RECENZE: Drama První člověk sází na americké hodnoty, čímž se stává adeptem na Oscara

RECENZE – Oscarový režisér Damian Chazelle se po úspěšných filmech Whiplash a La La Land pouští do nových vod. V novém životopisném dramatu První člověk zobrazuje to, čím si musel Neil Armstrong projít, než se dostal na Měsíc. Za oponou úspěšného kosmonauta vidíme milující otce, který čelí možnému zdravotnímu nebezpečí a ztrátě kolegů.

8 dní, 3 hodiny, 18 minut a 35 sekund. Přesně tolik času bylo zapotřebí, aby se tři piloti Apolla 11 zapsali do historie Ameriky a dějin lidstva. Po osmi letech se podařilo splnit národní cíl stanovený prezidentem Johnem F. Kennedym v roce 1961: přistát na Měsíci a vrátit se bezpečně na Zemi. Aby se tak vůbec stalo, museli astronauti provést několik let nezbytné přípravy, která některé z nich stála i život. Naše znalosti však většinou končí u jmen dvou nejznámějších aktérů Neila Armstronga a Buzze Aldrina a slavné věty: „Je to malý krok pro člověka, obrovský skok pro lidstvo.“ Tyto mezery ve znalostech dovysvětluje životopisné drama První člověk, které vypráví o cestě na Měsíc skrze život Neila Armstronga v rozpětí let 1962 až 1969. Neil začínal létat jako pilot ve válce v Koreji, poté byl zkušebním pilotem pro letectvo, a nakonec pro NASA. Ve svém osobním životě byl tichý s břitkým smyslem pro humor. Projevoval se v momentech, kdy věděl, že může přispět. Ze ztráty svojí dvouleté dcery se vyrovnával prací. Jeho osobnost hezky shrnul režisér filmu Damien Chazelle slovy: „Na Neilovi je fascinující, že je pro většinu lidí záhadou. Vezměte si ten paradox – je to jeden z neslavnějších lidí v historii a víme o něm tak málo.“

Myšlenka natočit film o slavném kosmonautovi a cestě na Měsíc se zrodila ještě před tím, než Armstrong v srpnu 2012 umřel. Kdyby nebyl nakloněný natočit film o svém životě, První člověk by na plátno nedoputoval. Předlohou ke snímku se stala kniha Jamese R. Hansena, ve které zkoumá úspěchy i neúspěchy Armstronga včetně jeho rodiny, kolegů a samotného národa. Producenti nějakou dobu pracovali na předloze sami, než se k nim přidal režisér Damien Chazelle, jenž vtisknul filmu ucelenou podobu.  Po dvou úspěšných filmech Whiplash a La La Land, se Damien Chazelle pouští do životopisného dramatu, jemuž vdechuje stejnou technickou dokonalost. Ať už jde o práci s kamerou, hudbou či jen to, jak pracuje s herci. Nenahlíží na děj z hlediska toho, co znamenalo úspěšně přistát na Měsíci, ale spíše ukazuje to, co to v té době znamenalo. Proto se může děj mnohdy jevit jako napínavý thriller, který divák naplno prožívá spolu s hlavním hrdinou. 

Jediné, co ubírá na konečném výsledku filmu je přepálená stopáž. Chazelle se snažil v průběhu 141 minut odvyprávět až příliš mnoho věcí najednou. Příběh rodiny, kosmonautů nebo události samotné. To se podepisuje na závěru filmu, který je věnován samotné cestě na Měsíc. Působí to, jako kdyby režisér na poslední chvíli spěchal, aby stihl splnit časový limit. Scénář v rukou oscarového scénáristy Joshe Singera (Spotlight, Akta Pentagon: Skrytá válka) je velmi zdařilou adaptací knižní předlohy. Singer z knihy vytáhnul ty nejzásadnější informace, jimž dal ucelený řád. 

 Nicméně kvalita snímku stojí na hereckých výkonech. Po filmu La La Land Damien znovu spolupracuje s hvězdným hercem Ryanem Goslingem, který je tentokrát v kůži Neila Armstronga. Jeho výkon je natolik strhující, že mu to divák od prvních minut věří. Podařilo se mu dost přesvědčivě vykreslit kosmonautovu osobnost a patrně si získat nominaci na Oscara. Podobně strhující je Claire Foy (The Crown) v roli Janet Armstrongové. Foy bravurně sekunduje Goslingovy a velmi autenticky zobrazuje to, čím si musela ve skutečnosti projít Neilova manželka. 

Chazelle se svojí novinkou První člověk potřetí míří k vítězství Oscara. Zdá se, že přesně ví, jak má natočit film, tak, aby se zalíbil nejen diváků, ale i filmové akademii. Skvěle hrající herci v čele s Goslingem a Foy to akorát potvrzují. Komorní příběhová atmosféra umocněná sledováním letu do kosmu z kokpitu raketoplánu je pak neopakovatelným diváckým zážitkem. 

První člověk / First Man (2018) 

Celkové hodnocení: 85%

Režie: Damien ChazelleScénář: Josh SingerHrají: Ryan Gosling, Claire Foy, Kyle Chandler, Corey Stoll, Lukas Haas, Jason Clarke, Christopher Abbott, Patrick Fugit, Shea Whigham, Pablo Schreiber

USA / 141 minut / Drama / Životopisný / Historický

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze První člověk Damien Chazelle Ryan Gosling (herec)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy