 108 minut / akční, sci-fi

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Predátor: Evoluce film Predátor Shane Black Jacob Tremblay sci-fi Olivia Munn Boyd Holbrook

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 55 minutami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy