RECENZE – Po Batmanovi a Nijnago se animované filmy o populární dánské stavebnici vrací ke kořenům. A protože jsou zpět také scénáristé jedničky a králové současné komedie pro celou rodinu – duo Lord-Miller, které naposledy zazářilo s prosincovým hitem Spider-Man – jsou očekávání fanoušků vysoká.
Poté, co v prvním dílu naivní dobrosrdečný trouba Emmett a jeho společníci Hustěnka, Unikitty, Kovovous, Benny a Batman, porazili a obměkčili Lorda Byznyse, mělo být všechno boží. Jenže nebylo. Na scéně se totiž objevil nový, mnohem krutější nepřítel – primitivní mimozemští ničitelé z planety Duplon. Od té doby žijí naši hrdinové v postapokalyptických troskách kdysi prosperující společnosti a dny tráví dramatickým zíráním do propasti, která na ně zírá zpět… tedy ne všichni. Emmett si tíživou situaci samozřejmě nepřipouští a dál se na každého usmívá a prozpěvuje si, jak je všechno boží.
V řeči „reálného“ světa tato synopse znamená jediné – zatímco jednička v závěrečném twistu odhalila, že se celý příběh odehrává v hlavě chlapce Finna, kterému jeho otec zakazoval hrát si s jeho milovaným Legem, pokračování se zaměřilo na Finnovo dlouholeté hašteření s jeho mladší sestrou, která si chce také hrát. A tentokrát tvůrci prostřihy mezi animovaným a hraným filmem rozhodně nešetří a původní zvrat přetavili v pevnou součást svého vyprávěcího stylu.
Hned zkraje si můžeme odškrtnout jednu ze základních podmínek pro úspěšný kreslený film. Animaci má LEGO® příběh 2 prvotřídní. Jak by také ne, když se jedná o vlajkovou loď studia Warner Bros. v oblasti animace, navíc sponzorovanou dánským stavebnicovým gigantem a propagující všechny možné warnerovské značky od Ligy spravedlivých, přes Pána prstenů až po Šíleného Maxe. Loňský Yeti (produkovaný stejným studiem) si může o rozpočtu LEGO® filmů nechat jen zdát. Je fascinující, jak skvěle vypadá lesklá, převážně šestihranná, texturu a hloubku postrádající plastová stavebnice převedená do jedniček a nul. Něco takového v jiném animáku neuvidíte.
Film ale láká především na svůj humor. A že je, na co se dívat a co poslouchat! Phil Lord a Christopher Miller jsou zkrátka géniové, kteří dovedou z minima vytěžit maximum a z nechutné reklamy na hračku pro děti se jim podaří vyčarovat film, který milují všechny generace diváků. A dvojka na tom bude v tomto ohledu podobně, protože lehkost, s jakou tito třiačtyřicátníci přicházejí s absurdními scénkami, nápaditými slovními hříčkami, popkulturními odkazy a s jakou se jim i po tolika letech daří jít proti diváckým očekáváním, je obdivuhodná.
Pravda, tentokrát možná až příliš tlačí na pilu a některé vtipy vyzní dost křečovitě (banán, který uklouzne po vlastní slupce je vtipný poprvé, pak už je to ale jen smutné – pokud nejste dítě, protože děcka Banánka milovala), ale než si toho stihnete všimnout, podráždí vám bránici jiný, nový gag. Drtivá většina vtipů navíc není jen lacinou slapstickovou variací na „někdo do něčeho narazí, někam spadne, nebo si v nevhodnou chvíli upšoukne“, což je vždy malý zázrak.
Povedly se i písničky. Ty jsou sice dokonale kýčovité, ale činí tak naprosto úmyslně a navíc se k tomu i rošťácky hlásí. Sice se nedočkáme takové hitovky jako bylo původní Všechno je tu boží, ale píseň sloužící k vymývání mozků s textem: „tenhle song bude ti navždy v hlavě hrááááát“, stejně jako všechny ostatní sebeuvědomělé kousky, se od běžné produkce filmových odrhovaček pro děti liší aspoň tím, že si její text můžou zapamatovat a zpívat si ho spolu s postavami. Generace narozená v 90. letech navíc možná ocení, že se na textech podílel kanadský komik a muzikant Jon Lajoie, který se v minulé dekádě proslavil sprostými parodickými videoklipy jako Everyday Normal Guy, I Kill People nebo F*ck Everything.
Popelkou v koutě se tentokrát stal příběh. Ten se skrývá kdesi pod vrstvou nápadů, vtipů a absurdních eskapád a je tak poměrně těžké se na něj soustředit. Přitom není vyloženě špatný. Rozhodně v sobě ukrývá pár nápadů včetně pěkného morálního poselství. Bohužel je ale maličko překombinovaný – a což nic nemění na tom, že nemá šanci vyplnit hodinu a půl filmu. Důsledkem je poněkud rozbředlý závěr, který už nemá moc co říct a možná tak trochu vaří z vody, aby nahnal pár minut. Protože dát v kině 200 Kč (o občerstvení nemluvě) za slabých 60 minut se asi moc lidem nechce.
LEGO® příběh 2 je jedním z těch animovaných filmů, které si užijí malé i velké děti, stejně jako jejich rodiče. O mileniálech nemluvě. Je napěchovaný skvělým humorem, dynamickou akcí a táhne ho několik výborně se doplňujících postav v čele s Emmettem a Hustěnkou. Trpí ale tradičním prokletím dvojek, které musí mít všechno větší a šílenější. Ke konci navíc začíná výrazně ztrácet dech.
Na závěr musím potěšeně konstatovat, že se jedná už o druhou pohádku letošního roku, jejíž dabing se opravdu povedl. Stejně jako Raubíř Ralf a internet, i LEGO® příběh 2 se může pochlubit jak kvalitním překladem (a že rozlousknutí některých slovních hříček muselo dát zabrat), tak i dobrou prací samotných dabérů. Že by se nám blýskalo na lepší časy?
Celkové hodnocení: 70 %
The Lego Movie 2: The Second Part (2019)
Originální znění: Chris Pratt, Elizabeth Banks, Will Arnett, Tiffany Haddish, Stephanie Beatriz a další
České znění: Jan Maxián, Martina Pivodová Šťastná, David Novotný, Jana Zenáhlíková, Petra Tišnovská a další
Režie: Mike Mitchell, Trisha Gum
Scénář: Phil Lord, Christopher Miller, Matt Fogel, Raphael Bob-Waksberg
Hudba: Mark Mothersbaugh
USA / 107 minut / komedie, rodinný, dobrodružný, muzíkál
Související

RECENZE: Kotrmelce pana herce. Další unavené rýmovačky vysílají v telce

RECENZE: Vraždění upírů v rytmu černošské hudby. Hříšníci jsou eruptivním kino zážitkem
recenze , film LEGO® příběh 2 , animovaný film , studio Warner Bros. , Lego
Aktuálně se děje
před 27 minutami

Fico si stěžuje, že nestihne oslavy v Moskvě. Pobaltí mu zakázalo přelet do Ruska
před 2 hodinami

Jak zachránit počasí na Zemi? Po celém světě začaly zásadní experimenty
před 2 hodinami

Polsko se profiluje jako nová vojenská velmoc. Po Evropě chce zásadní změnu
před 3 hodinami

Živě Konkláve začalo. Sledujte s námi ŽIVĚ volbu nového papeže
před 3 hodinami

Jak probíhá konkláve a kdy bude zvolen nový papež? Nejdůležitější otázky a odpovědi
před 3 hodinami

Biden v rozhovoru spílal Trumpovi: Co se to sakra děje? Který prezident takhle mluví?
před 4 hodinami

Indie: Celý národ je šťastný, že jsme se pomstili
před 5 hodinami

Nová fronta studené války: Indicko-pákistánský konflikt jako zástupný boj USA a Číny o vliv v Asii
před 5 hodinami

V Ústí nad Orlicí hořel vlak se dřevem. Železničáři museli omezit provoz
před 5 hodinami

Indie, nebo Pákistán? Velké srovnání vojenských kapacit. Převaha ale nemusí být rozhodující
před 6 hodinami

Novotný se v podmínce nechoval řádně, soudkyně ho posílá za mříže
před 6 hodinami

Květnové počasí má blíž k zimě. A jen tak se to nezmění, tvrdí meteorologové
před 7 hodinami

Kdo nahradí Františka? Favorité na papeže už nejsou jen z Evropy
před 8 hodinami

Výbuch a požár v paneláku v Ostravě. Hasiči nařídili evakuaci
před 8 hodinami

Merz začíná extrémně oslaben. Na vině jsou i koaliční partneři, zaplatí za to celé Německo
před 8 hodinami

Obchody se za pár hodin uzavřou. Den vítězství podléhá diskutovanému zákonu
před 9 hodinami

Hrozí jaderná válka? Bacik připodobnil dění v Kašmíru k napětí v Evropě v 90. letech
před 10 hodinami

Až uvidíme bílý dým, bude jasno. Kardinálové se chystají k volbě papeže
před 10 hodinami

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou
před 11 hodinami
Čína se vložila do konfliktu v Kašmíru. V zákulisí jasně stojí za jednou ze zemí
Čína vyzvala Indii a Pákistán k maximální zdrženlivosti poté, co se obě země v noci na středu ocitly v ozbrojeném konfliktu, zejména v citlivém regionu Kašmíru. Přestože Peking oficiálně apeluje na mír a stabilitu, v praxi se staví spíše na stranu Islámábádu. Čínsko-pákistánské vztahy nejsou mimořádně dobré jen kvůli strategickému partnerství, ale i v důsledku vlastních dlouhodobých pohraničních sporů obou zemí s Indií.
Zdroj: Jakub Jurek