Zatímco o svém osobním životě říká herečka Julianne Mooreová, že je usedlý a obyčejný a právě tak ho má ráda, na hraní ji prý baví, že se ve filmu může stát cokoli a ona se může stát kýmkoli. V životě mám z lecčeho strach, ve filmu z ničeho, řekla dnes na první tiskové konferenci karlovarského festivalu. Zúčastnila se jí spolu s manželem Bartem Freundlichem, který režíroval film Po svatbě a v němž Mooreová hraje jednu z hlavních rolí.
"Také jsme ho spolu produkovali, založili jsme společnost a chystáme toho v budoucnu víc," řekla rozesmátá a veselá čerstvá držitelka karlovarského Křišťálového glóbu.
Prohlásila, že k založení producentské společnosti ji vedla změna ve filmovém průmyslu. "Filmařská scéna se za poslední léta pro herce výrazně změnila ohledně příležitostí. Pokud si to neprodukujete sami, nemáte jak se dostat k zajímavým tématům," řekla. V případě spolupráce s životním partnerem je podle ní práce vzrušující, někdy je v ní napětí mezi tím, co napsal scenárista a co ona vnímá jako herečka. "Ráda vyhledávám materiál nejen pro sebe, ale i pro další lidi," uvedla.
Beautiful photo by @divizna (@epaphotos) of the phenomenal actress @_juliannemoore accepting Crystal Globe @KVIFF Opening Ceremony last night!Read what @WillTizard1 wrote about it for @Variety#JulianneMoorehttps://t.co/WE6e53rxSw
— be•wilder (@bewildertheatre) 29. června 2019
Freundlich si spolupráci s manželkou pochvaluje po několika stránkách. "Protože má tak zvláštní talent a je to výjimečná herečka, tak máte pocit, že jako režisér máte pro danou roli tu nejlepší osobu. A vždycky cítím, jak scenárista ve mně umí s Julianne komunikovat, a vím, že ona k tomu přidá věci, které já nejsem schopen vidět," řekl.
Ve filmovém průmyslu bývají kvůli cestování rodiny často odloučené. My můžeme být všichni spolu, dodal. S Mooreovou jsou manželi 23 let a mají dvě děti. Jedno z nich seděla v pátek ve Velkém sále Thermalu, když byla herečka oceňována.
"Prožít to s ní byl nádherný zážitek. I to být na festivalu, kterému tolik záleží na filmu, na tom, co prožíváme jako lidské bytosti a jak se to projevuje ve filmu," řekla dnes umělkyně.
Častokrát točila s evropskými režiséry, na dotaz novinářů, zda vnímá rozdíl mezi evropskou a americkou kinematografií, uvedla, že větší rozdíl vnímá mezi tvorbou komerční a nezávislým autorským filmem. "Nejlepší zkušenosti jako herečka jsem měla s lidmi, kteří dělají takové osobnější filmy. I na festivaly přicházíme kvůli takovým filmům, které odrážejí to, co prožíváme v rodině, jak vnímáme svět kolem sebe," řekla.
Film je podle osmapadesátileté herečky jednou z cest, jak překonávat nepochopení mezi lidmi, pocítit jistou kulturní empatii, která lidem z různých zemí dnes možná podle ní chybí. Připomněla, že je důležité vyprávět příběhy a připomínat historii.
Vzpomněla na to, jak prožívala chvíle, kdy se ve východní Evropě hroutil komunistický režim, protože o něm věděla zřejmě víc než jiné hollywoodské hvězdy. "Chodila jsem v Německu ve Frankfurtu na střední školu, otec velmi bojoval proti studené válce, jsem z vojenské rodiny. V USA jsme měli k tehdejší situaci v Evropě daleko, ale já jsem žila v zemi, kde byla hodně střežená hranice," objasnila. V 18 letech jela poprvé do Západního Berlína.
"Zaujalo mě, že to mělo být západní území, ale bylo obklopené zdí. Když jsem později už při návštěvě festivalu v Berlíně viděla (hraniční přechod v rozděleném Berlíně) Checkpoint Charlie, šokovalo mě to. Uvědomila jsem si, jaké to bylo. Když je něco fyzicky daleko, je opravdu těžké projevit empatii, ale jeden ze způsobů je pochopit to přes film," uvedla.
Související
RECENZE Z VARŮ: Česká Světýlka jsou půvabný koncept, který bude každý vnímat jinak
Ve Varech končí filmový festival. Cenu získali Mádl, Trojan i Owen
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV) , Julianne Moore (herečka) , kultura , filmy
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek