MFF Karlovy Vary: Ve filmu nemám strach z ničeho. Herečka Julianne Moore naznačila své další plány

Zatímco o svém osobním životě říká herečka Julianne Mooreová, že je usedlý a obyčejný a právě tak ho má ráda, na hraní ji prý baví, že se ve filmu může stát cokoli a ona se může stát kýmkoli. V životě mám z lecčeho strach, ve filmu z ničeho, řekla dnes na první tiskové konferenci karlovarského festivalu. Zúčastnila se jí spolu s manželem Bartem Freundlichem, který režíroval film Po svatbě a v němž Mooreová hraje jednu z hlavních rolí.

"Také jsme ho spolu produkovali, založili jsme společnost a chystáme toho v budoucnu víc," řekla rozesmátá a veselá čerstvá držitelka karlovarského Křišťálového glóbu.

Prohlásila, že k založení producentské společnosti ji vedla změna ve filmovém průmyslu. "Filmařská scéna se za poslední léta pro herce výrazně změnila ohledně příležitostí. Pokud si to neprodukujete sami, nemáte jak se dostat k zajímavým tématům," řekla. V případě spolupráce s životním partnerem je podle ní práce vzrušující, někdy je v ní napětí mezi tím, co napsal scenárista a co ona vnímá jako herečka. "Ráda vyhledávám materiál nejen pro sebe, ale i pro další lidi," uvedla.

Beautiful photo by @divizna (@epaphotos) of the phenomenal actress @_juliannemoore accepting Crystal Globe @KVIFF Opening Ceremony last night!Read what @WillTizard1 wrote about it for @Variety#JulianneMoorehttps://t.co/WE6e53rxSw

— be•wilder (@bewildertheatre) 29. června 2019

Freundlich si spolupráci s manželkou pochvaluje po několika stránkách. "Protože má tak zvláštní talent a je to výjimečná herečka, tak máte pocit, že jako režisér máte pro danou roli tu nejlepší osobu. A vždycky cítím, jak scenárista ve mně umí s Julianne komunikovat, a vím, že ona k tomu přidá věci, které já nejsem schopen vidět," řekl.

Ve filmovém průmyslu bývají kvůli cestování rodiny často odloučené. My můžeme být všichni spolu, dodal. S Mooreovou jsou manželi 23 let a mají dvě děti. Jedno z nich seděla v pátek ve Velkém sále Thermalu, když byla herečka oceňována.

"Prožít to s ní byl nádherný zážitek. I to být na festivalu, kterému tolik záleží na filmu, na tom, co prožíváme jako lidské bytosti a jak se to projevuje ve filmu," řekla dnes umělkyně.

Častokrát točila s evropskými režiséry, na dotaz novinářů, zda vnímá rozdíl mezi evropskou a americkou kinematografií, uvedla, že větší rozdíl vnímá mezi tvorbou komerční a nezávislým autorským filmem. "Nejlepší zkušenosti jako herečka jsem měla s lidmi, kteří dělají takové osobnější filmy. I na festivaly přicházíme kvůli takovým filmům, které odrážejí to, co prožíváme v rodině, jak vnímáme svět kolem sebe," řekla.

Film je podle osmapadesátileté herečky jednou z cest, jak překonávat nepochopení mezi lidmi, pocítit jistou kulturní empatii, která lidem z různých zemí dnes možná podle ní chybí. Připomněla, že je důležité vyprávět příběhy a připomínat historii.

Vzpomněla na to, jak prožívala chvíle, kdy se ve východní Evropě hroutil komunistický režim, protože o něm věděla zřejmě víc než jiné hollywoodské hvězdy. "Chodila jsem v Německu ve Frankfurtu na střední školu, otec velmi bojoval proti studené válce, jsem z vojenské rodiny. V USA jsme měli k tehdejší situaci v Evropě daleko, ale já jsem žila v zemi, kde byla hodně střežená hranice," objasnila. V 18 letech jela poprvé do Západního Berlína.

"Zaujalo mě, že to mělo být západní území, ale bylo obklopené zdí. Když jsem později už při návštěvě festivalu v Berlíně viděla (hraniční přechod v rozděleném Berlíně) Checkpoint Charlie, šokovalo mě to. Uvědomila jsem si, jaké to bylo. Když je něco fyzicky daleko, je opravdu těžké projevit empatii, ale jeden ze způsobů je pochopit to přes film," uvedla.

Související

Jiří Bartoška v Karlových Varech 2024.

Ve Varech končí filmový festival. Cenu získali Mádl, Trojan i Owen

Hlavní cenu na karlovarském filmovém festivalu dnes získal britský dokumentární film "Náhlý záblesk hlubších věcí" od režiséra Marka Cousinse. Režisér obdržel Křišťálový glóbus z rukou prezidenta festivalu Jiřího Bartošky za portrét významné postavy britského moderního umění, malířky Wilhelminy Barns-Grahamové.  

Více souvisejících

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary (MFF KV) Julianne Moore (herečka) kultura filmy

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 15 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad

Současná situace kolem války na Ukrajině je poznamenána významnými kroky jak Spojených států, tak Ruska, přičemž obě strany se snaží získat výhodu v konfliktu před možným návratem Donalda Trumpa do Bílého domu, uvedl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy