RECENZE: Hororová fantasy pohádka Čarodějovy hodiny okouzlí i znechutí…

RECENZE – …rozhodně na ni ale nezapomenete. Nikdy. A to zvlášť na ty části, které byste nejradši nikdy neviděli. Co také jiného čekat ve filmu pro děti, který natočil Tarantinův nejlepší kamarád a specialista na brakové krváky?

První polovina 50. let 20. století. Desetiletému Lewisovi (Owen Vaccaro) náhle zemřou oba rodiče, načež se musí přestěhovat ke svému výstřednímu strýci Jonathanovi (Jack Black) do jeho obrovského děsivě vyhlížejícího sídla. V ospalém městečku se seznámí s Jonathanovou sousedkou a dobrou přítelkyní paní Zimmermanovou (Cate Blanchettová) a na nové škole se brzy skamarádí také s všeobecně oblíbeným žákem Tarbym (Sunny Suljic). A to i přesto, že je Lewis zakřiknutý mimoň posedlý seriálem Captain Midnight a četbou slovníků.

To pravé dobrodružství ale začne ve chvíli, kdy Lewis zjistí, že jeho strýček a paní Zimmermanová jsou kouzelníci a dům, do kterého se přestěhoval, má vlastní vůli. A zatímco je malý sirotek zasvěcován do tajů magie, jeho učitelé a opatrovníci se zatím snaží najít ve zdech domu zakleté hodiny mága Izarda (Kyle MacLachlan) a zastavit tak příchod konce světa.

Čarodějovy hodiny hned zpočátku zaujmou podmanivou atmosférou tajemství a hravosti. Film se evidentně nebere moc vážně, což mu ale nebrání být děsivý, vtipný, vřelý a po všech směrech okouzlující. S občasnými ústřely k přehánění a přehrávání, které si ve vší lásce pohrává s klišé gotické hororové literatury a klasických hororových filmů (však ho má také na svědomí studio Universal, jehož monstra jako Drákula, Frankenstein, Mumie nebo Netvor z Černé laguny několik dekád tomuto žánru kralovala). Proto je těžké se do této žánrové hříčky, která navíc nevypadá jako nic, co jsme za poslední roky viděli, na první pohled nezamilovat.

Tomu pomáhají také sympatické postavy. Každý člen ústředního trojlístku má unikátní osobnost a jejich souhra působí jako vřelé přivítání. Scény si pro sebe tentokrát krade hlavně Black, ale ani dvojnásobná vítězka Oscarů Blanchettová nezůstává pozadu. Čtvrtým do party je pak samotný dům – jeho měnící se vitráž, rozverné křeslo a tajná zákoutí. A to nejen proto, jak moc se na jeho designu filmaři vyřádili.

Ze všech těchto důvodů, zvlášť pokud máte slabost pro lehce podvratný humor, je divák ochotný odpustit průměrnému režisérovi Eli Rothovi i těch několik laciných vtipů (prdící živý plot a zvracející dýně… a kdyby jen to), stejně jako za uši tahající dialogy, kterým navíc prokazuje medvědí službu ne úplně povedený překlad českého znění (byť samotný dabing vyloženě špatný není).

Jak ale děj postupuje a na scénu se dostává zlý, ale k uzoufání mdlý čaroděj Isaac Izard (jak, bože, jak je možné, aby byl Kyle MacLachlan, korunní klenot Davida Lynche, v nějakém filmu nudný, to mi hlava nebere), začne se víc a víc projevovat mizerně napsaný scénář. Navíc se – na úkor příběhu, vývoje postav i atmosféry – několikanásobně zvýší počet trapných vtipů a zábavný hravý snímek s dobrou atmosférou se změní v hloupou nelogickou nudu. S několika výbornými momenty, které ovšem jen korigují volný pád do propasti (pod)průměru.

Na Čarodějových hodinách nejvíc bolí právě ten sešup. Decelerace ze sta téměř na nulu během několika minut. Je těžké smířit se s tím, že film, který předvedl tolik důvodů, proč si ho zamilovat, nakonec nevěděl, co chce říct. Nebo jak. Přesto je nemožné kvůli tomu jeho první polovinu zavrhnout mávnutím ruky. Jako rodinný film, na  který můžete vzít svoje ratolesti 10+ navíc funguje a obsahuje i nějaké to použitelné výchovné poselství.

Celkové hodnocení: 60 %

The House with a Clock in Its Walls (2018)

Hrají: Jack Black, Cate Blanchett, Owen Vaccaro, Kyle MacLachlan, Colleen Camp, Renée Goldsberry, Sunny Suljic, Lorenza Izzo a další

Předloha: John Bellairs

Režie: Eli Roth

Scénář: Eric Kripke

Kamera: Rogier Stoffers

Hudba: Nathan Barr

USA / 105 minut / fantasy, rodinný, horor, komedie

Související

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.
Iveta Bartošová

RECENZE: Málo mě znáš o Ivetě Bartošové pojednává kontextuálně a vyhýbá se laciné dojímavosti

Snad nikdo není s mašinérií bulváru spjatý tolik, jako zpěvačka Iveta Bartošová. Hvězda normalizačního popu, jejíž život byl po revoluci jako na houpačce. Spíš než s pěveckou kariérou si ji spojujeme s vyhořením, nenaplněnými sny a tragickým osudem. Dokumentární minisérie Málo mě znáš se k médií nesčetněkrát omílanému příběhu vrací jinak. Kriticky, empaticky, bez bulvárnosti i sentimentu.

Více souvisejících

recenze film Čarodějovy hodiny fantasy horor pohádka Jack Black Cate Blanchett Eli Roth literární adaptace

Aktuálně se děje

před 18 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Irácká věznice Abú Ghrajb

20 let od kauzy Abú Ghrajb. Mučení vězňů pomáhalo rekrutovat dobrovolníky do teroristických skupin, říká odborník

Reportáž americké televize CBS News zveřejněná 28. dubna 2004 upozornila na nehumánní zacházení s vězni zadržovanými americkými vojáky v irácké věznici Abú Ghrajb. Jak vyplývá z rozhovoru, který webu EuroZprávy.cz poskytl expert na Blízký východ Josef Kraus, pro další vývoj v okupovaném Iráku měla kauza nezanedbatelný význam. Nejenže byla v arabské společnosti interpretována jako ukázka západního pokrytectví a dvojího metru v otázce lidských práv, ale mobilizační potenciál záběrů ponižovaných muslimů následně dokázala využít militantní a teroristická uskupení v regionu, konstatuje politolog z Masarykovy univerzity v Brně. Dále vysvětlil například to, proč byl americký přístup ke kauze problematický a jakou roli obecně sehrály věznice a detenční zařízení v radikalizaci irácké společnosti po roce 2003. 

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Martin Chlumský

Do čela Sokola byl zvolen Martin Chlumský

Martin Chlumský byl dnes zvolen do čela České obce sokolské (ČOS). Chlumský již od března dočasně řídil organizaci poté, co v souvislosti s podvodem rezignovala tehdejší starostka Hana Moučková.

včera

včera

včera

Vrtulník Kamov Ka-32 ve vzduchu.

VIDEO: Ukrajinci zaútočili na mezinárodní letiště v Moskvě

Ukrajinská vojenská tajná služba HUR se pochlubila likvidací helikoptéry Kamov Ka-32, což mělo  proběhnout na moskevském letišti. Jejím agentům se údajně podařilo proniknout na letiště, kde provedli akci, která byla zachycena na videu. Následně helikoptéra skončila v plamenech.

včera

Náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj (vpravo) a generál Oleksandr Syrskyj (vlevo) během obrany Kyjeva v březnu 2022.

Šéf ukrajinské armády přiznal, že situace na frontě se neustále zhoršuje

Velitel ukrajinské armády Oleksandr Syrskyj dnes na Telegramu informoval o zhoršující se situaci na operační i strategické úrovni ukrajinských vojsk na frontě. Tuto skutečnost sdělil také západním spojencům během virtuálního zasedání kontaktní skupiny pro Ukrajinu. Zároveň ruská armáda oznámila dobytí dvou vesnic v Doněcké oblasti a průlom v ukrajinské obraně.

včera

Ilustrační foto

Dopady změn počasí jsou stále ničivější. Prohlubují konflikty, ničí lidem životy, varuje UNHCR

Organizace spojených národů tento týden oznámila, že spouští nový fond, jehož cílem je posílit ochranu uprchlíků a vysídlených komunit ohrožených změnou klimatu. Podle zprávy agentury AFP Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) uvedl, že cílem je do konce roku 2025 získat do nového fondu 100 milionů dolarů na podporu uprchlíků, jejich hostitelských komunit a zemí původu, které jsou klimatickými krizemi zasaženy nejvíce.

včera

Kreml o mírových jednáních s Ukrajinou: Jednu věc je třeba vzít v úvahu

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že v současné době nejsou žádné podmínky pro mírová jednání s Kyjevem. Podle něj Kyjev již před dvěma lety zakázal veškeré vyjednávání, dokud bude ruským prezidentem Vladimir Putin, pod jehož velením ruská vojska v únoru 2022 vstoupila na Ukrajinu. Tento zákaz Kyjev zdůvodnil odhalením válečných zločinů, které údajně spáchalo Rusko.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy