RECENZE – Scénárista Martin Horský si po nepříliš vydařených komediích Bezva ženská na krku a Život je život poprvé sedá za režisérské křeslo. Námět na film se mu zrodil v hlavě jak jinak než při běhání. Obklopil se výrazným hereckým obsazením a natočil nekomplikovanou vztahovou komedii v duchu Marie Poledňákové.
Jindřich (Boleslav Polívka) se na staré kolena rozhodne žít svůj život naplno. Nechá se potetovat, skočí s padákem nebo své manželce Věře (Zlata Adamovská) uplete teplé ponožky. Při sledování televize se inspiruje Zátopkovým zlatým finišem a připíše si na svůj seznam položku: uběhnout maraton. Jenže splnění tohoto cíle se nedočká, neboť náhle zemře. Věra se rozhodne uctít jeho památku během na 42 kilometrů za pomoci svých tří dcer. Zpočátku to vypadá, že žádná z dcer nabude mít na tříměsíční trénink čas. Nejstarší Marcela (Tereza Kostková) má plné ruce práce se svými třemi syny a dětinským partnerem Karlem (Ondřej Vetchý). Prostřední Bára (Veronika Khek Kubařová) touží po dítěti, ale zatím nenašla toho pravého a nejmladší Kačka (Jenovéfa Boková) řeší partnerské problémy s ženatým přítelem, vedle toho má značný odpor k běhání.
Nakonec dcery svolí a zúčastní se rodinného závodu. Pohledný trenér (Vladimír Polívka) je provede běžeckou přípravou se záměrem doběhnout do cíle. Mezitím si Bára vyhlédne v okně protějšího domu osamělou holčičku, s níž naváže přátelství a probudí sympatie v nerudném tatínkovi (Martin Hoffman).
Ústřední zápletka filmu je relativně originální – čtyři ženy si skrze zesnulého otce nacházejí cestu ke sportu a tím navracejí i kontrolu svému životu. Kromě sportovního podtextu se zde především rozehrává vztahové drama mezi dcerami a jejich protějšky. Marcela žije přes 20 let s Karlem, mají spolu tři syny a on není schopný ji požádat o ruku, proto může být maraton jakýmsi příslibem změny. Velice podobné je to u ostatních sester, kdy každá řeší jinou sérii dilemat.
Směrování děje je patrné od prvních momentů filmu. Příběh se rozehrává na předem daném hřišti vztahů mezi postavami s celkem předvídatelným budoucím vývojem. Proto Horský sází na humor a autentické výkony herců. Důkazem tomu jsou kupříkladu rodinné scénky Marcely, v niž velmi výrazně dominuje Vetchého osobnost a humor, i když občas zavání častými předsudky o pohlavích.
Některé pokusy o humor působí samoúčelně, jiné se zase spoléhají na charisma daného herce. Film navozuje pocit radostného pohledu na svět, v němž vždy zvítězí láska a vše dospěje k pozitivnímu konci. Snadné vtažení do děje způsobují velmi vhodně zvolené pražské lokace, jež dotvářejí kulisy snímku.
Na to, že se jedná o režijní debut Martina Horského, tak je nutno uznat, že mu jde práce od ruky. Ve filmu se nenachází nic, z čeho by měl být divák nutně zděšen. Naopak vše ústrojně zapadá a děj se zbytečně nevleče.
Ženy v běhu si nenárokují patent na pravdu, je pouze na divákovi, zdali bude souhlasit či nikoliv. Nicméně jsou i nadále jistou zárukou smíchu a nositelem dobré nálady. Nehledě na tom, že je vše přiznané už od začátku.
Celkové hodnocení: 65 %
Ženy v běhu (2019)
Režie: Martin HorskýScénář: Martin HorskýKamera: Jan DrnekHrají: Zlata Adamovská, Tereza Kostková, Veronika Kubařová, Jenovéfa Boková, Ondřej Vetchý, Vladimír Polívka, Martin Hofmann, Samuel Gyerták, David Kraus, Petr Vondráček, Ondřej Malý, Bolek Polívka
Česko / 93 minut / Komedie
Související

Festival filmových komedií vyhrály Ženy v běhu, zabodovali i Lábus či Janžurová

Ženy v běhu stále vévodí kinům, na druhé místo se vyšvihla akční novinka
film Ženy v běhu , Martin Horský (režisér scénarista) , Zlata Adamovská , Vladimír Polívka , Jenovéfa Boková (herečka) , recenze , Veronika Kubařová , Boleslav Polívka
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Fiala naznačil, co ODS udělá s odsouzeným starostou Novotným
před 1 hodinou

Mimořádná zpráva Zelenskyj potvrdil první přímé rozhovory s Ruskem od roku 2022, sám do Istanbulu nepojede
před 2 hodinami

Žádný laptop. Kravaty, blok a mlčte. V Bruselu to vře kvůli nevhodnému chování, úředníci dostali ostrý e-mail
před 2 hodinami

Putin se jednání o míru účastnit nebude. Ruská delegace čeká na Ukrajince, těm se za Rusy nechce
před 3 hodinami

EXKLUZIVNĚ: Evropa kromě nás jinou účinnou armádu nemá, Kreml převrací fakta, říká ukrajinský exnáměstek
před 3 hodinami

Setkání v Turecku je inscenace, Putin válku ukončit nechce, zní z Ruska. Kreml podle Zelenského poslal kulisáky
před 4 hodinami

Trump navrhuje, aby USA převzaly Pásmo Gazy
před 5 hodinami

Jaký tvar sprchové hlavice byste si měli vybrat? Zde je naše doporučení
před 6 hodinami

Maďarsko a Slovensko mohou přestat využívat ruskou energii. Místo toho zvyšují závislost a vydělávají miliony
před 7 hodinami

Lipavský: Putin nepřijel na jednání se Zelenským, protože je zbabělec
před 8 hodinami

Co může přinést jednání mezi Ruskem a Ukrajinou v Turecku?
před 9 hodinami

Do Turecka nepřijede Putin ani Trump. "Soudruhu, vyjednávej, sakra," vzkázala Kremlu Brazílie
před 10 hodinami

Květnové počasí může být ještě chladnější, ukážou to následující dny
včera

Řeckem otřáslo zemětřesení. Pocítili ho lidé i v dalších zemích
včera

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury
včera

RECENZE: Dospívání je dnes těžké. Festival Anifilm uvedl brilantní indie výpověď o proměně ambic
včera

Počasí v Evropě ovlivní Ines. Meteorologové varují před nebezpečnými jevy
včera

Obstruovat jednání nemusí jen Rusko, ale i Ukrajina. Jak reagovat na bezvýchodné situace?
včera

Pokus o vraždu v rodině na Plzeňsku. V případu již padlo obvinění
včera
70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.
Zdroj: Matěj Bílý