RECENZE: Mrazivá one-man show Arctic aneb dánská hvězda vs. divočina

RECENZE – Příběhy o trosečnících snažících se přežít v horách jsou velmi vděčným filmovým tématem. A na kombinaci krásné přírody, bezútěšné životní situace a vypjatého herectví láká i Arctic: Ledové peklo, které láká zejména na zpustlého specialistu na přežití s tváří Madse Mikkelsena.

Overgård (Mads Mikkelsen) umí rybařit, sníh před konzumací zásadně rozpouští, hravě si poradí s vysílačem signálu a vůbec ví, co dělat, když jeden havaruje s letadlem v pustině kdesi za polárním kruhem. Naučil se tyto věci až na místě, nebo se s nimi jako správný Skandinávec narodil? To se nedozvíme, setkáváme se s ním totiž až po (tý)dnech živoření uvnitř leteckého vraku. Nevede si špatně, i když pár chybějících prstů dává tušit, že ne vše během té doby šlo podle plánu. Overgård ale (jak jen je to v takové situaci možné) neztrácí optimismus a věří, že ho objeví. Jenže když konečně přiletí záchranný vrtulník, dojde k havárii, při níž pilot stroje zemře a záchranářka (Maria Thelma Smáradóttirová), která s ním cestovala, je vážně zraněna a velkou část filmu zůstane v napůl bezvědomém deliriu. Nezbývá proto než vydat se vyhledat pomoc.

Těžko říct, jakou nálepku na Arctic nejlépe připlácnout. Nejedná se o napínavý dobrodružný survival, kde protagonisté věčně někam padají, přes něco skáčou a z něčeho visí. Nejde ani o psychologické drama, v němž by si Overgård osahal meze svých mentálních sil. A vzhledem k jazykové bariéře mezi Dánem (byť perfektně ovládajícím angličtinu) a polomrtvou arabskou záchranářkou se nedočkáme ani bůhvíjakých konverzací nebo nedej bože romantické linky (tímto zdravíme dva roky starou Horu mezi námi).

Celovečerní režijní debut Joea Penny je spíše velmi minimalistickým, téměř až dokumentárně pojatým pokusem zachytit, jak by takové ztroskotání skutečně vypadalo. Bez velkých událostí, osudového soundtracku nebo překrásných záběrů na majestátní, ale neúprosné hory (snímek sice nabídne spoustu širokých „velkých celků“ zabírajících okolní krajinu pěkně z ptačí perspektivy, dominuje v nich většinou ale jen bezbřehá masa bílé). Nejvypjatějšími situacemi tak je ulovení velké ryby, nepříjemné setkání s ledním medvědem nebo samotný závěr.

Pomalé tempo tlačí kupředu funící dvojjazyčný Mikkelsen, který kromě divokého plnovousu předvádí hlavně svůj stoický standard. Na sledování dennodenních útrap jeho hrdiny, který jen výjimečně zvýší hlas nebo prohodí víc než dvacet slov za scénu, je něco fascinujícího. Ale také maličko ubíjejícího. Je velká škoda, že se nemůže více opřít o Islanďanku Smáradóttirovou, protože jejich interakce občas připomenou spíš rozhovory Toma Hankse s volejbalovým míčem (což je vina scénáře, ne herečky).

Arctic se sice snaží být realistický, ale zároveň razí heslo, že špatné věci chodí ne v párech, ale rovnou po tuctech, a když se něco *píp, tak se *píp úplně všechno. Přesto v rámci žánru moc nevybočuje a paradoxně nepatří ani mezi ten typ malých filmů o přírodě, které si mnohem víc užijete na velkém plátně. Má ale něco do sebe, a to nejen díky charismatickému protagonistovi, který je jen možná až moc velký McGyver.

PS: Popcorn si tentokrát nekupujte, nebo vás uslyší celý sál.

Celkové hodnocení: 65 %

Arctic (2018)

Hrají: Mads Mikkelsen, Maria Thelma Smáradóttir

Režie: Joe Penna

Scénář: Joe Penna, Ryan Morrison

Kamera: Tómas Örn Tómasso

Hudba: Joseph Trapanese

Island / 97 minut / drama, dobrodružný

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Arctic: Ledové peklo hory havárie katastrofy Mads Mikkelsen island

Aktuálně se děje

před 53 minutami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

včera

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy