RECENZE: Shyamalan pořád umí. Skleněný je zaslouženým vyvrcholením unikátní trilogie

RECENZE – Bruce Willis, James McAvoy, Samuel L. Jackson a režisér Šestého smyslu se vrací, aby nám i potřetí dokázali, že se filmy o superhrdinech dají dělat v miniaturním měřítku, bez výraznějších triků i komiksové předlohy. A jak je u M. Night Shyamalana zvykem, jeho nový film je stejně tak milovaný, jako nenáviděný.

Varování – tato recenze vyzrazuje děj předchozích filmů série.

Vyvolený David Dunn (Bruce Willis) už dvacet let chrání ulice Philadelphie jako maskovaný mlčenlivý mstitel v pláštěnce. Po událostech, které se odehrály před dvěma lety ve snímku Rozpolcený, před ním ale stojí nová výzva. Šílený Kevin Wendell Crumb (James McAvoy), jehož mysl v sobě ukrývá 24 různých osobností různého stupně prohnilosti od těch kladných až po čiré zlo, je totiž stále na svobodě a nadále unáší a zabíjí mladé dívky. Do jejich potyčky se pak zapojí geniální pan Skleněný – Davidova nemesis Elijah Price (Samuel L. Jackson) – který se rozhodne rozehrát další ze svých šachových partií. Víc se ode mě nedozvíte, protože i když se těch několik překvapení, které si na diváka Skleněný připraví, ani zdaleka neblíží zvratům z předchozích dvou dílů série (nebo z většiny ostatních Shyamalanových filmů), ne vše je tak, jak se na první pohled zdá.

Důležitější je, že se s třetím dílem opět lehce změnil žánr. Zatímco Vyvolený byl velmi pomalým, zadumaným, spíše až mysteriózním filmem, ze kterého se na konci vyklubala superhrdinská origin story, a Rozpolcený sázel na hororovou atmosféru a až do poslední chvíle tajil jak schopnosti Kevinova alter ega Bestie, tak i fakt, že se jedná o pokračování 17 let starého filmu, na který polovina světa zapomněla, Skleněný se od začátku nese na veselejší, dalo by se říct až sebeuvědomělé notě. Jistě, postavy sice stále používají víc pusu než svaly, film je pomalý a předkládá hned několik otázek, nad kterými nutí diváka hloubat, ale rozhodně mu nechybí humor a vědomí, že co fungovalo v době, kdy byl moderní superhrdinský žánr ještě v plenkách, v dnešní zlaté éře všehoschopných mstitelů působí tak nějak zastarale a nepatřičně.

Režisér a tvůrce tohoto světa M. Night Shyamalan se tedy částečně přizpůsobuje moderní době, ani náhodou ale nejde s trendy. A ani s očekáváními vlastních fanoušků, jak dokazují smíšené až negativní ohlasy na film. Přitom nepředkládá nic, co by neodpovídalo jeho typickému rukopisu. Ať už mluvíme o onom pomalém povídavém tempu, nepřirozených a přes hranu natahovaných dialozích, hře s divákovým očekáváním, důrazem na použití (poněkud vybledlých) barev a na dokonalé umístění kamery v každé scéně nebo i přehnané vysvětlování závěrečného zvratu, který by byl dokonale srozumitelný i bez zbytečných flashbacků a obsáhlého monologu. Nutno dodat, že všechno kromě otravného finálního dovysvětlování funguje na výbornou.

Z ústřední trojice si nejméně užijeme Bruce Willise. Fanoušky to jistě zamrzí – zvlášť proto, že se do role Davida Dunna dokázal dostat poměrně snadno. A to je u herce, který poslední dobou většinu svých rolí odehraje v polospánku, vlastně úspěch. Děj se zaměřuje na titulního pana Skleněného a rozpolcenou osobností trpícího Kevina. A nutno před jejich představiteli smeknout, protože oba hrají proti svému typu. Jackson, tradičně drsný frajer s pistolí v ruce, který kolem sebe hází slova jako motherf*cker jako by se nechumelilo, se v roli sofistikovaného, ale šíleného génia s křehkými kostmi skutečně blýskne.

Nejvíc pozornosti na sebe ale opět strhává James McAvoy. Ano, opět přehrává, dokonce víc než minule, ale o to jsou jeho náhlé změny osobnosti zábavnější. Chladná Patricia, vystrašený Kevin nebo zvířecí Bestie poskytují potřebné drama, které odlehčí například devítiletý grázlík Hedwig či koketa Jade.

Skleněný má ambice a jde si vlastní cestou. Rozhodně se proto nejedná o film pro každého. Naopak, většina diváků ho nedocení. Je pomalý, maličko zahleděný do sebe a jeho konec bude pro hodně lidí velkým zklamáním. Možná že i oprávněně. Pokud ale přistoupíte na Shyamalanovu hru, uvědomíte si, že se jedná o nezařaditelný unikát, který nedělá kompromisy, má co říct a dokonce i má čím překvapit, což je v dnešní době vzácnost. A trestat ho za to, že není tím, čím jsme chtěli, aby byl, není fér. Vždyť kdyby tomu tak bylo, stěžovali bychom si pro změnu, že ten kdysi geniální režisér vyměknul a zaprodal se mainstreamu.

 

Celkové hodnocení: 85 %

Glass (2019)

Hrají: Samuel L. Jackson, Bruce Willis, James McAvoy, Anya Taylor-Joy, Sarah Paulson, Spencer Treat Clark, Charlayne Woodard, Luke Kirby a další

Režie: M. Night Shyamalan

Scénář: M. Night Shyamalan

Kamera: Mike Gioulakis

Hudba: West Dylan Thordson

USA / 129 minut / thriller, drama, mysteriózní, sci-fi

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Skleněný film Rozpolcený Bruce Willis Samuel L. Jackson (herec) James McAvoy (herec) M. Night Shyamalan komiksy

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

včera

V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly

Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy