RECENZE – „Přilepit se k betonu. Vysvištět prostorem. Mít to všechno v pohybu.“ Být skejťákem za normalizace nebyl žádný med, přesto se to partičce puberťáků povedlo. Začínali na překližkách a postupem času si vydobyli světové renomé. Svérázní dědové vzpomínají na léta plná alkoholu, sexu a volnosti.
Prohánět se v 70. letech po sídlišti na prkně vybaveném čtyřmi malými kolečky vzbuzovalo mezi dospělými posměšky i odsudky. Pro Zobáka a spol. se ale jednalo o způsob, jak žít aktivně bez dozoru shora. Spartakiády a Pionýr, to nebylo nic pro ně. Díky časopisům ze Západu, fištrónu některých skejťáků v čele s Martinem Kopeckým a kolísavé podpoře a toleranci ze strany Strany se ale podařilo vybudovat u nás překvapivě početnou subkulturu bláznů na prknech, z nichž někteří dosáhli také na úspěchy v mezinárodních soutěžích.
Dokument Šimona Šafránka se nese přesně v duchu svobody a s ní spojeného chaosu, podle jehož vzoru čeští skejťáci žili. Různě poslepované archivní záběry (kterých se dochovala obdivuhodně pestrá kolekce) prokládá záběry ze současnosti, ve kterých staří pardálové vzpomínají, předvádějí svoje archivní i zbrusu nová prkna a sem tam předvedou na stará kolena nějaký ten tríček. Vidět lehce pupkatého kmeta, jak z jedoucího prkna přeskakuje metr vysokou laťku a zase na něj elegantně dopadá, vyvolá obdiv a závist i v kdejakém mladíkovi. Sem tam se dočkáme i záběrů televizních, které podkreslují ducha doby – ať už mluvíme o Spartakiádě, rozhovorech nebo politických projevech.
Koho ale zajímají „tvrdá data“, nejspíš se zklame. Dokument je sice rozdělený do několika tematických celků (nejisté začátky, vztahy s režimem, soutěže a následné afterparty, ženy-skejťačky, první kontakty s profesionály ze Západu, šílenství a punk, osud skateboardingu po revoluci, …), důraz ale klade na to, jak ta cca desítka skejťáků, kteří ve filmu vzpomínají, vnímala svůj život tehdy, a jak se na něj dívá teď. Kamarádství, rebelie, ale i psychické problémy se tu mísí mezi sebou a dohromady dávají vydatný, i když trochu zředěný guláš dojmů a emocí.
Autenticitě určitě přidávají také rozhovory se samotnými skejťáky. Ať už se z nich stali seriózně vypadající pánové, nebo se pořád oblékají jako puberťáci před patnácti lety, potvrzují na začátku vyřčenou pravdu, že každý z nich byl, je a bude originál. Většina z nich ze sebe sice nedokáže vypotit větu, aniž by ji prošpikovali několika „prostě“, hrstí „vlastně“ a lopatou „vole“, ale svým nadšením pro svoji celoživotní posedlost si vás musejí získat.
Bez nadsázky je třeba dodat, že dokument posouvá o úroveň výš jeho soundtrack. Rockové hitovky a alternativní kousky staršího stejně jako novějšího data fungují jako skutečný soundtrack, který dokresluje atmosféru a dobovým sestřihům dodává šmrnc. Visací zámek, Sex Pistols, ale i Monika Načeva nebo moderní progrock Pravda. Hudebnímu podkresu, jehož playlist můžete momentálně najít také na Spotify, se nedá nic vytknout.
Jestliže je vám tato tématika blízká (a nemusíte být přímo fandové U-ramp a Tonnyho Hawka, stačí se zajímat o underground a rebelující subkultury), odejdete z filmu King Skate nabití pozitivní energií a možná i obohacení o poznání, že má u nás tento sport-nesport bohatou tradici a historii plnou zakrvácených loktů, propitých víkendů a dobrodružství. O moc lépe se asi undergroundový dokument udělat nedá, i když je pravda, že hlavně zezačátku mu jeho kolečka maličko drhnou.
Celkové hodnocení: 80 %
King Skate (2018)
Režie: Šimon Šafránek
Scénář: Šimon Šafránek
Kamera: Jiří Chod
Česká republika / 80 minut / dokumentární
Související
RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce
RECENZE: Subtilní Rok vdovy zpřítomňuje truchlení a apatii úředních aparátů
recenze , film King Skate , dokument , skateboarding
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Kyjev sabotuje výměnu zajatců, tvrdí Rusko
před 2 hodinami
Amerikou hýbe falešné volební video. Rusko od něj dává ruce pryč
před 2 hodinami
Chameneí se chce za útoky Izraele pomstít USA
před 3 hodinami
Dva mladí Češi jeli na střeše vídeňského metra. Jeden zemřel, druhý bojuje o život
před 4 hodinami
Medveděv opět vyhrožuje: Když nás budete ignorovat, bude třetí světová válka
před 4 hodinami
Američtí experti pro EZ vysvětlili, proč lidé volí Trumpa, když hrozí opakování útoku na Kapitol
před 5 hodinami
Rakouský myslivec, který vraždil u hranic s Českem, je po smrti
před 5 hodinami
"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy
před 6 hodinami
Severokorejští vojáci na Ukrajině jsou hrozbou nejen pro Evropu, varují státy
před 8 hodinami
Írán chce rozpoutat válku na Blízkém východě? Do konfliktu se snaží zatáhnout i Irák
před 8 hodinami
EXKLUZIVNĚ: Šéfka volební komise v USA pro EZ popsala, jak hurikán ovlivní volby
před 9 hodinami
Zelenskyj vyzval svět, aby začal něco dělat se severokorejskými vojáky na Ukrajině
před 10 hodinami
Respirační onemocnění v Česku nabývají na síle. Stoupá počet lidí s covidem i černým kašlem
před 11 hodinami
Íránská hrozba sílí. Zvýší dolet balistických střel, může přehodnotit i jadernou doktrínu
před 12 hodinami
Výhled počasí na listopad. Předpověď budí obavy i jinde v Evropě
včera
Izraelci teď nejsou v bezpečí nikde, ukazuje případ ze Švédska
včera
Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa
včera
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
včera
Říjnové počasí bylo nadprůměrně teplé. Teď přijde ochlazení
včera
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.
Zdroj: Lucie Žáková