RECENZE: Fantastická zvířata probouzí nostalgii po Harry Potterovi, ale na svůj výkon se nespoléhají

RECENZE – Režisér David Yates a scénaristka J.K. Rowlingová přicházejí s pokračováním Fantastických zvířat vycházejícím ze světa Harryho Pottera. V novém díle se Mlok utká se zlým černokněžníkem Grindelwaldem. Láska a loajalita jsou podrobeny zkoušce v znesvářeném světě čarodějů.

Pár měsíců poté, co magiozoolog Mlok Scamander zpustošil celý New York a polapil mocného černokněžníka Gellerta Grindelwalda, se na ono místo chce vrátit, aby splnil svůj slib. Právě dokončil svoji knihu o fantastických zvířatech a měl v plánu osobně předat její kopii Tině Goldsteinové. Jenže britské ministerstvo kouzel mu zakázalo cestovat do zahraničí, přičemž je ochotné zrušit zákaz tehdy, přidá-li se Mlok na stranu svého bratra Théseuse a dopadne Credence, který je stále naživu.  Avšak ministerstvo má v úmyslu Credence zabít, neboť jej považuje za hrozbu, avšak za těchto okolností Mlok nabídku odmítá. Celkovou situaci značně zkomplikuje únik Grindelwalda, který sbírá stoupence, aby realizoval svůj plán: připravit vládu čistokrevných čarodějů nad všemi nemagickými bytostmi. Albus Brumbál dostane Mloka na svoji stranu a donutí jej do náročného úkolu zmařit Grindelwaldovy plány, aniž by si uvědomoval, jaké nebezpečí ho čeká.

Když autorka Harryho Pottera J.K. Rowlingová ohlásila reinkarnaci světa čar a kouzel na filmovém plátně v podobě Fantastických zvířat, fanoušci byli štěstím bez sebe. Po premiéře v roce 2016 jejich nadšení mírně opadlo, nicméně v nich nadále žila naděje, že se série obrátí tím správným směrem a že uvidí své známé postavy v jejich poněkud mladším provedení. Právě s touto domněnkou pracují filmoví tvůrci, kteří se rozhodli, že do druhého dílu nacpou co nejvíce odkazů na původní heptalogii na úkor příběhu samotného.

Fantastická zvířata a kde je najít byla jakýmsi prologem znovuoživené série. Nový hlavní hrdina Mlok Scamander sliboval originální úvod do dávno poznaného světa. Jeho fantastičtí tvorové a mudla Jacob Kowalski měli na starost humornou složku. Zobrazení záporáka Grindelwalda v úplném závěru pak něco, co navnadí na chystané pokračování. Konečný výsledek sice dopadl uspokojivě, ale bez fanouškovského lapání po dechu.

Úlohou Grindelwaldových zločinů tedy bylo vychytat chyby předchozích Fantastických zvířat a přinést širší charakteristiku postav. To se daří scénáristce Rowlingové pouze napůl, ve svých knihách dokáže vyprávět příběhy plné jasně definovaných postav, ale na filmovém platně není schopna něčeho takového dosáhnout. Postavy, které předkládá jsou zajímavé a zábavné, ale z hlediska celku jsou to nedotažené polotovary, jejichž potenciál nedostane možnost se přirozeně vyvíjet jako třeba u vedlejší zápletky Queenie a Jacoba.

Po dějové stránce jsou Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny překombinovaným chaosem, ve kterém je velmi obtížné se orientovat. Nejenže do hry vstupuje mnoho postav, ale oni přicházejí a odcházejí, aniž by o tom padlo slovo. Režisér David Yates spolu s Rowlingovou oživují známé lokace a jména ve snaze probudit v divákovi nostalgii po starých dobrých časech.

Je uspokojivé vidět znovu Bradavice, mladou McGonagallovou nebo tvůrce kamene mudrců Nicolase Flamela, ale to děj nijak zvlášť neposune kupředu. Nehledě na tom, jak se Rowlingová snaží, originální svět dosahující takového věhlasu, jako právě ten Harryho Pottera, z toho nevzejde. Autorka se místo recyklovaní dávno poznaných věcí měla vydat novou tvůrčí cestou. 

Eddie Redmayne v roli Mloka září většinu času, co se objevuje na plátně. Zatímco v jedničce mu byl věnován téměř veškerý prostor, zde je upozaděn. Není to ani tak film o něm jako o ostatních postávách. Pozornost mu krade Johnny Depp v roli hlavního záporáka, který se pokouší oslnit, ale ve finále působí dost vyčpěle. Zachraňuje to jeho antagonista Album Brumbál v rukou Juda Law, jenž nejoblíbenější postavě Potterovců vdechuje sympatie a důvěru.

Výkon Ezry Millera jako Credence by se dal popsat slovy „Kdo jsem já?“, neboť většiny času věnuje pátrání po tom, kdo je a odkud pochází. Nehledě na omezeném prostoru, ve kterém se pohybuje, nedostává plnocennou možnost, jak vyniknout z davu jiných postav. Herci jako Katherine Waterson, Dan Fogler nebo třeba Zöe Kravitz se potýkají se stejným problémem, hrají sice bravurně, ale rovněž splývají se zbytkem. Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny v průběhu 135 minut nenabízí dějově nic zásadního, na plátně se sice něco stane, ale divák dostane namísto plnohodnotného filmu pouze zdlouhavou seriálovou epizodu. Závěrečná scéna slouží jako jednohubka, která má navnadit na chystané pokračování. Zcela jednoznačně se jedná o nejslabší film ze světa Harryho Pottera.

Celkové hodnocení: 60 %

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald (2018)

Hrají: Eddie Redmayne, Katherine Waterston, Dan Fogler, Johnny Depp, Jude Law, Alison Sudol, Ezra Miller, Zoë Kravitz, Claudia Kim a další

Režie: David YatesScénář: J. K. RowlingKamera: Philippe RousselotHudba: James Newton Howard

Velká Británie, USA / 134 minut / Dobrodružný / Rodinný / Fantasy

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny Joanne Rowlingová (J. K. Rowling) Jude Law Johnny Depp

Aktuálně se děje

před 40 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy