Ceny BAFTA: Nejlepším filmem je drama Roma, oceněn byl i Malek za výkon v Bohemian Rhapsody

Britská akademie filmového a televizního umění (BAFTA) dnes udělila cenu za nejlepší film černobílému dramata Roma mexického režiséra Alfonsa Cuaróna. Cuarón rovněž získal cenu BAFTA za nejlepší režii.

Cuarón v projevu poděkoval streamovací společnosti Netflix za to, že podpořila natočení tohoto snímku, který není v angličtině. Drama, které získalo i cenu nejlepšího neanglického filmu, proměnilo čtyři nominace z celkových sedmi.

Cenu pro nejlepší herečku získala Olivia Colmanová za představitelku hlavní role historického komediálního dramatu Favoritka. Ta již za svůj výkon v tomto snímku získala několik cen, nedávno například Zlatý glóbus.

Cenu v mužské kategorii nejlepšího herce získal Rami Malek za výkon v roli Freddieho Mercuryho ve snímku Bohemian Rhapsody. Malek prohlásil, že si mimořádně považuje toho, že byl oceněn za tento herecký výkon. AP poznamenala, že cesta filmu, který se stal kasovním i oceňovaným trhákem, byla trnitá kvůli komplikacím a vlažným kritikám.

Favoritka, která s 12 nominacemi BAFTA udělování cen vévodila, získala také ocenění jako nejlepší britský film, nejlepší původní scénář či za nejlepší herečku v hlavní roli.

Cenu za adaptovaný scénář obdrželo životopisné drama BlacKkKlansman režiséra Spikea Leeho. Filmem s nejlepší hudbou se stal romantický snímek Zrodila se hvězda se zpěvačkou Lady Gaga. Film Bohemian Rhapsody pak získal cenu BAFTA za nejlepší zvuk. Cena vycházející hvězdy pak letos připadla herečce Letitii Wrightové.

Související

Na západní frontě klid

Britské filmové ceny BAFTA ovládlo válečné drama Na západní frontě klid

Britskou filmovou cenu BAFTA za nejlepší film dnes získalo válečné drama Na západní frontě klid, které se natáčelo v Česku. Ceny BAFTA zcela ovládlo, když ze 14 nominací proměnilo sedm, a to včetně té za nejlepší režii pro Němce Edwarda Bergera. Ocenění za práci na filmu z produkce streamovací společnosti Netflix si spolu s kolegy odnesl i český zvukař Viktor Prášil. Nejlepším hercem byl na slavnostním ceremoniálu v Londýně vyhlášen Austin Butler za ztvárnění krále rock 'n' rollu v životopisném snímku Elvis, nejlepší herečkou se stala Cate Blanchettová za roli vynikající skladatelky v psychologickém dramatu Tár.
Ilustrační foto

Ceny Bafta: Herec Joaquin Phoenix řečnil proti rasismu, sklízí obrovskou chválu

Obvykle při udílení filmových cen poutají nejvíce pozornosti vítězové nebo spektakulární róby pozvaných dam, letos ale na sebe při předávání britských cen Bafta nejvíce upozornil americký herec Joaquin Phoenix svým plamenným projevem o rasismu ve filmovém průmyslu. Při přebírání trofeje za nejlepší herecký výkon ve snímku Joker Phoenix odsoudil fakt, že letos byli mezi nominovanými herci pouze běloši. Kolegové jej na sociálních sítích podpořili a pochválili jej za odvahu a upřímnost.

Více souvisejících

BAFTA Bohemian Rhapsody Rami Malek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Situace v Gaze po izraelských náletech

"Katastrofa, apokalypsa..." OSN popsala, co se odehrává v Pásmu Gazy

Na severu Pásma Gazy se odehrává katastrofa, která představuje vážné nebezpečí pro všechny tamní obyvatele. Ve společném prohlášení na to upozornil Meziagenturní stálý výbor (IASC) Organizace spojených národů (OSN), který sdružuje vedoucí představitele humanitárních agentur OSN. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry se z USA poroučet nebude, naznačil syn Donalda Trumpa

Princ Harry si tak trochu může oddechnout, i když jej slova Erica Trumpa, syna amerického prezidentského kandidáta Donalda Trumpa, jinak moc nepotěší. Podle Erica je setrvání prince v USA zaručeno i v případě návratu jeho otce do Bílého domu. Dost jasně dal však mladý Trump najevo, že Harry je Američanům ukradený. 

včera

včera

včera

Día de los Muertos.

Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?

Přelom října a listopadu je u nás spojen s Dušičkami, kdy se vzpomíná na zemřelé předky a zapalují se za ně svíčky na hrobech. V Americe, v Anglii nebo třeba v Austrálii tento čas patří Halloweenu, s nímž se pojí koledování nebo vydlabané dýně. V Mexiku se konec října a počátek listopadu nese ve znamení oslav zvaných Día de los Muertos, při nichž se lidé veselí, protože se mohou setkat se svými mrtvými blízkými. Součástí svátku jsou i všudypřítomné masky kostlivců. Od roku 2003 figuruje svátek na seznamu ústního a nehmotného dědictví UNESCO.

včera

včera

Jaderná elektrárna Dukovany

ÚOHS začal rozhodovat o dostavbě Dukovan. Zákaz zůstává v platnosti

Zákaz uzavřít smlouvu o dostavbě Dukovan sice platí dál, ale Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) již rozhodl o návrzích společností EDF a Westinghouse. Řízení o návrzích obou společností byla z větší části zastavena, v dalších částech byly návrhy zamítnuty. Rozhodnutí nejsou pravomocná a účastníci řízení proti nim mohou podat rozklad, dodal úřad. 

včera

Policie vyšetřuje vraždu na Klatovsku. Mrtvého našli před domem

Policie od čtvrtečního večera vyšetřuje případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrcený muž ležel na pozemku před domem. Případ byl svěřen kriminalistům, kteří pracují s podezřelým. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy