RECENZE: Katastrofa jménem Lví král. Stejný jako jednička, jen bez života, barev a duše

RECENZE – Na klasiku se nesahá? Ale kdeže! Disney za poslední roky předělal nespočet svých animovaných pokladů do hraných (případně „hraných“) remaků. A vydělal na tom balík. Nejinak tomu bude i u Lvího krále, dost možná nejhoršího příkladu trendu moderních předělávek.

Kdo by neznal Lvího krále. Pro generaci dětí narozených mezi lety 1985 a 2000 jde o absolutní klasiku, pro jejich rodiče o velmi povedený animák, který si mohli užít společně se svými ratolestmi. A milovníci klasické literatury v něm jistě rozpoznají variaci na Hamleta. Snímek se silným příběhem, komplexním poselstvím, sympatickými postavami a životem překypujícími muzikálovými čísly od Tima Rice a Eltona Johna se nejspíš nedá vylepšit. Nabízejí se proto dvě varianty – udělat ho vůči originálu velmi odlišný, nebo ho v podstatě zrekonstruovat v poměru 1:1. U Disneyho (bohužel) zvolili variantu č. 2.

Bohužel zejména z toho důvodu, že se tím pádem nový film srovnání s originálem prostě nevyhne. Jestliže máte všechny scénky zaryté hluboko pod kůži, můžete se snažit sebevíc, ale stejně budete simultánně sledovat dva filmy – ten na plátně a ten ve vaší paměti. Stejná hudba, téměř stejné dialogy a častokrát i tytéž záběry hned od úvodního songu Circle of Life jasně říkají: „Víme, že Lví král je jen jeden, a proto ho tu máte znovu, jen v realistickém podání.“ Pro někoho vysněný remake, pro jiného nenápaditý pokus hrát na nostalgickou strunu.

Komentovat kvalitu příběhu a scénáře tak v tomto případě nemá smysl – vše je téměř stejné jako v případě 25 let starého originálu. Půlhodina přidaného materiálu se většinou omezuje na protahování původních scén a vatu, která příběh neprohlubuje vůbec a charaktery jen částečně. Stejně tak je nejspíš zbytečné chválit počítačové mágy z Lucasfilmu. Jejich savana vypadá velmi realisticky – od prvního chlupu na lví hřívě až po poslední stéblo trávy kdesi v pozadí. (Problematickým tak zůstává jen samotné „mluvení“ postav, o tom ale až níže.)

Výborné je také obsazení. Co herec, to persona s nezaměnitelným hlasem, přičemž z davu vystupují zejména James Earl Jones, Seth Rogen, Keegan-Michael Key či britský neurotik John Oliver. Že jde z většiny o komiky, také o něčem vypovídá. Jestli se totiž nový Lví král v něčem povedl, je to jeho komediální stránka. Timon a Pumba i hyeny Kamari a Azizi (možná i díky tomu, že jejich dialogy jsou z většiny napsané znovu, svým představitelům přímo na tělo… případně že jde o improvizaci herců přímo na place) baví. Jejich hašteření, špičkování i běžné poznatky o životě dávají filmu svěží příchuť.

Čeho naopak ubylo, jsou hudební a taneční čísla. Je to logické, originál hned několikrát v podstatě přepne do módu broadwayského muzikálu a jako takový by v nové, realistické verzi nefungoval. Zpívá se sice i tady, ale zdaleka ne tak sebevědomě a kolikrát spíš z nutnosti, než nadšení filmařů pro žánr. Toto opět bude pro někoho výhodou, ale pro ostatní ztrátou něčeho, co dělá klasiku klasikou.

Stejně tak vyvstává otázka, nakolik se diváci dokážou smířit s mluvícími fotorealistickými zvířaty. Protože postavy filmu spadají v míře realističnosti přesně na dno tzv. uncanny valley (tísnivého údolí). Jinými slovy – vidět více méně normálního lva, jak pohybuje rty, je znepokojující zážitek, který mate lidský mozek a útočí na jeho primární instinkty. A tentokrát jsou mluvící zvířata ještě divnější než u 3 roky staré Knihy džunglí.

Kruh života se uzavřel a zbortil sám do sebe. Lví král připomíná čerstvou mrtvolu, kterou u Disneyho vyzvedli z márnice a přivázali ji na šňůrky. Ať už ale se svou morbidní marionetou tancují sebevíc, život v ní ne a ne probudit.

Celkové hodnocení: 40 %

The Lion King (2019)

Hrají: Donald Glover, Seth Rogen, James Earl Jones, Billy Eichner, Keegan-Michael Key, Chiwetel Ejiofor, Alfre Woodard, Beyoncé Knowles-Carter, John Oliver a další

Režie: Jon Favreau

Scénář: Jeff Nathanson

Kamera: Caleb Deschanel

Hudba: Hans Zimmer, Elton John, Tim Rice

USA / 118 minut / dobrodružný, drama, muzikál, animovaný

Související

Ondřej Vetchý ve filmu Výjimečný stav.

RECENZE: Hřebejkův Výjimečný stav staví humor na problematické nadsázce

Jan Hřebejk poprvé od trilogie Zahradnictví z roku 2017 natočil film pro kina. Je jím komedie Výjimečný stav, která skrze osobní osudy nabízí pohled do zákulisí Českého rozhlasu. S nadsazeným tónem ohledává apelativní téma dezinformací, ústředním motivem je však lidská žárlivost. Jde o dobře ukočírovanou taškařici? Nebo se podnětný základ vytrácí?

Více souvisejících

recenze film Lví král studio Disney remake Donald Glover (herec) Beyoncé Jon Favreau

Aktuálně se děje

před 10 minutami

před 38 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy