RECENZE: Katastrofa jménem Lví král. Stejný jako jednička, jen bez života, barev a duše

RECENZE – Na klasiku se nesahá? Ale kdeže! Disney za poslední roky předělal nespočet svých animovaných pokladů do hraných (případně „hraných“) remaků. A vydělal na tom balík. Nejinak tomu bude i u Lvího krále, dost možná nejhoršího příkladu trendu moderních předělávek.

Kdo by neznal Lvího krále. Pro generaci dětí narozených mezi lety 1985 a 2000 jde o absolutní klasiku, pro jejich rodiče o velmi povedený animák, který si mohli užít společně se svými ratolestmi. A milovníci klasické literatury v něm jistě rozpoznají variaci na Hamleta. Snímek se silným příběhem, komplexním poselstvím, sympatickými postavami a životem překypujícími muzikálovými čísly od Tima Rice a Eltona Johna se nejspíš nedá vylepšit. Nabízejí se proto dvě varianty – udělat ho vůči originálu velmi odlišný, nebo ho v podstatě zrekonstruovat v poměru 1:1. U Disneyho (bohužel) zvolili variantu č. 2.

Bohužel zejména z toho důvodu, že se tím pádem nový film srovnání s originálem prostě nevyhne. Jestliže máte všechny scénky zaryté hluboko pod kůži, můžete se snažit sebevíc, ale stejně budete simultánně sledovat dva filmy – ten na plátně a ten ve vaší paměti. Stejná hudba, téměř stejné dialogy a častokrát i tytéž záběry hned od úvodního songu Circle of Life jasně říkají: „Víme, že Lví král je jen jeden, a proto ho tu máte znovu, jen v realistickém podání.“ Pro někoho vysněný remake, pro jiného nenápaditý pokus hrát na nostalgickou strunu.

Komentovat kvalitu příběhu a scénáře tak v tomto případě nemá smysl – vše je téměř stejné jako v případě 25 let starého originálu. Půlhodina přidaného materiálu se většinou omezuje na protahování původních scén a vatu, která příběh neprohlubuje vůbec a charaktery jen částečně. Stejně tak je nejspíš zbytečné chválit počítačové mágy z Lucasfilmu. Jejich savana vypadá velmi realisticky – od prvního chlupu na lví hřívě až po poslední stéblo trávy kdesi v pozadí. (Problematickým tak zůstává jen samotné „mluvení“ postav, o tom ale až níže.)

Výborné je také obsazení. Co herec, to persona s nezaměnitelným hlasem, přičemž z davu vystupují zejména James Earl Jones, Seth Rogen, Keegan-Michael Key či britský neurotik John Oliver. Že jde z většiny o komiky, také o něčem vypovídá. Jestli se totiž nový Lví král v něčem povedl, je to jeho komediální stránka. Timon a Pumba i hyeny Kamari a Azizi (možná i díky tomu, že jejich dialogy jsou z většiny napsané znovu, svým představitelům přímo na tělo… případně že jde o improvizaci herců přímo na place) baví. Jejich hašteření, špičkování i běžné poznatky o životě dávají filmu svěží příchuť.

Čeho naopak ubylo, jsou hudební a taneční čísla. Je to logické, originál hned několikrát v podstatě přepne do módu broadwayského muzikálu a jako takový by v nové, realistické verzi nefungoval. Zpívá se sice i tady, ale zdaleka ne tak sebevědomě a kolikrát spíš z nutnosti, než nadšení filmařů pro žánr. Toto opět bude pro někoho výhodou, ale pro ostatní ztrátou něčeho, co dělá klasiku klasikou.

Stejně tak vyvstává otázka, nakolik se diváci dokážou smířit s mluvícími fotorealistickými zvířaty. Protože postavy filmu spadají v míře realističnosti přesně na dno tzv. uncanny valley (tísnivého údolí). Jinými slovy – vidět více méně normálního lva, jak pohybuje rty, je znepokojující zážitek, který mate lidský mozek a útočí na jeho primární instinkty. A tentokrát jsou mluvící zvířata ještě divnější než u 3 roky staré Knihy džunglí.

Kruh života se uzavřel a zbortil sám do sebe. Lví král připomíná čerstvou mrtvolu, kterou u Disneyho vyzvedli z márnice a přivázali ji na šňůrky. Ať už ale se svou morbidní marionetou tancují sebevíc, život v ní ne a ne probudit.

Celkové hodnocení: 40 %

The Lion King (2019)

Hrají: Donald Glover, Seth Rogen, James Earl Jones, Billy Eichner, Keegan-Michael Key, Chiwetel Ejiofor, Alfre Woodard, Beyoncé Knowles-Carter, John Oliver a další

Režie: Jon Favreau

Scénář: Jeff Nathanson

Kamera: Caleb Deschanel

Hudba: Hans Zimmer, Elton John, Tim Rice

USA / 118 minut / dobrodružný, drama, muzikál, animovaný

Související

ONEMANSHOW: The Movie

Recenze: Film ONEMANSHOW: The Movie je kvůli přesahu do reality nutné vidět opakovaně. Na to ale tak dobrý není

Za doprovodu velkého očekávání a ne zrovna pozitivních prvotních reakcí se po letech rádiového klidu vrátil tvůrce obsahu, který, jak sám Kazma rád prohlašuje, nemá minimálně v Česku obdoby. Ještě ho nezavřeli, a tak je zpět, tentokrát však ne se svým klasickým půlhodinovým formátem, ale filmem určeným pro plátna kin. Filmem, na který se nelze tak úplně dívat jako na film. Filmem, který skutečná má avizovaný přesah do reality. A zároveň filmem, který není tak úplně nutné vidět.
film Asteroid City

RECENZE: Surrealistická komedie Asteroid City má výborné obsazení, ale neosloví každého

Nový snímek Wese Andersona nabízí hvězdné obsazení v čele s Tomem Hanksem, Scarlett Johansson, Tildou Swinton či Edwardem Nortonem. Ač se může zdát, že se jedná o záměr zaujmout široké publikum, tak se Anderson drží své specifické vizuální poetiky, která mnohé diváky může odradit. Nicméně snímek je vizuálně opojný a na velkém plátně skvěle vynikne jeho barevnost a estetika. 

Více souvisejících

recenze film Lví král studio Disney remake Donald Glover (herec) Beyoncé Jon Favreau

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy