RECENZE: Sněžný muž rapuje? Yeti: Ledové dobrodružství staví pravdu na první místo

RECENZE – Mezi animáky letos zatím platilo tradiční rozdělení hvězdný Pixar a zbytek světa kdesi u dna. Nepoměr se pokouší rozbít nová slapsticková moralitka o sněžných mužích, vyzbrojená popovými hvězdami a předělávkou hitovky Under Preassure od skupiny Queen. A částečně se jí to daří.

Migo je mladý yetti, který se nemůže dočkat, až po svém otci převezme prestižní práci rozeznívače gongu, kterým jeho lidé každé ráno probouzí slunce – obřího svítícího šneka putujícího po obloze. V Migově vesnici na vrcholku Himalájí vůbec věří v prapodivné bludy a hlavním heslem dne je: „neptej se a poslouchej posvátné kameny“. Kdo se jim vzepře – například tím, že svým sousedům plete hlavy o tom, jak potkal mytického „pidinožku“ (tzn. člověka) – je vykázán.

Yeti: Ledové dobrodružství (distributora pro příště odkazujeme k Pravidlům českého pravopisu, kterým se tentokrát vyhnul jako yettiové přemýšlení) je typickou americkou animovanou jednohubkou, kterých ročně vznikne hned několik. Má krásnou barevnou animaci, spoustu akce a pohybu, infantilní groteskový humor, který sem tam proloží vtípkem pro dospělé, nese jednoduché morální poselství, a když potřebuje nahnat čas a dělat, že jde s dobou, uchýlí se k lacinému, ale líbivému popovému songu.

Čím se ale může pochlubit, je zajímavý námět. Tím, že film sleduje příběh střetu lidstva a yettijstva z pohledu chlupatých obrů, nabízí tvůrcům velký prostor k vymýšlení zajímavých vtipů a paralel. Zatímco studnice chytrých vtipů ale začne pomalu vysychat ještě během první třetiny filmu, alegorie kritizující totalitní systémy (jak náboženské, tak státní), xenofobii, upřednostňování schematismu před plným pochopením komplexnosti skutečnosti a oslavující pravdu jako nejvyšší ideál, na jehož poznání máme všichni právo nehledě na to, jak nebezpečná nebo nepohodlná může být, nabírá na účinnosti a zajímavosti až do samotného závěru. Pravda, děje se tak (trochu paradoxně) ve zjednodušené a poněkud doslovné formě, aby to dokázaly pochopit i malé děti, ale i tak se v tomto ohledu scénář překvapivě činil.

Film si přesto užijí hlavně malé děti. Postavičky stále někam padají, do něčeho narážejí, nebo před něčím utíkají a uskakují. Většinou je to dokonce i vtipné, i když postupem času to začne být (alespoň pro starší diváky) lehce únavné. Dění na plátně se ani na chvilku nezastaví, jak příběh, tak obraz neustále spěchají kupředu, nebo alespoň víří kolem dokola. Chybí klidné pasáže, během kterých by se dalo vstřebat právě viděné, případně se lépe seznámit s postavami a prozkoumat jejich vzájemné vztahy.

Výraznou slabinou Ledového dobrodružství jsou písničky. Ne, že by byly vyloženě neposlouchatelné (a to ani v českém dabingu), jsou jen obyčejné, jedna splývá se druhou a nedá se očekávat, že by si je děti zapamatovaly a prozpěvovaly. Žádné Let it Go, žádné Hakuna Matata, jen nerozlišitelný šum spíchnutý horkou jehlou.

Yeti má spoustu výborných dílčích nápadů, působí ale uspěchaně, zmateně a všehovšudy by si zasloužil více péče – dotáhnout nápady, vyhladit hrany, zbavit se balastu. Jeho největší síla tkví v poněkud těžkopádně podaném, ale zato nečekaně vyspělém morálním poselství, které ne náhodou rezonuje se současnou atmosférou ve světě.

 

Celkové hodnocení: 65 %

Smallfoot (2018)

Originální znění: Zendaya, Channing Tatum, Danny DeVito, Gina Rodriguez, James Corden, Common, Jimmy Tatro a další

České znění: Michal Holán, Tomáš Juřička, Martin Sobotka, Zuzana Ďurdinová, Radek Škvor, Ladislav Cigánek a další

Režie: Karey Kirkpatrick, Jason Reisig

Scénář: Karey Kirkpatrick, Clare Sera

Hudba: Heitor Pereira

USA / 96 minut / animovaný, muzikál, dobrodružný

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Yeti: Ledové dobrodružství CinemArt animovaný film yetti sněžný muž

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy