RECENZE: Žena na válečné stezce alias islandská ekoteroristka vyzbrojená Čechovovou puškou

RECENZE – Pokud jste takhle koncem ledna dostali chuť na něco hořkosladkého, chytrého a mile lidského, nenechte si ujít islandskou napůl-komedii-napůl-drama Žena na válečné stezce, v níž se padesátiletá bojovnice proti znečišťování islandské přírody pokouší ukočírovat svůj pokoutný i soukromý život.

Halla (Halldóra Geirharðsdóttirová) vede na první pohled normální život islandské patriotky snažící se žít tradičním a „čistým“ životem. Bydlí sice ve městě a vlastní mobil, jezdí ale zásadně jen na kole a ve volném čase vede folklorní pěvecký sbor. Když ovšem skončí i tato část dne, vydává se Hella s lukem a šípem do divočiny, kde se laská a mazlí s kdejakým drnem mechu a dle svého mínění patrioticky sabotuje dodávky elektřiny do místní huti. Po nějakém čase již mezinárodně proslulá ekoteroristka Paní z hor je ale z ničeho nic postavena před nečekanou volbu – pokračovat v nebezpečné a ilegální činnosti, nebo se ujmout osiřelé ukrajinské holčičky, kterou jí přislíbila adopční agentura? Jak se dalo čekat, kariéra záškodnice musí ustoupit vytouženému mateřství. Ale až poté, co se Halla odhodlá k finálnímu útoku.

Žena na válečné stezce je na každý pád velmi zvláštní film. Už jen tím, jak netradiční hrdinku si vybral – a to nejen po stránce charakterové (ekoteroristka, jejíž počínání film více méně odmítá hodnotit, ale díky zvolené perspektivě je prezentuje spíš kladně), ale také demografické. Není obvyklé, aby byla jedinou hlavní postavou filmu stárnoucí žena bez rodiny.

Zajímavý je také žánrový přístup tvůrců. Na komedii snímek neobsahuje mnoho vtipů. Dá se říct, že drtivá většina humoru je spíše epizodického charakteru a vyskytuje se na pozadí odlehčeného, ale převážně dramatického příběhu. Komické situace, ať už jde o pár okrajových poznámek, vedlejší dějovou linku s nebohým španělským turistou, který se pravidelně ocitá ve špatnou chvíli na špatném místě, nebo hudební vsuvky, tak neposouvají příběh nikam dál a fungují spíš jako narušující prvek, jako odlehčení atmosféry.

Právě experimentální hudební čísla si pak z filmu zapamatujete asi nejvíce. Hlavní představitelku totiž na každém kroku vždy doprovází buď trojice fousatých hipsterských muzikantů symbolizujících její boj za Island, nebo tři ukrajinské pěvkyně v krojích, které odkazují k možnosti „normálního“ mateřského života. Nakolik jsou tyto postavy skutečné, si musí každý divák rozhodnout sám. Důležité je, že jejich role postupně narůstá a filmaři nachází nové a nové způsoby, jak si s tímto originálním prvkem vyhrát.

Titulek této recenze mimo jiné zmiňuje známou vyprávěcí strategii, podle které se v literárním díle (nebo filmu) nesmí poukázat na žádný jev, pokud jej později neplánujete využít. Jinými slovy pokud na stěně visí puška, dříve nebo později z ní musí někdo vystřelit. Snímek Benedikta Erlingssona takovýchto „pušek“ obsahuje celou řadu a salva, kterou z nich v závěrečné třetině vystřílí, je skutečně obdivuhodná. I když v některých momentech možná maličko rušivá.

Žena na válečné stezce těží zejména ze skvělého hereckého výkonu Halldóry Geirharðsdóttirové, lehce podvratného a krapítek cimrmanovského humoru a krás islandské přírody. Film si nehraje na realismus, přesto se drží při zemi a budí tak dojem, že by se něco podobného mohlo klidně stát i ve skutečném světě. Bohužel se nevyhýbá některým klišé a ve zbytečně překombinovaném závěru jej některé z jeho tolik hýčkaných pušek postřelí do nohy. Přesto si z něj zapamatujete spíše jeho klady.

Celkové hodnocení: 75 %

Kona fer í stríð (2018)

Hrají: Halldóra Geirharðsdóttir, Jóhann Sigurðarson, Juan Camillo Roman Estrada, Jörundur Ragnarsson a další

Režie: Benedikt Erlingsson

Scénář: Benedikt Erlingsson, Ólafur Egilsson

Kamera: Bergsteinn Björgúlfsson

Hudba: Davíð Þór Jónsson

Island, Francie, Ukrajina / 101 minut / komedie, drama

Související

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

Více souvisejících

recenze film Žena na válečné stezce ekoterorismus island černá komedie ochrana životního prostředí

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 35 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 57 minutami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?

V prvním specializovaném zdravotnickém zařízení v Dillí zaměřeném na onemocnění způsobená znečištěním ovzduší sedí 64letý Deepak Rajak a snaží se popadnout dech. Jeho astma se v posledních dnech výrazně zhoršilo a dcera jej přivedla na kliniku kvůli jeho rychle se zhoršujícímu zdravotnímu stavu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy